اعدام جنایت کارانه ۱۶ زندانی بلوچ در انتقام کشتار ۱۸ مامور در حمله تروریستی سازمان جیش العدل وابسته به القاعده

balouchestan-adlسایت خبری راه کارگر ـ به دنبال حمله ترورستی سازمان جیش العدل وابسته به القاعده در نوار مرزی سراوان ۱۸ مامور مرزی کشته شدند.در پی این اقدام تروریستی، دادستان انقلاب استان سیستان و بلوچستان در اقدامی جنایتکارانه و انتقام گیرانه، دستور اعدام ۱۶ زندانی بلوچ را صادر کرد. روشن است که اقدام تروریستی جیش العدل نمی تواند توجیهی بر تروریسم دولتی رژیم اسلامی باشد. اعدام زندانیان بلوچ آنهم به شیوه ای انتقام جویانه، نشان می دهد که دستگاه قضائی جمهوری اسلامی، بر پایه احکام عصر شترجرانی عشیرتی استوار است. زیرا در سیستم قضائی مدرن، جائی برای انتقام گیری نیست و جرم، امری فردی است و هر کس تنها مسئول عواقب اقدامات خویش است. اما در سیستم قضائی عشریتی، نه فرد، که کل فامیل و قبیله در برابر اقدام فرد مسئول شناخته می شوند. اعدم جنایتکارانه ۱۶ گروگان توسط دستگاه قضائی جمهوری اسلامی، نمی تواند به بهانه اقدام تروریستی گروه وابسته به القاعده توجیه گردد.
****************************
اسامی تعدادی از اعدام شدگان امروز در زاهدان

به گزارش « فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران » اسامی ۱۰ نفر که صبح امروز بنا به گفته خود دادستان زاهدان به تلافی حمله به پاسگاه مرزی سراوان و کشته شدن 14 مرزبان اعدام شدند به شرح زیر است :

۱ـ عبدالمالک میر بلوچ زهی معروف به حمزه ریگی متولد سال ۱۳۶۳، وی بیش از ۳ سال در سلول انفرادی بسر برد.اودر زمستان ۸۸ دستگیر و به اعدام محکوم شد.

۲ ـ عبدالوهاب ریگی هنگام دستگیری در مهر ماه ۱۳۸۹ هفده ساله بود.

۳- ـ مهر الله ریگی مهر ماه ۱۳۸۹ هنگامی که ۱۷ سال سن داشت با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر گردید.این نوجوان زندانی مدتی در زندان سمنان در تبعید بسر می برد.

۴ ـ نوید شجاعی ۲۱ ساله در اسفند ۱۳۸۹ دستگیر شد. وی بدون داشتن وکیل و حق دفاع از خود به اعدام محکوم شد.

۵-ـ حبیب الله ریگی نژاد شورکی متولد ۱۳۵۹ حدود ۵ سال پیش با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شد او به مدت ۱۸ ماه در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات زاهدان بود.

۶-ـ حامد وکالت ۲۰ ساله در سال ۱۳۸۸ در شهرستان چابهار دستگیر و در دادگاه زاهدان به اعدام محکوم گردید.

۷-ـ بشیراحمد حسین زهی ۲۷ ساله ،در سال ۱۳۸۹ در شهرستان سراوان دستگیر شد و در شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به اعدام محکوم شد.

۸ـ زندانی سیاسی جیهند ریگی در سال ۱۳۸۹ دستگیر شد . زندانی سیاسی جیهند ریگی توسط مه گلی به اعدام محکوم شد .

۹-ـ ناظر ملازهی ۲۶ ساله ۱۰ ماه سلول انفرادی تاریخ دستگیری تابستان ۸۹ حکم اعدام محل دستگیری سراوان

۱۰ـ-شیراحمد حسین زهی ۲۸ ساله ۱۳ ماه سلول انفرادی تاریخ دستگیری تابستان ۸۹ حکم اعدام محل دستگیری سراوان

در مراسم انتقام گیری کینه توزانه اعدام ۱۶ زندانی سیاسی هموطن بلوچ، محمد مرزیه (دادستان زاهدان) و ماه گلی و بازجویان وزارت اطلاعات حضور داشتند و گفته می شود که خود محمد مرزیه دادستان ولی فقیه در این استان طناب دار را بر گردان جانباختگان راه آزادی انداخت.
******************************

بیانیه مهم دادگستری استان :
سوابق تکان دهنده افراد اعدام شده اخیر + علت تامل برانگیز اجرای مجازات
دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان در خصوص اعدام ۱۶ نفر از محکومین امنیتی اطلاعیه ای صادر کرد. به گزارش زاهدان پرس، متن این اطلاعیه به شرح زیر است: بسمه تعالی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان به اطلاع مردم عزیز و شهید پرور استان می‌رساند؛ صبحگاه روز گذشته شنبه مورخه ۹۲/۸/۴ حکم شانزده نفر…

دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان در خصوص اعدام ۱۶ نفر از محکومین امنیتی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش زاهدان پرس، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان به اطلاع مردم عزیز و شهید پرور استان می‌رساند؛ صبحگاه روز گذشته شنبه مورخه ۹۲/۸/۴ حکم شانزده نفر از محکومان حوادث تروریستی استان و محکومان در خصوص حمل و نگهداری عمده مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد. اسامی این معدومان و همچنین خلاصه اتهامات آنها که تعداد هشت نفر از اعضاء گروهک تروریستی جندالشیطان بودند بدین شرح می باشد:

۱- ناظر ملازهی فرزند حبیب

۲- مهراله ریگی ماهرنیا فرزند نظر

۳- عبدالوهاب ریگی فرزند محمدرضا

۴- حبیب اله ریگی نژاد شورکی فرزند محمد

۵- سعید نارویی فرزند میرزا

۶- حامد وکالت فرزند عبدالحکیم

۷- سلمیان میائی فرزند جان محمد

۸- احمد بهرام زهی فرزند گل محمد.

همگی به اتهام محاربه، افساد فی الارض از طریق عضویت و همکاری در گروهک جندالشیطان و مشارکت موثر در حوادث تروریستی سالهای اخیر در استان

۹- اعظم گرگیج فرزند گمشاد به اتهام حمل و نگهداری مسلحانه ۲۰ کیلو هروئین

۱۰- داود میربلوچ زهی فرزند عبدالرشید به اتهام حمل و نگهداری ۱۵ کلیو هروئین

۱۱- حسن رضایی فرزند میرزا به اتهام حمل و نگهداری ۲۰ کیلو هروئین

۱۲- حبیب توتازهی فرزند محمد اکبر به اتهام حمل و نگهداری ۱۳۳ کیلو هروئین و ۹ کیلو مرفین

۱۳- ناصر شه بخش فرزند محمد حسن به اتهام حمل و نگهداری ۱۰ کیلو هروئین

۱۴- احمد دهمرده فرزند خدارحم به اتهام حمل و نگهداری ۱۳ کیلو هروئین و ۵۰کیلو تریاک

۱۵- حسین براهویی فرزند فیض محمد به اتهام حمل و نگهداری ۸ کیلو هروئین و ۳۳ کیلو تریاک

۱۶- نجیب‌اله بهادری فرزند امیر به اتهام حمل و نگهداری ۵ کیلو هروئین، که احکام کلیه معدومین پس از انجام تشریفات قانونی و تأیید در مراجع عالی قضایی کشور به قطعیت رسیده و به اجرا در آمد.

– ذکر این نکته در خصوص معدومین مربوط به گروهک تروریستی لازم است که حکم نامبردگان مدتی قبل به قطعیت رسیده است و لازم الاجرا بوده لیکن به جهت احتمال فراهم شدن شرائط بهره مندی این افراد از رأفت و عطوفت اسلامی به اجرا در نیامده بود. و بارها اعلام شده بودکه امکان بهره مندی آنها از این شرائط به دو عامل: ابراز ندامت و پشیمانی از عملکرد سابق خود و تغییر رویکرد گروهک تروریستی در مقابله با مردم بی دفاع بستگی دارد لیکن اقدام اخیر گروهک تروریستی و بازماندگان مفلوک گروهک جندالشیطان در به شهادت رساندن مظلومانه مدافعان از مرزهای کشور و اجرای کمین بر سر راه آنها یکبار دیگر وابستگی آنها را به ایادی استکبار و اصرار به انجام حرکات مذبوحانه و تروریستی علیه نظام اسلامی را به اثبات رساند و زمینه بهره مندی عوامل دستگیر شده و محکوم را از رأفت و عطوفت اسلامی منتفی ساخت و لذا احکام صادره به مرحله اجرا درآمد. در پایان دستگاه قضایی استان ضمن تاکید بر اینکه در دستگاه قضایی هیچگاه هیچ حکم یا تصمیمی بر اساس احساسات یا حس انتقامجویی صادر و اجرا نمی شود و صرفاً‌ اعمال قانون و رعایت مصلحت جامعه و مردم ملاک تصمیم گیری می باشد یکبار دیگر به این افراد فریب خورده هشدار می دهد که دست از خیانت به مردم و قوم و قبیله خود بردارند و به دامان ملت برگشته و در پناه نظام اسلامی آبرومندانه زندگی نمایند در غیر اینصورت بیش از پیش با قهر ملت مواجه شده و دیر یا زود همانند اذناب و سرکردگان قبل خود در چنگال عدالت گرفتار شده و آن روز پشیمانی سودی نخواهد داشت چرا که دستگاه قضایی استان در مجازات خیانتکاران لحظه ای به خود شک و تردید راه نخواهد داد.

*************************************
تشریح ابعاد حادثه سراوان
نماینده مردم سراوان در مجلس در تشریح ابعاد حادثه روز گذشته این شهرستان گفت در جریان این حداثه،۱۸ مامور هنگ مرزی کشته و ۷ تن دیگر مجروح شدند. هدایت‌الله میرمرادزهی نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم در خصوص حمله افراد مسلح به منطقه‌ای در سراوان اظهار داشت غروب روز گذشته گروه‌هایی به نیروهای مرزبانی و هنگ مرزی در حوالی پاسگاه 167 گزبستان حمله می‌کنند و تعداد ۱۸ نفر از ماموران را کشتند و 7 نفر را مجروح کرده و از منطقه متواری می‌شوند.

وی در این باره افزود: پس از وقوع این حادثه، مجروحان به بیمارستان سراوان منتقل شدند.

نماینده مردم سراوان در مجلس با بیان اینکه هنوز مشخص نیست که این افراد مسلح وابسته به چه گروهکی بوده‌اند، اما به تازگی اعلام شده که این افراد وابسته به جیش‌العدل بوده‌اند و صبح امروز هم ۱۶ نفر از اعضای این سازمان در زندان از سوی رژیم ایران در پاسخ به این حملات اعدام شده‌اند.

هدایت‌الله میرمرادزهی نماینده مردم سراوان ساعتی بعد در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه 3 مامور مرزبانی که مفقود شده و از آنها به عنوان گروگان افراد مسلح نام برده می‌شد، صبح امروز سالم پیدا شدند، گفت پیش از این، 3 تن از ماموران پاسگاه 167 گزبستان مفقود شده بودند، لذا ما آنها را جزو کشته شدگان محسوب می‌کردیم اما چون این 3 نفر پیدا شدند، تعداد کشته‌شدگان این حادثه به 18 تن افزایش یافت.

وی در خصوص وضعیت مجروحان این حادثه تصریح کرد: جراحت 6 تن از مجروحان این حادثه نیز سطحی است و فقط یک نفر از این مجروحان در اتاق عمل بوده و تحت مداوا قرار دارد.

نماینده مردم سراوان خاطرنشان کرد که فرماندار سراوان اعلام کرده که سازمان جیش العدل مسئول این حملات مسلحانه بوده اما تا این لحظه، این خبر تایید نشده‌ است.
balouchestan-sarvan
به گزارش «نسیم»، سران طوایف و ریش‌سفیدان طایفه‌های “سپاهی، هونکزهی، حسین‌زهی، کرد، هیبت‌زهی، میرمرادزهی، شیران‌زهی، اربابی، حسینی، دامنی، چاری‌زهی، آزادی، سیاخانی، بلوچی، ملازهی، افشاری، جنگی‌زهی، جمشیدزهی، پیام، دهانی، ناروئی، جهاندیده و حملی” منطقه بلوچستان در این بیانیه افزودند: حادثه تروریستی شب گذشته شهرستان سراوان از جانب جامعه اهل سنت به شدت محکوم است.
**************************
molana-abdolhamid
مولانا عبدالحمید اقدام تروریستی علیه مرزبانان را به شدت محکوم کرد
تاریخ انتشار 04 آبان 1392.
در پی شهادت تنی چند از نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در حمله افراد مسلح ناشناس، که دیروز جمعه (3 آبان 1392) اتفاق افتاد، مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، طی بیانیه ای این اقدام را به شدت محکوم کرد.
مولانا عبدالحمید در این بیانیه ضمن محکومیت شدید این اقدام، آن را «عملی ناجوانمردانه» و از سوی «ایادی فریب خورده دشمن» دانست.
متن این بیانیه به شرح زیر است:

«إنا لله و إنا إلیه راجعون»
با نهایت تأسف و تألم مطلع شدیم که تنی چند از مرزبانان غیور جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان طی اقدامی ناجوانمردانه و تروریستی توسط ایادی فریب خورده دشمنان این مرز و بوم به شهادت رسیدند.
از آنجایی که اخیرا امنیت و وحدت در استان سیستان و بلوچستان مثال زدنی بوده است و علمای دلسوز جامعه هشدار داده اند که ایجاد هر نوع ناامنی، خصوصا در شرایط کنونی که مردم با حضور گسترده در صحنه انتخابات به ایجاد تغییر و احقاق حقوق اقوام و مذاهب رأی داده و منتظر رسیدگی هستند، بزرگترین خیانت محسوب می شود، این اقدام ناجوانمردانه مایه انزجار و تنفر عموم مردم شده است.
اینجانب ضمن محکومیت شدید این اقدام تروریستی، به کسانی که در داخل و خارج از مرزها به دنبال ایجاد ناامنی در منطقه هستند هشدار می دهم که دست از چنین اقداماتی بردارند و بیش از این آب در آسیاب دشمن نریزند، زیرا هر نوع خشونت و راه بندانی به ضرر منطقه و به نفع دشمنان مردم استان خواهد بود.
در پایان برای شهدای این حادثه علو درجات، برای مجروحین شفای عاجل، و برای خانواده های شهدا صبر جمیل را از بارگاه الهی آرزومندم.
***************************
اخبار دریافتی از پزشکی قانونی از شناسایی اکثریت پیکر قربانیان و اسامی آن خبر می‌دهد.

این اسامی به شرح ذیل است:
۱- محمد قرایی
۲- امید پارادال
۳- امین آبراش
۴- مهدی عارفی
۵- حامد عبدالهی
۶- مهدی زبردست
۷- پژمان شاهوند
۸- حمید لزگی
۸- محمد صادق‌نژاد
۱۰- احمد لنگری
۱۱- سعید فتنقریی
۱۲- مسعود معصومی
۱۳- سید علی سیادت
۱۴- محمد سلیمانی
balouchestan-jasholadl

بهره‌برداری معنادار از یک اقدام تروریستی:

سایه حادثه سراوان بر مذاکرات ایران‌ـ‌آمریکا

با گذشت بیش از یک ماه از آغاز مذاکرات جنجال برانگیز و محدود آمریکا با دولت حسن روحانی٬ واشینگتن بدست داشتن در کشتار ۱۴ مرزبان ایران در منطقه سراوان استان سیستان و بلوچستان متهم شد.

روز جمعه (سوم آبان) ۱۴ مرزبان ایران در درگیری با گروهی به نام «جیش‌العدل» جان خود را از دست دادند که پیش‌بینی می‌شد آمریکا متهم اصلی این حادثه معرفی شود.

خبرگزاری فارس٬ پر نفوذ‌ترین ارگان سپاه نخستین رسانه‌ای بود که «جیش‌العدل» را عامل این کشتار معرفی کرد. این گروه مسلح هم با صدور اطلاعیه‌ای گزارش این خبرگزاری را تائید کرد.

این خبرگزاری روز یک‌شنبه (پنجم آبان) نیز با انتشار یادداشتی به طور رسمی سرویس اطلاعاتی آمریکا و سازمان مجاهدین را بنیانگذار «جیش‌العدل» معرفی کرده است.

به نوشته این فارس٬ یکی از اهداف گروه «جیش‌العدل» براندازی جمهوری اسلامی است که در کنار آن اهدافی همچون «به هم زدن ثبات درون ایران و شکستن هژمونی ایران» را دنبال می‌کند.

خبرگزاری فارس نوشته که «جیش‌العدل» گروهی منشعب از گروه «جند‌الله» است و «چارت سازمانی این گروه» با مشاوره برخی از اعضای سازمان مجاهدین خلق بسته شده است.

آن‌طور که این رسانه وابسته به سپاه نوشته آمریکا به این دلیل از این گروه را تشکیل داده که «برخی چهره‌های تاثیرگذار این گروه حتی در زمان ریگی نیز ارتباط بیشتری با سیا داشته‌اند.»

به نوشته خبرگزاری فارس «جیش‌العدل» چند ماه بعد از «چند دستگی گروهک ریگی بلافاصله با تقویت سرویس‌های منطقه‌ای و با هدایت آمریکا و نظارت موساد» تشکیل شده است.

پس از وقوع این درگیری و تنها ۱۰ روز مانده به برگزاری مراسم ۱۳ آبان٬ جو «آمریکا ستیزی» در ایران از سوی محافظه‌کاران تندرو و رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران گسترش یافته است.

این دسته از محافظه‌کاران و رسانه‌های سپاه به صراحت بهره‌برداری از حادثه سراوان برای دامن زدن به جو «ضد آمریکایی» و تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات دولت و ایالات متحده را آغاز کرده‌اند.

*********************
نسخه چاپيارسال به دوستان
فارس از عاملان شهادت 14مرزبان ایرانی گزارش می‌دهد
جزئیاتی از پشت صحنه گروهک تروریستی تحت الحمایه آمریکا (جیش العدل)

این گروه چند ماه بعد از ایجاد چند دستگی در گروهک ریگی بلافاصله با تقویت سرویس‌های منطقه‌ای و با هدایت آمریکا و نظارت موساد دست به تشکیل یک چارت سازمانی منسجم می‌زند. این چارت شباهت‌های جالبی با روش‌های اداره سازمان منافقین دارد.
خبرگزاری فارس: جزئیاتی از پشت صحنه گروهک تروریستی تحت الحمایه آمریکا (جیش العدل)

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ مسوولیت حادثه تروریستی سراوان که به شهادت 14 تن از مرزبانان و زخمی شدن 6 نفر از ماموران انتظامی منجر شد را گروهی به نام «جیش العدل» برعهده گرفت. این یادداشت می کوشد ناگفته های از این گروه و همچنین نحوه تشکیل، اهداف ، ماموریت ها ، روشهای عملیاتی، وابستگی ها و منابع مالی این گروه را بیان کند.

برخی ارزیابی های اطلاعاتی نشان می دهد که گروه جیش العدل توسط جریانی منشعب شده از گروهک عبدالمالک ریگی به رهبری فردی به نام عبدالرحیم ملازاده با نام مستعار صلاح الدین فاروقی شکل گرفته است. برخی شواهد گویای این نکته است که چارت سازمانی این گروه با مشاوره برخی از اعضای سازمان منافقین بسته شده و منظور از این اقدام تشکیل گروهی تشکیلاتی تر و مدون تر از گروه ریگی بوده که میزان خطای و آسیب پذیری آن کمتر باشد.

علت سرمایه گذاری بیشتر سرویس اطلاعاتی آمریکا و موساد و برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه به این جریان منشعب شده از گروهک ریگی به دلایل ذیل بوده است:

الف: این جریان به این دلیل انتخاب شد که برخی چهره های تاثیر گذار این گروه حتی در زمان ریگی نیز ارتباط بیشتری با سرویس های اطلاعاتی آمریکا در افغانستان و پاکستان داشته اند. همچنین صلاح الدین فاروقی رهبر جیش العدل از نزدیکان یکی از گردانندگان شبکه های ماهواره ای فارسی می باشد که ارتباط علنی با برخی سرویس های اطلاعاتی کشورهای عربی دارد.

ب: ظرفیت های اطلاعاتی، جمع آوری خبر و شناسایی اعضای آن به نسبت دیگر گروه های منشعب شده از گروهک جندالله بالا تر بود. آنچه در اینجا می توان در لفافه به آن اشاره کرد این است که برخی از چهره های رهبری کننده این گروه از نزدیکان جریاناتی در سیستان و بلوچستان هستند که رصد اطلاعاتی آنها می تواند منجر به کسب اخبار مهمی از جنوب شرق و حتی برخی مسائل کشوری بشود.

ج: چشم اندازی که برای این گروه توسط سرویس ها اطلاعاتی انتخاب شده بود این بود که فردی که رهبری این گروه جدید را برعهده بگیرد ظرفیت تبدیل شدن به ریگی دوم را داشته باشد. این پروسه از چند هفته قبل به مرحله نهایی خود نزدیک شد و پس از مدت ها رهبر جیش العدل تصویر خود را رسانه ای کرد در حالیکه پیش از این تنها نامی مستعار از وی منتشر شده بود.

این گروه چند ماه بعد از چند دستگی گروهک ریگی بلافاصله با تقویت سرویس های منطقه ای و با هدایت آمریکا و نظارت موساد دست به تشکیل یک چارت سازمانی منسجم می زند. این چارت شباهت های جالبی با روش های اداره سازمان منافقین دارد. در اساسنامه این گروه افراد همانند سازمان منافقین همه خانواده خود را حتی باید فدای سازمان جیش العدل و رهبر آن بکنند. در بخش دیگری از اساسنامه این گروه نیز تاکید شده است که هر عضو سازمان باید تمامی دستورات رهبر گروه بدون چون و چرا اجرا و تمام و به نوعی هستی اش را فدای اهداف سازمان بکند. بخشی دیگری نیز از این اساسنامه اشاره می کند که تمامی اعضای باید اخبار خود را تنها به رهبر گروه و یا مسوول بالا دست خود بدهند در غیر این صورت مجازات می شوند!

رهبر گروه جیش العدل مانند رجوی در سازمان منافقین عنوان کرده که اعضا تنها برادران و خواهران همدیگر می توانند باشند! و تصمیم گیری درباره افرادی که از دستورات رهبر و سازمان جیش العدل سرپیچی می کنند با یک دادگاه داخلی در درون این گروهک می باشد که حکم صادره آن بلافاصله باید اجرا بشود.

از دیگر شباهت های این گروه با سازمان منافقین این می باشد که ذیل جایگاه رهبری شورای مرکزی وجود دارد که توسط صلاح الدین فاروقی انتخاب شده و تمامی اعضای دیگر عضو عادی و معمولی محسوب می شوند. رهبر گروه هر زمان که بخواهد می تواند اعضای شورای مرکزی را تغییر بدهد. شباهت سازمانی این گروه با گروه ریگی و منافقین در خلاصه شدن دیکتاتوری فرد اداره کننده آن می باشد و سخنگو توسط رئیس انتخاب می شود. در حال حاضر سخنگوی این گروه فردی با نام مستعار مجید محمدی می باشد.

همچنین سه گروه نظامی برای سه منطقه در جنوب شرق توسط این گروه پیش بینی شده است. تمامی این گروه ها در اطراف خط مرزی ایران و پاکستان فعالیت می کنند تا بلافاصله پس از عملیات به خاک پاکستان بگریزند. گروه نظامی با نام عبدالملک ملازاده در محدوده شهرستان سرباز و راسک و گروه نظامی شیخ ضیایی در محدوده سراوان و گروه مولوی نعمت الله توحیدی در محدوده میرجاوه و زاهدان فعالیت می کنند. گروه نعمت الله در اولین عملیات های خود یکی از اصلی ترین اعضای خود را به نام زبیر اسماعیل زهی را از دست داد و تاکنون موفقیت امنیتی خاصی کسب نکرده است. بار اصلی عملیات های جیش العدل بر عهده گروه عبدالملک و شیخ ضیایی در مناطق سراوان و سرباز می باشد که راه های گریز و صعب العبور مرزی دارد. این دو گروه به صورت چریکی و با استفاده از روش کمین و همچنین استفاده از بمب های ریموت دار، کنترلی و مین های جاده ای مورد استفاده قرار گرفته است. این گروه یک شاخه اطلاعاتی با نام زبیر اسمایل زهی راه اندازی کرد که عمده ماموریت آن شناسایی چهره های اهل سنت همراه نظام و ترور آن بوده و در طرف مقابل حمایت از علمای وهابی و وابسته سرویس های اطلاعاتی است. نکته قابل تامل و بررسی این است که گروهک جیش العدل تاکنون عملیات موفق انتحاری نداشته است.

نگاهی به اهداف رسما اعلامی این گروه نشان می دهد که چند ماموریت ویژه برای این گروه توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا در نظر گرفته شده است. این گروه علاوه بر آنکه در اساسنامه خود یکی از اهداف راهبردیش را براندازی جمهوری اسلامی بیان کرده در کنار آن اهداف تاکتیکی خود را بهم زدن ثبات درون ایران و شکستن هژمونی ایران در شرایط فعلی منطقه را نیز عنوان کرده است.

در بیانیه فرمانده این گروه پس از انتخابات ریاست جمهوری به ثبات ایران پس از این انتخابات اشاره و به لزوم ضربه به این مسئله تاکید شده است. فرمانده این گروه در همان بیانیه از بابت بالا رفتن بی سابقه اعتماد به نظام پس از حوادث سال 88 ابراز نگرانی کرده بود.

وی در آن بیانیه تلویحا اشاره می کند که برای موثر تر شدن پروژه انزوای ایران توسط قدرت های بین اللملی نیاز مند یک مکمل داخلی – بی ثباتی از درون – می باشد.

از درون بیانیه های این گروه تروریستی به خوبی نمایان می شود که شکستن هژمونی ایران به خاطر ثباتش در منطقه از اهداف ناامنی های این گروه می باشد.

از سوی دیگر صلاح الدین در یکی دیگر از بیانیه هایش به صراحت به این نکته اشاره می کند که اگر ایران را بتوانند از درون مشغول بکنند جمهوری اسلامی در سیاست خارجه دچار مشکل خواهد شد.

به همین دلیل یک پای ثابت بیانیه های جیش العدل اشاره به مسئله سوریه و نقش ایران در آن می باشد. جیش العدل مسئله سوریه را یک جنگ میان شیعه و سنی تبلیغ می کند که تنها راه حفظ اهل سنت در منطقه مقابله با ایران می باشد. بیانیه های جیش العدل حاکیست که این گروه تحرکات ضدامنیتی خود را به منظور فشار به ایران برای تعدیل در مواضعش در سوریه انجام می دهد. بگونه ای که در بیانیه پس از حادثه تروریستی سروان نیز به این موضوع اشاره شده است. در بیانیه اخیر این گروه یکی از دلایل عملیات تروریستی سراوان را واکنش به ایفای نقش ایران در پرونده سوریه عنوان شده است. این موضوع با توجه به نزدیکی کنفرانس ژنو2 و احساس به نیاز حضور ایران در این کنفرانس قابل تامل می باشد. علائمی نشان می دهد که برخی سرویس های منطقه ای و فرامنطقه ای تلاش می کنند که ناکامی های خود در سوریه اینگونه در جنوب شرق جبران کنند و هزینه حمایت ایران از محور مقاومت و نظام سوریه را بالا ببرند.برخی اخبار نیز نشان می دهد که این گروه تلاش کرده از طریق پاکستان پل تسهیل کننده برای فرستادن مجاهد به سوریه بشود.

نکته قابل تامل دیگر اینکه پایگاه های این گروه در پاکستان مسئله ای غیر قابل دسترس برای دولت پاکستان نمی باشد ولی با کارشکنی آمریکایی ها دولت پاکستان اقدامی برای برچیدن این پایگاه ها انجام نداده است.

در حوزه مسائل بین المللی این گروه کاملا با پازل های صهیونیستی همراه بوده است. بگونه ای که مثلا از تجزیه سودان حمایت رسمی کرد و یا تاکنون هیچ بیانیه ای علیه اقدامات رژیم صهیونیستی و آمریکا حتی ظاهری همانند گروهک ریگی صادر نکرده است.

در مورد منابع مالی این گروه نیز اسناد غیر قابل انکاری وجود دارد. رهبر این گروه در بیانیه ای در شهریور ماه به صورت رسمی از برخی کشورهای مرتجع عربی درخواست حمایت مالی کرد . برخی شواهد نظامی نشان میدهد که این گروه در عملیات اخیر تجهیزات نظامی مناسب و گران قیمتی را مورد استفاده قرار داده است. منبع مالی دیگر این گروه ترانزیت قاچاق مواد مخدر می باشد. این گروه تا چند ماه قبل مورد حمایت مالی یکی از قاچاقچیان معروف منطقه ساکن در پاکستان به نام «ت .گ» بوده است.

*مهدی جهانتیغی
– S***************************************
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش.
اطلاعیه جدید سازمان جیش العدل ،عملیات در کوهک و هلاکت بیش از بیست پاسدار نظام ستمخمینی
بسم رب الشهداء والمجاهدین

جیش العدل ،ارتش عدالت و برابری اعلام می دارد که فرزندان برومند اهلسنت ایران در گردان نظامی شهید شیخ ضیائی وابسته به جیش العدل شب گذشته با اجرای یک عملیات موفق و پیروزمندانه در منطقه کوهک سراوان توانستند ضربه سختی به پیکر پوسیده و فاسد نظام ولایت جهل و جور و سفاهت خامنه ای جنایتکار وارد نمایند و دهها تن از پاسداران نظام را به هلاکت رسانده و تعدادی دیگر را زخمی نمودند.الله اکبر و لله العزة

این عملیات پیروزمندانه پاسخی است به جنایتهای وحشیانه سپاه پاسداران در سرزمین اسلامی سوریه و همچنین پاسخی است به ظلم و جنایتهائی که رژیم در حق مردم مظلوم اهلسنت ایران مرتکب می شود از جمله اعدام جوانان بی گناه بلوچ و همچنین اعدام جوانان غیور کرد و جوانان سلحشور عرب احوازی که توسط دستگاه غاصب و جنایت پیشه ولایت جور و ستم طاغوت عصر و فرعون زمان طی چند روز گذشته به دار زده شدند.

این عملیات غیورانه پاسخی است به جنایتهای درنده خویانه و بزدلانه رژیم علیه زنان و کودکان سوریه ای که در حملات شیمیائی رژیم بشار اسد و با حمایت و پشتیبانی سپاه پاسداران جان خود را مظلومانه از دست دادند و کسی در جهان به داد و فریاد و ناله های آنان گوش نداد ، اما جوانان اهلسنت ایران با توکل بر الله و همت و اراده ای آهنین باری دیگر غیرت و شهامت و شجاعت مردمان سنی مذهب ایران را به جهانیان نشان دادند.

عملیات دیشب در محدوده پاسگاه 167 گزبستان سراوان انجام گرفت و بزدلان بیت رهبری وقتی شجاعت و غیرت و همت سربازان جیش العدل قرار گرفتند با بزدلی سلاح انداخته و فرار کردند که باز شیران خدا با شجاع همه را به هلاکت رسانده و تعدادی اسلحه و مهمات به غنیمت گرفتند.

سازمان جیش العدل این عملیات را به رهبری این سازمان حاج صلاح الدین فاروقی و تمامی مجاهدان اهلسنت و همچنین به تمامی مسلمانان جهان تبریک گفته و از همه مسلمانان می خواهد که در این جنگ فرزندان خود را با جان و مال یاری دهند و به امید الله و حمایت مسلمانان ما می توانیم ضربه های سختی را به نظام وارد نمائیم و انتقام خون شهدای اهلسنت ایران و جهان را از نظام جنایت پیشه ایران که منشا و ریشه فساد و فتنه و جنایت در جهان اسلام است بگیریم و درسی عبرتناک به نظام بدهیم.
ما به رژیم هم یاد آوری می کنیم که اعدام جوانان ما نمی تواند ما را از راه ما منصرف سازد زیرا ما صدها شهید داده ایم و چیزی نتوانسته ما را از راهمان باز دارد و الان هم ما اعدام 16 جوان غیور را به خانواده و مبارزان تبریک گفته و برایشان درجات بلند طلب نموده و اعلام می نمائیم که انتقام این جوانان را به زودی خواهیم گرفت .ان شاء الله

رژیم بداند که در برابر این اعدامها باید حساب پس دهد و مجاهدین عهد بسته اند که تا انتقام خون شهدای خود را نگیرند لحظه ای هم آرام نخواهند نشست.

سازمان جیش العدل
(اهلسنت ایران)
به دلائل امنیتی در اطلاع رسانی تاخیر شد
***********************
جیش العدل

پیام رهبر سازمان جیش العدل حاج صلاح الدین فاروقی به اهلسنت ایران و مسلمانان جهان
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدُ لله هازم المـُشركين، وناصِر عِباده الموحِّدين، ومشرِّع الجِهاد إلى يوم الدِّين، والصَّلاة والسَّلام على نبيِّ الملحَمة؛ محمَّد بن عبدالله، ورضِي الله عن صَحابته الكِرام، الذين فتَحوا العراق والشَّام، وهزَموا مجوس الفُرس ونَصارى الرُّومان
قال الله تبارک و تعالی :اذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ

و قال :يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قَاتِلُوا الَّذِينَ يَلُونَكُمْ مِنَ الْكُفَّارِ وَلْيَجِدُوا فِيكُمْ غِلْظَةً وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُتَّقِينَ.
اما بعد:
برادران مسلمان
جامعه اهلسنت ایران
امروز اوضاع مسلمانان جهان دردناک و رنج آور و مایه تاسف و تاثر است ، و خصوصا اوضاع سوریه مسلمانان جهان را تکان داده و حقیقت کریه و ضد انسانی رژیم ایران و رژیم سوریه را برای مسلمانان عیان نموده است.
رژیم جنایتکار ایران و بشار اسد و حزب اللات لبنان به رهبری حسن نصر اللات با همکاری دو رژیم کمونیستی روسیه و چین در سوریه نشان دادند که در جنایت و قتل و کشتار و درندگی دست کمی از نیاکان خود صفویان ندارند و در جنگ علیه اهلسنت از تمامی جنگ افزارهای زمینی و هوائی استفاده نموده و حتی اوج وحشی گری خود را با استفاده از جنگ افزارهای شیمیائی و گازهای سمی سارین نشان دادند و ثابت نمودند که به هیچ اصل انسانی و ارزش بشری اعتقاد ندارند بلکه دشمنی و عداوت و بغض با اهلسنت چنان آنان را کور کرده است که نه به زنان رحم می کنند و نه به کودکان ،بلکه همه را طعمه حریق بغض و کینه و عداوت خود می کنند.

جنگ سوریه حقیقت شیطانی رژیم مدعی وحدت را برای تمامی مسلمانان جهان آشکار نمود و امروز این جنگ وارد مرحله ای شده است که نمی توان با بی پروائی از کنار آن گذشت و نسبت به آنچه در سوریه می شود بی تفاوت بود زیرا که این جنگ الان تبدیل به جنگ حق وباطل شده است ،تبدیل به جنگ توحید و شرک شده است ، تبدیل به جنگ کفر و ایمان شده است ،تبدیل به جنگ سنت و بدعت شده است و در اصل تبدیل به جنگی فیصله کن بین اهلسنت و شیعه شده است و مرزهای سوریه را درنوردیده است و به انحای مختلف جهان اسلام رسیده است و اگر اهلسنت در این نبرد شکست بخورند دیگر باید فاتحه اهلسنت را خواند. جنگ سوریه معرکه حق و باطل است که نقش اصلی آن را ایران بازی می کند و به قول مجاهدان سوریه بشار باقی نمانده است بلکه سوریه به اشغال ایران و سپاه پاسداران در آمده است و جنگ فعلی با نظام ایران است که سعی دارد با سلطه بر سوریه و لبنان و عراق سلطنت شیعی خود را به دیگر کشورهای منطقه گسترش دهد و نهایتا می خواهد حرمین شریفین را به اشغال خود در بیاورد و نشانه هائی از آن با حمایت از حزب الله حجاز و پشتیبانی لژستیکی از حوثیهای یمن و حمایت سیاسی و معنوی و نظامی از شورشیان بحرین دیده می شود که با شکست اهلسنت در سوریه می تواند این حلقه را تنگ تر نماید.
اوضاع کنونی به ما می آموزد که باید برای مقابله با سیاستهای سلطه جویانه نظام ایران طرحی بریزیم و همه اهلسنت در اجرای این طرح همکاری نموده و آن را عملی نمایند ، زیرا آنچه را ما امروز در عراق و لبنان و یمن و بحرین می بینیم در گذشته قابل تصور نبود اما سیاستهای نظام ایران گام به گام و با تقیه و کتمان بود و امروز ما شاهدیم که عراق کاملا در اختیار ولی فقیه است و لبنان زیر تسلط حسن نصر الله و او هم تحت تسلط ولی فقیه و همچنین اوضاع در یمن و بحرین خوشایند نیستند ،لذا در چنین وضعیتی و با بحران پیش آمده در سوریه باید مسلمانان جهان چاره ای بیاندیشند و فکری برای برون رفت از این بحران نمایند.

آنچه که ما می دانیم این است که ریشه تمامی مشکلات مسلمانان جهان ایران است و باید جنگ را از شاخه ها به ریشه سوق داد و اگر رژیم ایران از داخل با خطر مواجه گردد جنگش علیه اهلسنت جهان با مشکلات مواجه خواهد شد و نخواهد توانست به آسانی سیاستهایش را به پیش برد.
و ما آماده ایم جنگ را به داخل سوق دهیم و زمینه جنگ را در بلوچستان و کردستان فراهم نمائیم ولی نیاز به کمک مسلمانان جهان داریم تا بتوانیم جبهه ای بزرگ علیه رژیم ایران بگشائیم.

ما یقین داریم و تجربه هم کرده ایم که رژیم ایران آسیب پذیر است و براحتی می توان این نظام را از داخل فلج نمود و از سلطه جوئیهای خارجی اش کاست و آن را در داخل مرزهایش مشغول نمود.

در ایجاد چنین جبهه ای هم نیاز به کمک اهلسنت ایران اعم از کرد و عرب و ترکمن و فارس و بلوچ است و هم نیاز به کمک مسلمانان جهان ،خصوصا مسلمانان کشورهای عربی که امروز دریافته اند که ایران در کمین است و دشمن درجه یک آنهاست و باید برای مقابله با این دشمن مکار و جنایتکار بلند شده و قیام نمایند و از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نورزند.

سازمان جیش العدل آمادگی کامل خود را برای ایجاد جبهه ای عظیم وسراسری علیه نظام جنایت کار ولایت فقیه اعلام می نماید و از تمامی مسلمانان جهان می خواهد در این جهاد عظیم برادران مجاهد خود را حمایت مالی و معنوی نمایند.

و یقینا ما در این جنگ پیروز خواهیم بود اگر توکل و اعتماد ما بر ذات الله تعالی باشد.

به امید پیروزی حق بر باطل
صلاح الدین فاروقی (امیر سازمان جیش العدل)
************************

***

«جیش العدل» مسئولیت عملیات تروریستی سراوان را پذیرفت

همان گونه که در ساعات آغازین انتشار خبر حمله تروریستی به مرزبانان کشورمان در مرز پاکستان، نام گروهکی از بازماندگان گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به میان آمده و شواهد و قرائن و نوع اتفاق رقم خورده، مؤید آن به نظر می‌رسید، سرانجام گمانه‌زنی‌ها تأیید شد. به گزارش زاهدان پرس، ساعاتی پیش، گروهک تروریستی «جیش العدل»…

همان گونه که در ساعات آغازین انتشار خبر حمله تروریستی به مرزبانان کشورمان در مرز پاکستان، نام گروهکی از بازماندگان گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به میان آمده و شواهد و قرائن و نوع اتفاق رقم خورده، مؤید آن به نظر می‌رسید، سرانجام گمانه‌زنی‌ها تأیید شد.

به گزارش زاهدان پرس، ساعاتی پیش، گروهک تروریستی «جیش العدل» رسما مسئولیت عملیات تروریستی جمعه شب در نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان را پذیرفت؛ این رخداد به شهادت چهارده تن از سربازان کشورمان منجر شد و شش تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.

در اطلاعیه این گروهک که در وبلاگ آن‌ منتشر شده‌، گردان نظامی شیخ ضیائی ‌این گروهک عامل کمین زدن در راه رسیدن سربازان ایرانی به استراحتگاه هنگ مرزی اعلام شده و نخستین انگیزه ایشان از این ترور شبانه، پاسخ به ظلم نظام در حق مردم سوریه اعلام شده است تا ثابت شود ‌این مزدوران از هر کجا که منشأ گرفته باشند، قطعا نه ایرانی هستند و نه ذره‌ای عرق وطن دارند.

در ادامه این اطلاعیه که در کمتر از پانصد کلمه تنظیم شده و بیش از یک دوجین فحش، لعن، توهین و… را در بر دارد، احقاق حقوق جوانان بلوچ، کرد و عرب احوازی (!) مورد تأکید قرار گرفته تا دست‌کم ظاهر ماجرا حفظ شود، ولی بلافاصله پس از آن «حملات شیمیایی رژیم بشار اسد»، دستاویزی برای حمله غیورانه (!) به سربازانی که خسته از کار روزانه راهی استراحتگاه ‌بودند، بیان شده تا ثابت شود که خاستگاه این مزدوران کجاست.

«جیش العدل» مسئولیت عملیات تروریستی جمعه شب را گردن گرفتاین در حالی است که وابستگی این گروهک به تندروهای سلفی و وهابی که در سایه کمک‌های مادی و معنوی کشورهای حاشیه خلیج فارس ادامه حیات می‌دهند، در اطلاعیه آن پیداشت‌؛ آنجا‌ که موفقیت این عملیات(!) را به رهبر خود، «صلاح الدین فاروقی» تبریک گفته و در ادامه صراحتا درخواست کمک مالی خود را مطرح می‌کنند:

«از همه مسلمانان می‌خواهد که در این جنگ فرزندان خود را با جان و مال یاری دهند و…»

گویی همه تدارک این حمله برای بیان این درخواست کمک بوده و برای رسیدن به این غایت باید شمار شهدای ایران، یک‌و‌نیم برابر ذکر ‌تا کمک مالی دوستان وهابی و سلفی و معاندان سوری و همراهانشان به سمت ایشان سرازیر شود و چه بسا در این رهگذر، کمک جانی هم به ایشان ملحق شود، زیرا تصاویری که به تازگی در اطلاعیه‌های این گروهک به انتشار رسیده، حکایت از آن دارد که کمبود نفرات و انزجار مردم از ایشان، کار را به جایی رسانده که برای نشان دادن قدرت خود، دست به دامان کودکان شده‌اند!

بدین ترتیب، عملیات کور علیه سربازانی که شهادتشان دل ایران را به درد آورد، تنها حکم بازار‌گرمی برای این گروهک ‌خواهد داشت؛ بازاریابی به شیوه‌ای ساده که گویی نام رهبر گروهک به این دلیل ساده در آن درج شده که فرد طرف معامله با کسانی که می‌خواهند علیه ایران هزینه کنند، معلوم باشد؛ امثال کسانی که از حل مشکل پدید آمده در روند هسته‌ای شدن ایران نگرانند؛ افرادی که از ارتباط‌گیری ایران و آمریکا نگرانند؛ عده‌ای که از قدرت گرفتن ایران در منطقه و جهان نگرانند و حتی آنهایی که از شکست طرح سقوط سوریه سرخورده شده‌اند.

با این رویکرد، عجیب نیست که ایران «منشأ و ریشه فساد و فتنه و جنایت در جهان اسلام» معرفی شده و احتمالا شبیخون به جوانان نگهبان مرزهای آن، حکم حمله به ریشه جنایت و فساد را خواهد داشت، نه این که ثابت کند حمله‌کنندگان خود از هر فاسدی فاسدتر و از هر جنایت‌کاری جنایت‌کارتر هستند.

«جیش العدل» مسئولیت عملیات تروریستی جمعه شب را گردن گرفت

اما زشتی ماجرا هنگامی آشکار می‌شود که بدانیم در پایان اطلاعیه این گروهک تروریستی آمده است: «به دلائل امنیتی در اطلاع‌رسانی تأخیر شد» تا ثابت شود، کسانی که در مدح دلاوری خود در حمله به سربازان خسته از واژه‌هایی مانند «غیور»، «اراده آهنین»، «شهامت»، «شجاعت»، «غیرت»، «همت»، «شیران خدا» و… بهره می‌گیرند، حتی به رغم حضور در خاک کشوری که تبدیل به خانه شماره یک تروریست‌های جهان شده، باز از ترس سربازان ایران بر خود می‌لرزند.

گفتنی است، در یکی از اطلاعیه‌های این گروهک که اواخر تابستان به قلم رئیس این گروهک منتشر شده‌، حملات شیمیایی رقم خورده در سوریه صد‌در‌صد به حکومت بشار اسد مرتبط ‌و در ادامه «ریشه تمامی مشکلات مسلمانان جهان» ایران خوانده شده است تا رئیس گروهک مدعی شود که مجموعه تحت امر او خواهند توانست: «جنگ را به داخل سوق داده و زمینه جنگ را در بلوچستان و کردستان فراهم نماییم ولی نیاز به کمک مسلمانان جهان داریم»؛ کمکی که می‌توان حدس زد چه خواهد بود و از کجا خواسته شده است!

*******************************
marzbananیک سایت محافظه‌کار اعلام کرد:
سربازان؛ قربانی سهل‌‌انگاری پلیس در مرز‌ها
۶ آبان ۱۳۹۲
یک سایت محافظه‌کار از «سهل‌انگاری» پلیس در بالا بردن ضریب امنیتی پاسگاه‌های مرزی و استفاده از خودرو‌های «تجاری» در مرز‌ها به عنوان مهم‌ترین عوامل کشتار مرزبانان ایران نام برد.

سایت «پارسینه» روز دوشنبه (ششم آبان) در واکنش به مرگ ۱۴ مرزبان ایران در پایگاه «نودو» منطفه سراوان٬ از کشته شدن مکرر سربازان در مرز‌ها انتقاد کرده است.

به نوشته این سایت استفاده پلیس از خودرو‌های «تجاری» و خودروهای وانت غیر نظامی «بار‌ها منجر به از دست رفتن جان سربازان و افسران» در نقاط مرزی شده است.

این سایت در ادامه افزوده اگر کمترین ملاحظات امنیتی در ساخت «پایگاه نودو» در نظر گرفته شده بود حمله «سبک و عاری از هرگونه فنون نظامی {جیش‌العدل}، می‌توانست به یک درس تلخ برای مهاجمین بدل شود.»

در این یادداشت اضافه شده که ساز‌ه‌های پایگاه‌های مرزبانی ایران مقابل «گلوله‌های توپ دستی» و یا «گلوله‌های آرپی‌جی پیشرفته» نمی‌توانند جان سربازان را تامین کنند.

این سایت همچنین افزوده است: «علی‌رغم ضعف این سازه‌ها در برابر پرتابه‌های سنگین با اقداماتی بسیار ساده و تقریبا بدون هزینه، فاجعه پاسگاه نودو قابل پیشگری بود.»

نویسنده این یادداشت تاکید کرده که «متاسفانه عدم توجه به اصول تسلیحاتی و حفاظت بسیار پائین از نیروهای انسانی بار‌ها و بار‌ها موجب تلف شدن جان بهترین فرزندان این مرز و بوم شده است.»

این یادداشت در پایان آورده «سوال اینجاست که آیا وقت پیگیری این سهل‌انگاری‌ها و اصلاح مشکلات فرانرسیده؟ مسئولیت نمایندگان مردم در مجلس، در قبال این سهل‌انگاری‌ها چیست؟»

تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۲ – ۱۲:۵۲
بررسی نظامی-تاکتیکی حادثه سراوان/
آنچه این حادثه را بسیار تلخ تر می کند این واقعیت است که با رعایت اندک ملاحظات امنیتی در ساخت پایگاه…
«من از این جلسه {بازخواست دربرابر اعضای کنگره} استقبال می کنم. نتنها برای اینکه این جلسه فرصتی فراهم می آورد تا ببینیم چرا تراژدی یازدهم سپتامبر به وقوع پیوست و از وقوع دوباره آن جلوگیری کنیم، بلکه برای اینکه  در نهایت فرصتی فراهم شد تا بتوانم از عزیزان مقتولین این حادثه عذر خواهی کنم. به آنان که در این جلسه حضور دارند و به آنان که از تلوزیون مشاهده می کنند:
دولت شما، شما را نا امید کرد.
 
آنان که برای تامین امنیتتان به آنها اعتماد کرده بودید شما را نا امید کردند، من، شما را نا امید کردم.»
 
 
به گزارش پارسینه، چند خط بالا بخشی از سخنان ریچارد کلارک، سرپرست ضد تروریسم دولت جورج دبلیو بوش چند ماه بعد از حادثه یازدهم سپتامبر بود. انسانهای بالغ باید مسئولیت خطاهای خود را قبول کنند، این مسئولیت پذیری تنها چیزیست که می تواند شکستهای تلخ را به پیروزی های شیرین بدل سازد.
چهار روز پیش، 14 نفر از بهترین فرزندان این آب و خاک، به دلیلی که فقط خدا واقعیت آن را می داند به دست یک گروه کوچک از اشخاصی که فضای ذهنی آنها با مغلطه های قومی و فرقه ای ناپایدار و مغشوش شده بود در یک پست مرزی در استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند.
هیچکس نمی تواند بر ذات وحشیانه این اقدام چشم ببندد، از پیگیری مساله نیز نمی توان غافل ماند، این افراد باید سنگین ترین بهای ممکن را برای این اقدام خود بدهند. اما آیا تنها دلیل رخ دادن فاجعه ای به این وسعت سبعیت نیروهای مهاجم بود؟
 آیا حداقل تمهیدات لازم برای حفظ جان 11 سربازی که به امانت به دست دولت سپرده شده بودند اجرا شده بود؟
 آیا درصورت تعیین و اجرای قوانین مشخص این فاجعه قابل پیشگیری بود؟ پاسخ این سوال قطعا مستلزم تحقیق و بررسی فراوان است، اما سابقه حوادث مشابه در کشور ما نشان داده، پس از عزاداری و ابراز تاسف کمکاری ها و سهل انگاری هایی که منجر به وقوع فجایع می گردند به باد فراموشی سپرده می شوند تا فجایع بعدی داغ های تازه تری بر دل ملت مظلوم و فداکار ما نهد. این نوشتار سعی دارد با کنار هم قرار دادن بخشی از اطلاعات منتشر شده از این حادثه به بخشی از سهل انگاری هایی که منجر به این فاجعه گردید بپردازد.
با توجه به فیلم منتشر شده از این اقدام وحشیانه، که گروهک تروریستی از آن به عنوان عملیات خالدبن ولید یاد کرده و آن را در حمایت از گروههای مسلح در سوریه می داند، روند نظامی را می توان به شرح زیر نتیجه گیری کرد:
در بخشی از این اقدام تروریستی که منجر به اعمال بیشترین تلفات گردید گروهک مسلح با استفاده از تاریکی شب خود را به فاصله 1500 تا 2000 متری پاسگاه نودو رسانده و ابتدا با استفاده از شلیک توپ های دستی کوچک (توپ 82 میلیمتری مدل B-10  که استفاده از آن در دمشق توسط گروههای مخالف سوری بسیار رایج است) و تیربار سنگین اقدام به حمله اولیه می نماید.
پس از اولین شلیک نگهبانان پاسگاه با استفاده از سلاحهای سبک (احتمالا کلاشینکف سازمانی) به این حمله اولیه پاسخ کور می دهند. اما با توجه به فاصله دور ایستایی گروهک مسلح و تاریکی هوا مدافعان قادر به ارائه پاسخ موثر نبوده اند و پس از چند شلیک حداقل برخی از مدافعین اقدام به حرکت به منظور عقب نشینی به سمت خودرو های پارک شده در بیرون پایگاه حرکت می کنند که در این هنگام گروهک مسلح با شلیک خمپاره 60 میلیمتری اقدام به هدف قرار دادن نیروهای در حال عقب نشینی می نماید. این احتمال وجود دارد که پس از فرو کش کردن پاسخ کور مدافعان پاسگاه گروهک تروریستی اقدام به ورود پاسگاه و شلیک فاصله نزدیک به قربانیان و غارت پاسگاه نموده باشد که البته به دلیل عدم انتشار اطلاعات بیشتر نمی توان اظهار نظری نمود.
آنچه این حادثه را بسیار تلخ تر می کند این واقعیت است که با رعایت اندک ملاحظات امنیتی در ساخت پایگاه نودو این حمله سبک و عاری از هرگونه فنون نظامی بجای آنکه به داغی بر دل کشور تبدیل گردد، می توانست به یک درس تلخ برای مهاجمین بدل شود.
 
به گزارش پارسینه، برای بررسی بیشتر این موضوع لازم است تا با ساختار رایج پایگاههای مرزی آشنا شویم. یکی از ساختار رایج پاسگاه های مرزی که امروز در کشور ما متداول است استفاده از یک سازه اصلی مکعبی مجعز به دو برج دیدبانی به صورت ضربدری در طرفین برج است. برای بنای این ساختار ساده و نسبتال بدوی عموما از مصالحی چون سیمان، سنگ و بلوکهای آجری/سیمانی متداول اما احتمالا با ضخامتی بیشتر نسبت به سازه های تجاری استفاده می گردد.
 
متاسفانه این نوع سازه کمترین حفاظت را در برابر پرتابه های نفوذی سنگین مانند گلوله های توپ دستی و یا گلوله های آرپی جی پیشرفته فراهم نمی سازد. این گلوله ها با توانایی نفوذ در 1.5 تا 2 متر بتن مسلح به راحتی می توانند نفرات داخل پاسگاه مرزی را مورد اصابت قرار دهند. علی رغم ضعف این سازه ها در برابر پرتابه های سنگین با اقداماتی بسیار ساده و تقریبا بدون هزینه، فاجعه پاسگاه نودو قابل پیشگری بود.
به عنوان یکی از اقدامات بسیار موثر که می توانست از این فاجعه جلوگیری نماید می توان به سازه های هسکو (HESCO) اشاره نمود. این سازه ها با توجه به تجربه مشابه نیروهای امریکایی در عراق ابداع گردیدند. نیروهای امریکایی نیز پس از اشغال عراق و شروع عملیاتهای تروریستی متوجه ضعف سازه های مسکونی برای حفاظت از نفرات گردیده و با استفاده از مشاوره مراکز دانشگاهی و اتاقهای فکر اقدام به طراحی ابزارهایی برای جبران این ضعف نمودند. سازه های هسکو درواقع گونی های بزرگ ارزان قیمتی هستند که به وسیله سیم های ساده تقویت شده اند. با پر کردن خاک داخل این گونی های مربع شکل و قرار دادن آنها کنار هم می توان خطوط دفاعی بسیار مستحکمی در فاصله چند ده متری از سازه اصلی پاسگاه ایجاد نمود که باعث گرفته شدن قدرت گلوله های توپ و یا انحراف آنها گردیده و موجب حفظ جان سربازان و افسران داخل پاسگاه گردد.
نمونه ای از سازه های هسکو در حال پر شدن و نصب
 
نکته شایان توجه اینست که مطالعه این ضعف ذاتی در ساختار پایگاههای مرزی به وسیله سرویس های امنیتی عربی و انتقال آن به گروههای تروریستی تکفیری موجب حملات مکرر به این پایگاهها گردیده است. در موردی مشابه گروه های تکفیری کمتر از پانزده روز قبل از فاجعه پاشگاه نودو در منطقه خور عبد الله در استان خوزستان نیز به یک پاسگاه مرزی حمله کردند که خوشبختانه نتایج آن به اندازه حادثه پاشگاه نودو تاثر بار نبود.
متاسفانه عدم توجه به اصول تسلیحاتی و حفاظت بسیار پائین از نیروهای انسانی بارها و بارها موجب وقوع سوانح  دلخراش و تلف شدن جان بهترین فرزندان این مرز و بوم گردیده است.
سازه های سکو در حال حفاظت از یک پست امریکایی در عراق
 
 از جمله نمونه های بارز این سهل انگاری ها می توان به خرید خودروهای تجاری مانند خودروهای وانت غیر نظامی تویوتا هایلوکس برای نیروهای نظامی و انتقال نیروها با این خودرو ها اشاره نمود که با توجه به استفاده گسترده گروههای تکفیری از بمب های کنار جاده ای و یا کمین با استفاده از سلاح های سبک بارها منجر به از دست رفتن جان سربازان و افسران گردیده است.
سوال اینجاست که آیا وقت پیگیری این سهل انگاری ها و اصلاح مشکلات فرا نرسیده؟ مسئولیت نمایندگان مردم در مجلس، در قبال این سهل انگاری ها چیست؟ رسانه ها چه نقشی در این میان بازی می کنند؟ پاسخ دادن به این سوالات شهامت علی وار می طلبد.
مرتضی عباس زاده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s