آمار و ارقام دهشتناک، از چپاول لجام گسیخته اموال عمومی سخن می گویند! یارانه نقدی را کجا خرج می‌کنید؟

yarane-metroسایت خبری راه کارگر ـ چپاول ثروت های ملی در جمهوری اسلامی، گاهی سرگیجه آور می شود. حسن روحانی رئیس جمهور رژیم در سخنرانی در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز آماری ارائه داد که عمق غارت در این کشور را به نمایش می گذارد. او در رابطه با درآمدهای ارزی کشور و نحوه خرج آن گفت : « در سالهای گذشته کشور ما در بهترین وضعیت درآمدی ارزی روبرو بود و سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشت گفت: پس این پولها کجا سرمایه‌گذاری شد». سخنان حسن روحانی و دیگر اعضای کابینه اش در باره پول هائی که جناح دیگر و دارودسته ی نزدیک به بیت رهبری غارت کرده اند، واکنش برخی از آنها را برانگیخته است. فاطمه آلیا عضو ارشد جبهه پايداري در پاسخ به آنها می گوید:« لطفا موجودي کيف خود را به بيگانه نگوييد اگر فقط نيمي از زنان جامعه ذخاير طلاي خود را به زير پاي مقام معظم رهبري بريزند با آن مي توان بانک هاي آمريکا را بخريم. دولت با پول کافي تحويل شما داده شده و ذخاير زيادي نيز در بانک ها داريد لذا آرامش خود را حفظ کنيد.». روشن نیست این زن هائی که با طلاهایشان می توان بانک های آمریکا را خرید، کی ها هستند. وقتی اکثریت عظیم مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند، سخن گفتن از طلای نیمی از زنان کشو، نه تنها بیشرمانه که رذیلانه است. لازم است بدانیم که حتی بر اساس برآوردها دولتی،هفت دهک مردم کشور مستحق دریافت یارانه هستند. باید روش شود که این طلاها در اختیار چه کسانی است. باید روشن شود که این ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی سالانه به کدام نهادها و بنیادها و افراد و اشخاص داده شده است. حالا که خزانه دولت خالی است ، باید نه تنها تکلیف این درآمد ارزی سالانه۱۰۰ میلیارد دلاری روشن شود بلکه لازم است که برای تامین نیاز های عمومی و جاری دولت از جمله پرداخت حقوق کارمندان دولت و کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی و خدماتی وابسته به دولت، از دانه درشت های رژیم مالیات گرفته است. از بنیادها و نهادهای وابسته به بیت رهبری، از آستان قدس رضوی مشهد و معصومه قم، از امام زاده ها ، از شرکت های کلان وابسته به سپاه پاسداران، از بنیاد مستضعفان و جانبازان و شرکت های تابعه مالیات گرفته شود. حتی باید از نوکیسه هائی که یک شبه میلیارد شده اند نه تنها مالیات گرفت بلکه باید بر اساس اصل «از کجا آورده اید؟» تکلیف درآمدهای نجومی برخی افراد نزدیک به حکومت نیز روشن شود . اما تنها چپاول اموال عمومی در جمهوری اسلامی مرسوم نبوده است. نابودی صنعت و کشاورزی هم بویژه در هشت سال گذشته، از ویژگی های دولت واردات محور بوده است تا جائی که حسن روحانی اعتراف می کند که :« از نیاز ۱۰۰ درصدی کشور به محصولات کشاورزی تنها ۴۴ درصد در کشور تولید می‌شود و بقیه سهم واردات از سایر کشورهاست.» این وضعیت بدان رو ایجاد شده است که دریاچه هامون خشک شده و کارون نیز رو به نابودی است. در حالی که در گذشته سیستان انبار غله ایران بود و خوزستان تامین کنندۀ بخش اعظم محصولات کشاورزی کشور. بدیگر سخن سیاست های حاکمیت اسلامی، نه تنها درعرصه های اجتماعی، فرهنگی، اشتغال، محیط زیست و صنعت، ویرانه ای بر جای گذاشته است بلکه حتی از نظر محصولات کشاورزی نیز ایران را به کشوری محتاج تبدیل کرده است.

******************************
rohani-kashawarzi<spanایلنا:رئیس جمهور در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز خبر داد:/ كامل/
تنها ۴۴ درصد محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شوند
1392-08-06, 10:30
زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شدم/ کشاورزی با معضلات زیادی دست به گریبان است/ در سفره ایرانی از محصولات زراعت آمریکای لاتین، شمال آفریقا تا آسیای دور به چشم می‌خورد که این شایسته نیست.

ایلنا: رئیس جمهور گفت: از نیاز 100 درصدی کشور به محصولات کشاورزی تنها 44 درصد در کشور تولید می‌شود و بقیه سهم واردات از سایر کشورهاست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی صبح امروز- دوشنبه- در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز که در مجتمع فرهنگی و اردویی شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار داشت: دیدار با مردان و زنانی که در صحنه امنیت غذایی کشور و اقتدار این مرز و بوم تلاش می‌کنم برای رئیس‌جمهور منتخب مردم یک افتخار است.

وی با بیان اینکه با فضای کشاورزی بیگانه نیستم، اظهار داشت: روستازاده‌ام و در کنار دوران تحصیلم در نوجوانی و دبستان گاهی کار کشاورزی می‌کردم و اگر دستان پینه‌بسته افتخار است من هم در سن 10 سالگی به خاطر کار کشاورزی دستانم پینه بسته بود.

وی با بیان اینکه کشاورزی دنیای خود را دارد، اظهار داشت: شاید سود کشاورزی در مقایسه با بخش‌های دیگر کمتر باشد. اما افتخار آن بیشتر است. سروکار داشتن با طبیعت در کنار زیستن با آن لذت زیادی دارد. غیر از آنکه اساساً این کار کار خدایی است زیرا بذر را کشاورز می‌افشاند اما رویش آن به دست حق و با اراده اوست. و چه کلمه‌ای است کلمه زارع که نام خداست.

وی ادامه داد: کمابیش می‌دانم که کشاورزی کشور با معضلات زیادی دست به گریبان است. بزرگترین سرمایه نه برای کشاورزی که برای کشور و ملت آب و خاک است.

وی ادامه داد: آب مایه حیات است و خاک همان سرزمینی است که بر روی آن زندگی می‌کنیم و همه رویش‌ها و تولدها در این پهنه اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: شاید در نظر بعضی خاک ناچیزترین شی در زندگی تلقی شود اما برای اینکه این خاک به دست آید سالهای سال و شاید میلیون‌‌ها سال باید تحول پیش بیاید تا این خاک آماده شده و در اختیار ما قرار گیرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه با خاک آماده برای کشت بی‌رحمانه رفتار کردیم، اظهار داشت: آنگاه که به فکر ساخت مسکن و شهر و ساخت راه و پل و جاده بودیم کمی فکر نکردیم که جای مناسبی برای آن پیدا کنیم و زمین آماده کشاورزی را تبدیل به محل سکونت نسازیم.

وی ادامه داد: کمی فکر نکردیم که جایگاه شهر را به درستی انتخاب کنیم باغ‌ها، درخت‌ها ناجوانمردانه تخریب شدند و این تأسفی است که جریان آن سالیان دراز به طول خواهد انجامید.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما از لحاظ آب در مضیقه هستیم کشور ما از لحاظ بارندگی جزو سرزمین‌های پرآب نیست. کشوری که بارندگی متوسطش بین 230 تا 240 میلی متر است جزو کشورهای خشک به حساب می‌آید پس باید قدر قطره قطره این مایه حیات را بدانیم و برای قدردانی از آب نیاز به تدبیر و برنامه‌ریزی داریم و نیاز به سرمایه. اما امان از دست این سرمایه که حرف هیچ کس را گوش نمی‌دهد.

وی افزود: سرمایه فقط یک واژه را می‌شناسد و آن هم سود است هر جا سود بیشتر همراه با امنیت و پایداری باشد سرمایه آنجا می‌رود. هر چه بگویید که در کدام بخش به تو نیاز داریم مانند آهوی گریز پایی است که تنها به دنبال سود می‌گردد و اینجا مداخله دولت لازم است.

وی با بیان اینکه شاید در برخی از اوقات بخش خصوصی حاضر نباشد همه سرمایه خود را سرمایه‌گذاری کند، اظهار داشت: اینجا جایی است که باید دولت‌ها و تشکل‌ها دست به دست هم بدهند اینجا جایی است که خیرین باید برای سرمایه مورد نیاز در صحنه‌هایی که سود کمتری دارد به کمک بحث کشاورزی بیاید.

روحانی با بیان اینکه بخش کشاورزی نه تنها غذای کشور را تأمین می‌کند بلکه موجب تأمین امنیت غذایی جامعه است، گفت: هر روز که ما از دسترنج کشاورزان غذایی تهیه می‌کنیم و در کنار سفره می‌نشینیم و الحمداله می‌گوییم در واقع حمد خدایی را به جای می‌آوریم و در دل از کشاورزان سپاسگزاری می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: البته می‌شود که آن سفره از دسترنج دیگر ملت‌ها رنگین شود اما این افتخار نیست اما روح و جان غذایی نمی‌گیرد و افتخاری وجود ندارد.

به گفته وی در سفره ایرانی از محصولات زراعت آمریکای لاتین، شمال آفریقا تا آسیای دور به چشم می‌خورد که این شایسته نیست.

روحانی با بیان اینکه در سالهای گذشته کشور ما در بهترین وضعیت درآمدی ارزی روبرو بود و سالانه حدود 100 میلیارد دلار درآمد ارزی داشت گفت: پس این پولها کجا سرمایه‌گذاری شد، چطور در این فرصت طلایی ما نتوانستیم بخشهای مختلف و در رأس آن بخش کشاورزی را احیا کنیم.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی هم سرمایه می‌خواهد هم تخصص، اظهار داشت: در همین دوره گذشته بود آبهای زیرزمینی افت کرد زمینها شور و شورتر شد و دریاچه ارومیه زیبا خشک شد. در همین دوره است که زاینده‌رود زیبا به خشک‌ رودی تبدیل می‌شود. نگویم از حال روز هامونش و کارونش.

وی با بیان اینکه باید از طبیعت استفاده کرد اما نباید با آن ستیز کرد گفت: ستیز با طبیعت ستیز با خود است. ما از مرتع باید استفاده کنیم اما پس از استفاده از آن خاک و آب آن را نابود می‌کنیم ابری که از بالای آسمان عبور می‌کند با چشمان تیزبینش در جایی می‌بارد که در آنجا سبزه و درخت و مرتع داشته باشد. اما در سرزمین خشک توقف نمی‌کند. بنابراین باید با طبیعت ستیز نکنیم و از طبیعت منصفانه استفاده کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد:در زمانی که مسئولیت را برعهده گرفتم با آمار و ارقام دهشتناکی مواجه شدم. آمارهای روزهای اولیه نگران‌کننده بود.

وی ادامه داد: در روزهای اول یک بخش می‌گفت 13 میلیون تن گندم تولید می‌کنیم بخش دیگر می گفت 5/7 میلیون وارد می‌کنیم و بخش دیگری می‌گفت ما به 5/10 میلیون تن گندم نیاز داریم. دیدم دانش ریاضی ما کفایت نمی‌کند و ناچار شدیم بیش از 7 میلیون تن گندم وارد کنیم آن هم در شرایطی که نفت ما تحریم بود و مشکلات اعتبارات داشتیم کشتی ما تحریم بود. بیمه و کشتیرانی ما تحریم بود و از نظر نقل و انتقالات بین‌الملل بانکی با هزار و یک مصیبت روبرو بودیم.

وی افزود: نه تنها مشکل واردات گندم داشتیم بلکه نهاده‌های دیگری هم باید از خارج کشور وارد می‌شد و اگر چنین نمی‌شد هم بخش زراعی و بخش دامی هم باغات و هم شیلات هر کدام با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شدم.

وی افزود: از طرف دیگر دیدیم کشاورزی که برای احیایش و رونق آن از اول به کود نیاز دارد در مضیقه بودیم زیرا برای تأمین کود قدمی برداشته نشده بود.

وی با بیان اینکه در آن زمان تنگ و کوتاه متوجه شدیم که اگر کشاورز بخواهد با قوت قلب به کشاورزی ادامه دهد باید از پاییز قیمت ترسیم شده محصولاتش را بداند،اظهار داشت: دولت در همه این زمینه‌ها توجه جدیش را آغاز کرد. وقتی رفتیم برای تأمین کود مورد نیاز از منابع داخلی استفاده کنیم دیدیم که آنها می‌گویند 1300 میلیارد بدهی گذشته را که میراث دولت قبل است اول پرداخت کنید تا کود را برای شما تأمین کنیم.

به گفته رئیس جمهور در حال حاضر هم برای اعلام قیمت‌های تضمینی اقدام لازم انجام شده است هم برای بدهی کشاورزان اقدامات خوبی انجام شده و هم برای تهیه کود که از منابع داخلی و هم منابع خارجی کارهای خوبی انجام شده است.

حسن روحانی در ادامه سخنان خود در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز در تشریح اقدامات نظارتی کشاورزی در طول ۷۵ روز گذشته گفت: تصویب و اعلام به موقع محصولات استراتژیک بویژه گندم اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به بیمه محصولات کشاورزی مازاد بر بیمه مصوب ۱۵۰ میلیارد تومانی علی‌رغم بدهی دو هزار و سیصد میلیارد تومانی بیمه از جمله اقدامات انجام شده دولت در بخش کشاورزی است.

وی ادامه داد: همچنین ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای تأمین کود کشاورزی کشت پاییزه اختصاص یافت و یک خط اعتباری ۵۰۰ میلیون دلاری از طریق بانک مرکزی برای این بخش تأمین شد.

وی افزود: همچنین ۳۰۰ هزار تن کود فسفاته قرار است وارد شود که تاکنون ۸۰ هزار تن آن وارد و توزیع شده و امیدواریم این میزان تا پایان سال کافی باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: در بخش کشاورزی بخشی از رسالت بر دوش دولت است این دولت است که می‌تواند با واردات نابجا برای کشاورزی مشکل ایجاد کند و یا با واردات درست و بجا بخش کشاورزی را توسعه دهد. این دولت است که باید اعتبارات لازم ارزی و ریالی را برای حمایت از کشاورزان آماده کند. این دولت است که باید بار بخش تحقیقات، آموزش و تأمین تسهیلات لازم برای ورود ماشین‌آلات کشاورزی مورد نیاز را فراهم کند.

روحانی متذکر شد: باید کشاورزی ما به سمت مکانیزه شدن پیش برود، کشاورزی سنتی قدرت رقابت با دنیا را ندارد. هدف در کشاورزی نباید فقط تأمین نیاز خود باشد بلکه ما باید بازار صادرات کشورهای هدف را فتح کنیم.

وی ادامه داد: اگر که ما بخش بزرگی از نیاز کشور و محصولات کشاورزی را تأمین می‌کنیم، اما هنوز از ۱۰۰% محصولات مورد نیاز تنها ۴۴% تولید داخل است و بقیه وارداتی است.

رئیس جمهور با بیان این مطلب که کشاورزان ما نشان داده‌اند نه تنها در بخش کشاورزی بلکه در صحنه سیاسی نیز آگاهیشان از سایر شهر‌ها و حتی پایتخت پایین‌تر نیست، گفت: کشاورز آگاه و بیدار ما گام بزرگی در انتخابات برداشت و من به شما اعلام می‌کنم دولت همه توان خود را برای احیای کشاورزی کشور به عنوان یک رسالت و وظیفه ملی انجام خواهد داد.

وی خاطر نشان کرد: به همین دلیل بعد از سالیان دراز فردا شورای عالی آب تشکیل خواهد شد و طی هفته آینده نیز پس از ۸ سال شورای عالی محیط زیست با ریاست رئیس‌جمهور تشکیل جلسه می‌دهد.

وی در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه باید مشکلات را قدم به قدم از سر راه برداریم گفت: مشکلات موجود نباید ما را مأیوس و ناامید کند بلکه باید تلاش بیشتری بکنیم انشاءاله کشاورزی پررونقی را به یادگار بگذاریم و دل ملت ایران را خوشحال کنیم.

وی گفت: در برابر همه شما کشاورزان زحمت‌کش که با وجود روزهای سخت با قدرت کار خود را انجام دادید سر تواضع فرود می‌آورم و امیدوارم که آسمان نیز به ما کمک کند و خداوند رحمان باران رحمت خود را بر ما ارزانی داشته و سالی پر رونق در بخش کشاورزی داشته باشیم.
*****************************
بی‌تدبیری‌های دولت قبل با وجود بالاترین درآمد نفتی در 100 سال اخیر
دبیر کل خانه کشاورز گفت: کشاورزان طی هشت سال گذشته شرایط سختی را تجربه کردند و کشور باوجود این که بالاترین درآمد نفتی را نسبت به 100 سال اخیر داشت با بی تدبیری‌های بسیاری مواجه شد. عیسی کلانتری در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز خطاب به رئيس‌جمهور تاکید کرد:‌ همه به خوبی می‌دانند که شما در بدترین و سخت‌ترین شرایط سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی عهده دار سکان اجرایی کشور شدید چرا که در حال حاضر تورم بالای 35 درصد نهادینه شده و نقدینگی از 500 هزار میلیارد تومان عبور کرده است. همچنین نرخ بیکاری در کشور دو رقمی‌به و بیش از 30 درصد و بدهی‌ها به بیش از 180 هزار میلیارد تومان رسیده است. کلانتری با اشاره به بخشی از مشکلات بخش کشاورزی گفت: کم و شور شدن منابع آبی، هزینه‌های کمر شکن تولید، برخی مشکلات قدیمی‌قانون برای ورود فناوري‌های پیشرفته، به شیشه کردن خون کشاورزان از سوی دلالان و واسطه‌های غیر ضرور شرایط سختی را برای کشاورزان و بخش کشاورزی به وجود آورده است که با حمایت‌ و هدایت دولت تدبیر و امید به مسیر اصلی و گذشته خود باز می‌گردد.
********************************
هشدارهاي سيف و طيب نيا در خصوص وضعيت اقتصادي ؛
سهم دولت از اقتصاد به 90 درصد رسيده است

گروه اقتصادي- در حالي وزير امور اقتصادي و دارايي از رسيدن سهم دولت در اقتصاد به 90 درصد سخن مي‌گويد كه در تمام سال‌هاي گذشته، به خصوص پس از پايان جنگ تحميلي برنامه‌هاي دولت بر كاهش سهم خود از اقتصاد و افزايش سهم بخش خصوصي دلالت داشته است . به اين ترتيب به نظر مي‌رسد تمام پيش بيني‌هاي صورت گرفته در قالب برنامه‌هاي توسعه‌اي و … نتوانسته است اين مهم را محقق كند . علي طيب‌نيا كه در همايش صندوق توسعه ملي سخن مي گفت صراحتا بزرگ شدن دولت در اقتصاد را مورد تاكيد قرار داد و گفت: اين يكي از مهمترين مشكلات فعلي كشور است. وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش ديگري از سخنانش نسبت به بروز بيماري هلندي در اقتصاد هشدار داد و گفت: اگر منابع ارزی حاصل از نفت در بودجه دولت تبدیل به ریال شود، باعث بیماری هلندی می‌شود بنابراین نباید منابع صندوق توسعه ملی نیز تبدیل به ریال شود. وي ادامه داد: دو مشکل در اقتصاد ایران از حدود 40 سال پیش روی داده است که یکی نرخ پایین رشد اقتصادی و دیگری تورم بالا و مزمن است و سرچشمه این دو مشکل نتیجه درآمد بالای نفت و استفاده از آن در بودجه‌های دولت است. طیب‌نیا با مقایسه درآمدهای بالای دولت در 8 سال گذشته با درآمد بالا در دهه 1350 در اقتصاد ایران، گفت: افزایش درآمد نفتی باعث افزایش تقاضا و افزایش قیمت‌ها شده است و درآمدهای نفتی چه به صورت منابع ثابت و چه به صورت افزایش درآمدها برای دولت‌ها منشأ تورم و رشد اقتصادی پایین بوده است که حاصل این دو بروز بیماری هلندی در اقتصاد کشور بوده است.
وی همچنین یکی از مشکلات اقتصاد کشور را پایین بودن سهم درآمد مالیاتی دانست و گفت: در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود به منابع بانک مرکزی روی می‌آورد که آنهم باعث تورم و رکود در اقتصاد می‌شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: دولت مجبور بوده است وجوه حاصل از درآمد نفت را به بانک مرکزی فروخته و به‌جای آن ریال وارد اقتصاد کند که این کار باعث افزایش تورم از محل پول پر قدرت شده و همچنین موجب سرکوب تولید ملی و افزایش واردات شده است. طیب‌نیا با بیان اینکه در اکثر کشورها بهره‌وری بالای 70 درصد رشد اقتصادی را تشکیل می‌دهد، گفت: اما در اقتصاد ایران به دلیل درآمدهای نفتی و حجم و اندازه بالای دولت و کاهش سهم بخش خصوصی، بهره‌وری محقق نشده است. وی همچنین به تشکیل سازمان برنامه و بودجه قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: هدف تشکیل سازمان برنامه و بودجه این بود که به اصلاح بودجه دولت بپردازد و در برنامه سوم و چهارم توسعه با این هدف ابتدا حساب ذخیره ارزی و بعد از آن صندوق توسعه ملی برای استفاده بهینه از منابع نفتی طراحی شد. وزیر اقتصاد، نفت را یک سرمایه ملی متعلق به همه نسل‌ها دانست و گفت: نسل‌حاضر حق ندارد همه درآمدهای نفتی را صرف منافع جاری این نسل کند،بلکه باید وجوه درآمد نفت که یک نوع جاگذاری دارایی است تبدیل به دارایی مولد‌تر شود. وزیر اقتصاد افزود: براساس قانون برنامه پنجم توسعه، تراز عملیاتی دولت تا پایان برنامه پنجم باید صفر شود و هزینه جاری دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین و وجوه نفت صرف بودجه عمرانی کشور و به صندوق توسعه ملی واریز شود.
وی اضافه کرد: منابع صندوق توسعه ملی باید در راستای توسعه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی استفاده شود، اما یک مشکل کشور فربه‌ بودن دولت و عدم توانمندی بخش خصوصی است.
وی گفت: برخی از کشورهای موفق سرمایه‌های نفت را در بازارهای جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و از محل سود آن استفاده می‌کنند. طیب‌نیا افزود: منابع نفت که تاکنون به عنوان نعمت یا مکنت پیاده شد باید با استفاده درست تبدیل به نعمت خدادادی شود.
هشدار سیف درباره صندوق توسعه ملی
همچنين رئیس کل بانک مرکزی در همایش صندوق توسعه ملی نسبت به دچار شدن صندوق توسعه ملی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی هشدار داد.
ولی‌الله سیف افزود: با روی‌کارآمدن دولت تدبیر و امید تا مرداد‌ماه سال جاری از محل وصولی صادرات نفت و گاز و سود منابع و نیز مانده حساب ذخیره ارزی 55 میلیارد دلار وارد صندوق توسعه ملی شده و از این رقم در مجموع 20 میلیارد دلار از صندوق برداشت شده بود که در قالب خطوط اعتبار اسنادی ال‌سی و مصارف ارزی پرداخت شده بود. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اساسنامه صندوق‌توسعه ملی گفت: اعطای تسهیلات این صندوق صرفا باید ارزی باشد اما در ماده 84 قانون برنامه پنجم تغییراتی داده شد که اجازه تبدیل ارز به ریال برای بخش صنعت و معدن به جز مسکن و نیز برای کشاورزی و آب تسهیلات ریالی پرداخت شود. وی افزود: حساب ذخیره ارزی که قبلا در برنامه سوم توسعه براساس ماده 60 تشکیل شده بود از محل نوسان قیمت نفت منابعی واریز می‌شود که دولت می‌تواند تا 50 درصد از این منابع را در پروژه‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کند و از کارکردهای دیگر حساب ذخیره ارزی حمایت از پول ملی در مقابل ارز‌های خارجی بود.وی افزود: محدودیت‌های درآمد نفتی باعث شد حساب ذخیره ارزی حداکثر 6 میلیارد دلار منابع پیدا کند. رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رویکرد دولت‌های قبلی مبنی بر برداشت مکرر از حساب ذخیره ارزی با هدف توسعه منطقه‌ای گفت: این امر در نهایت موجب تغییر قانون حساب ذخیره ارزی به قانون صندوق توسعه ملی در ماده 84 قانون برنامه پنجم شد. که براساس این قانون حداقل 20 درصد از منابع نفت و گاز وارد صندوق توسعه ملی می‌شود.

پاسخ طيب نيا به حسيني:
110 هزار ميليارد تومان كسري بودجه انكار نشدني است

وزیر اقتصاد در پاسخ به وزير سابق اقتصادي و دارايي، شمس الدين حسيني، كه اعلام كرد خزانه كشور پر و با چند هزار ميليارد تومان به دولت يازدهم تحويل داده شده است، در مورد خزانه خالی کشور توضیح داد و گفت: آنچه مدنظر رئیس جمهور است مفهوم خزانه درآمدها و هزینه‌های عمومی‌کشور معلوم است اما بودجه سال جاری با محدودیت‌های قطعی و قابل توجه مواجه است و از 210 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی‌تا پایان سال حداکثر 100 هزار میلیارد تومان قابل وصول است. وزیر اقتصاد افزود: اگر کل بودجه عمومی‌دولت صرف هزینه جاری شود با توجه به هزینه 128 هزار میلیارد تومانی دولت بازهم کسری وجود دارد. طیب‌نیا گفت: براساس هزینه‌های جاری دولت تاکنون بودجه عمرانی نزدیک به صفر بوده و در نیمه اول امسال قرار بود 6 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شود اما خزانه 3500 میلیارد تومان داشته است یعنی به طرح‌های عمرانی پرداخت نشده و مطالبات پیمانکاران از دولت افزایش یافته است. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در چنین شرایطی با توجه به منابع درآمدی و خزانه کشور، در سال جاری 110 هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد که این امر غیرقابل انکار است.
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=26927
****************************
دفاع تمام قد «حسيني» از دستاوردهاي دولت دهم
اين شما و اين شمس الدين حسيني. مردي كه مي‌تواند در يكي از برنامه‌هاي مهم صدا و سيما حضور يابد و از دستاوردهاي اقتصادي دولت گذشته دفاع كند. در پاسخ به هر سوالي در خصوص آمار متناقض تاكيد كند كه توضيح مي‌دهم و در نهايت معلوم نشود توضيحاتش چه بوده است. او كه راز و رمزهاي فراواني مي‌داند. از موجودي صندوق توسعه ملي و خزانه با خبر است توصيه مي‌كند دولت فعلي دستاوردهاي دولت گذشته را حفظ و حراست كند و البته تاكيد نمي‌كند اين دستاوردها چيست . آن داننده فن‌هاي فراوان كشتي كه ايمان دارد دولت گذشته بسيار خوب در حوزه اقتصاد عمل كرد. با اين تفاسير ما نمي‌دانيم كه چه كسي بد عمل كرده است كه حال و اوضاع بد است . اينكه حال و اوضاع جهان بد است يا اوضاع ما، نمي‌دانيم اما كلا حس خوبي در كار نيست.وي در برنامه تلويزيوني پايش با دفاع تمام قد از اقدامات دولت تا دهم، آمارهاي ارائه شده از سوي احمدي‌نژاد درباره وضعيت اقتصادي كشور را تاييد كرد اما توضيح نداد كه فاصله رشد اقتصادي خوب با رشد اقتصادي منفي 4.4 درصد چقدر است. آيا اين فاصله اندك است؟ آيا ما معني و مفهوم خوب و بد را درك نمي‌كنيم؟ آيا كلمات ما را درك نمي‌كنند؟ آيا بايد از راهكاري ديگر مدد بگيريم ؟ اين طور به نظر مي‌رسد!
************************************
دولت ورشکسته میراث احمدی‌نژاد
مهدی تقوی . اقتصاددان
اقتصاد ایران به وضعیت وحشتناکی رسیده است. دولت قبلی به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی ایران، پنهان‌کاری آماری را در پیش گرفت و حالا که دولت جدید، زمام امور را به دست گرفته، با انتشار آمار جدید وخامت اوضاع اقتصادی ایران بیش از هر لحظه دیگری رخ می‌نماید. برای پی‌بردن به موضوع، کافی است به چند عدد و رقم در این زمینه توجه کنیم. رشد اقتصادی سال 91 به منفی 8/5درصد رسیده و انتظار می‌رود رشد منفی اقتصادی تا پایان سال‌جاری ادامه پیدا کند؛ هرچند دیگر شدت آن مانند سال گذشته نخواهد بود. نرخ بیکاری 2/12‌درصد است که بیکاری جوانان دو برابر این رقم‌ و بیکاری در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تا چهاربرابر بیکاری کل کشور است. همچنین بر اساس آخرین اظهارنظر وزیر اقتصاد، کشور در آینده‌ای نزدیک با 5/8میلیون‌نفر بیکار مواجه است که باید برای آنها چاره‌اندیشی شود.
تورمی که در دولت خاتمی نزدیک به تک‌رقمی‌شدن بود در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد اوج گرفت به‌طوری که هم‌اکنون به 40‌درصد رسیده است. علاوه بر این، میلیارد‌ها ‌هزارتومان بدهی برای دولت یازدهم به‌جامانده که تنها یک فقره‌اش حدود 183‌هزار‌میلیاردتومان است. در مقابل، این دولت خزانه‌ای دارد که خالی است در حالی‌که بر اساس یکی از تعهداتی که دولت دهم بر دوشش گذاشته، باید ماهانه سه‌هزارو500‌میلیاردتومان بابت پرداخت یارانه نقدی به سرپرستان خانوار بپردازند.
با این چند عدد و رقم که مربوط به وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی است می‌توان به این نکته پی برد که دولت روحانی ویرانه‌ای را تحویل گرفته که سال‌ها باید وقت صرف کند تا تازه به وضعیت ابتدای سال‌دوم دولت احمدی‌نژاد برسد.
علت اصلی این اتفاقات را می‌توان در مشاوران اقتصادی احمدی‌نژاد و حتی خود او جست. رییس‌جمهور سابق کوچک‌ترین اطلاعی از اقتصاد نداشت با این حال به‌نظر کارشناسان اقتصادی هم اهمیتی نمی‌داد. نمونه‌اش سه‌نامه اقتصاددانان بود که در سال‌های اول دولت‌نخست او راهی ریاست‌جمهوری شد با این حال او سیاست‌های انبساطی خود را اینقدر ادامه داد تا نقدینگی کشور از 70‌هزار‌میلیاردتومان در سال 84 به نزدیک 500‌هزار‌میلیاردتومان برسد. به جز این، مشاوران و اطرافیان او سیاست‌هایی را در پیش گرفتند که گویا الفبای اقتصادی را نمی‌دانستند. اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها کشور را به این حال‌وروز انداخت. در واقع احمدی‌نژاد به توصیه مشاورانش اشتباه دولت رفسنجانی را دوباره تکرار کرد و کشور را با عقب‌ماندگی بسیار تحویل روحانی داد. سیاست‌های تعدیل اقتصادی، تورم را در سال پایانی دولت رفسنجانی به 49‌درصد رساند و زندگی را بر مردم سخت کرد. البته در آن زمان کسب‌وکار رونق داشت اگرچه تورم بالا بود. با این حال دولت احمدی‌نژاد هم گونه دیگری از این سیاست‌های لیبرال را اجرا کرد تا اینکه مملکت به این حال‌وروز افتاد و مردم هم در کنار گرانی، رکود و کسادی بازار را به‌جان خریدند.
در دوران رفسنجانی تورم، آرام‌آرام رشد کرد در حالی که در دولت قبلی تورم به‌یکباره در مدار صعودی قرار گرفت که بخش اعظمی از آن متوجه تزریق بی‌حساب‌وکتاب نقدینگی به کشور بود. در نتیجه این نقدینگی هم تورم بالا رفت و هم قیمت دلار ناگهان سه‌برابر شد. این دوعامل در کنار هم باعث شدند تا مردم فشار قیمت‌ها را بیش از هر زمان دیگری احساس کنند. نتیجه این هشت‌سال این شد که دولت ورشکسته‌ای تحویل روحانی شود که سال‌ها برای آبادانی آن باید دوید.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=23956
*******************************
fatemeh-aliaعضو ارشد جبهه پايداري :
با طلاي نيمي از زنان ايران مي توانيم بانک هاي آمريکا را بخريم
خبرگزاري آريا– عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: ملت ايران امسال نيز به استقبال برگزاري روز 13 آبان که سه واقعه تاريخي را در بر دارد رفته و همگي وقايع بيانگر کينه توزي، اسلام ستيزي و دشمني دولت مردان آمريکايي با ملت ايران است.
به گزارش خبرگزاري آريا، فاطمه آليا در نشست علني امروز (سه شنبه 7 آبان) مجلس شوراي اسلامي در نطق ميان دستور خود گفت: روزهاي آتي در تاريخ مناسبت هاي مهمي از جمله روز مباهله، روز خانواده و تکريم بازنشستگان، روز شهادت شهيد فهميده، روز نوجوان و بسيج دانش آموزي و در هفته آينده نيز در شب اول محرم روز ملي مبارزه با استکبارجهاني به سرکردگي امريکا و به تعبير ملت بزرگ ايران روز مرگ بر امريکا را پيش رو داريم همگي را گرامي مي داريم و اميدواريم هر يک در جايگاه خود و در برنامه هاي سياسي، فرهنگي و مذهبي کشور مورد بحث و بزرگداشت قرار گيرند.
نماينده مردم تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر در مجلس شوراي اسلامي افزود: شايسته است که در نظام جمهوري اسلامي جايگاه قداست خانواده بيش از پيش حفظ و تقويت و براي تحکيم ارکان آن هماهنگونه که اصل 10 قانون اساسي به آن مي پردازد و همه قوانين و مقررات و برنامه ريزي ها را معطوف به آسان کردن تشکيل خانواده، پاسداري از قداست آن و استواري روابط خانواده بر پايه حقوق اخلاق مي داند اهتمام شود.
وي تصريح کرد: لازم است دولت جهت اجراي قوانين مربوطه از جمله ماده 230 برنامه پنجم راهکارهاي توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، قانون تسهيل ازدواج جوانان، قانون استفاده مادران از 9 ماه مرخصي زايمان و شيردهي، قانون حمايت از خانواده، قانون بيمه زنان سرپرست خانوار و قوانين مشابه با تخصيص اعتبارات لازم در بودجه وظيفه خود را در امر استحکام بنيان خانواده و توجه به بانوان به عنوان محور خانواده را به خوبي ايفا کند.
آليا اظهار کرد: ملت ايران امسال نيز به استقبال برگزاري روز 13 آبان که سه واقعه تاريخي را در بر دارد رفته و همگي وقايع بيانگر کينه توزي، اسلام ستيزي و دشمني دولت مردان آمريکايي با ملت ايران است، ماجراي تبعيد حضرت امام(ره)، تسخير لانه جاسوسي امريکا توسط دانشجويان پيرو خط امام(ره) و شهادت دانش آموزان در اين روز از حافظه تاريخي ملت ما هرگز زدوده نخواهد شد.
اين نماينده مردم در مجلس نهم، عنوان کرد: در مراسم 13 آبان امسال به دليل برخي مواضع توهين آميز سردمداران امريکايي از جمله شرمن، جان کري و اخيرا ديک چني، ذکر سياسي مرگ بر امريکا در آستانه محرم حسيني(ع) طنين انداز خواهد شد و البته شعار مرگ بر امريکا و سوزاندن پرچم آن امروزه در بيشتر کشورهاي جهان حرکتي انقلابي براي رهيي مستضعفان از يوغ استثمار و استعمار امريکا تلقي مي شود و در کشور ما البته روز نظرسنجي و رفراندومي براي ارتباط ما امريکا است و پاسخي به آنان که ذوق زده شده اند و در خيال ايجاد رابطه با آمريکا هستند.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، گفت: اين روزها موضوع گزارش احمد شهيد گزارشگر مزدور حقوق بشري نيز که با اتکاء به اطلاعات دروغ و خائنانه منافقين تهيه شده عمق کينه استکبار به ملت ما را بر ملا مي کند، آقاي احمد شهيد نظر شما درباره شهادت مرزبانان کشورمان در سروان چيست؟ در پاسخ به شهادت و ترور دانشمندان هسته اي ما چه مي گوييد؟ مواضع تبعيض نژاد پرستانه مقامات آمريکايي در قبال ملت ايران را چگونه تحليل مي کنيد؟ از کشتن سياه پوستان و اعدام زنان مبتلا به بيماري رواني در امريکا چه خبر داريد؟ آيا از صدها ميليون دلار اهدايي امريکا به منافقين تروريست مطلعيد و يا چون خود سهمي در آن داريد سکوت کرديد؟ اينگونه گزارشات هيچ ارزش فعاليت حقوق بشري ندارد و ما در فراکسيون حقوق بشر مجلس اين مواضع را محکوم مي کنيم.
عضو فراکسيون زنان مجلس، تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران با دعوت از گزارشگران منصف در موضوعات مختلف وضعيت حقوق بشري خود را به ويژه در مورد حقوق زنان، کودکان، اقليت هاي ديني، معلولان و اقشار مستضعف در زمان دوره اي نشست هاي دوره اي که همکاري دارد ارائه خواهد کرد.
آليا ادامه داد: در مذاکرات با گروه 1+5 و مذاکرات وين با آژانس بين المللي انرژي هسته اي نمايندگان مذاکره کننده بايد از چهارچوب NPTخارج نشوند در اين فرآيند رژيم صهيونيستي و امريکا ايران و مجلس جمهوري اسلامي را قطعا نامحرم مي دانند، لذا شايسته نيست اين نگاه در بعضي از مسئولان اجرايي کشور هم باشد.
وي افزود: ما از وزير امور خارجه کشورمان حمايت مي کنيم، با رويکرد برد برد در مذاکرات موافقيم اما نگراني آن است که گاهي در اثر فشار برخي غضنفرهاي داخلي نتيجه تلاش ها ماننددوره اصلاحات بر و خورد به نفع امريکا شود و مواضع با تحريم هاي غير قانوني جديد باشيم.
آليا گفت: امروزه بحران و ناآرامي در منطقه غرب آسيا منشأ ضرر و زيان زيادي شده که ما خواهان رفع بحران از طريق سياسي و مذاکره به ويژه در ژنو هستيم.
اين نماينده مردم در مجلس نهم، خطاب به رئيس جمهور تأکيد کرد: شايسته است در اسرع وقت اعتدال راتعريف کنيد که گفته ايد مشي شما و دولت شما است، مردم ولايتمدار که خالق حماسه سياسي در 24 خرداد بودند مي پرسند چه اتفاقي افتاده که در فضاي کشور مشکل اولويت دار زنان ما مصرف قليان و خوانندگي و مضر بودن استفاده از مرخصي شيردهي اعلام مي شود، لطفا واژه اعتدال را تعريف کنيد که به سرنوشت واژه اصلاحات دچار نشود.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، تصريح کرد: چه شده که عده اي فضاي سياسي کشور را براي جولان آرزوهاي پوسيده خود در اهانت به عفاف و حجاب و ساحت خانواده شهدا مناسب تلقي مي کنند، ما خانواده شهدا خون عزيزان خود را ايثار کرده ايم که اسلام و احکام آن بماند، ديگري در جولان گاه روزنامه اي زرد در شب عيد غدير به ساحت اميرالمؤمنين جسارت مي کند و آن ديگري مردم را دعوت به عدم برگزاري روز 13 آبان مي کند و آن يکي به دنبال حذف ذکر سياسي مرگ بر آمريکا در ادبيات انقلاب اسلامي است و ناجوانمردانه آن را به حضرت امام(ره) نسبت مي دهد، آيا نبايد ضرب آهنگ حرکت ارتجاعي و خزنده به سمت سکولاريسم، ليبراليسم و فمنيسم هشدار دهنده باشد.
وي گفت: ما خيرخواه رئيس جمهور هستيم، لطفا اعتدال را در حوزه سياست، فرهنگ، اقتصاد، زنان و خانواده تبيين کنيد، لطفا موجودي کيف خود را به بيگانه نگوييد اگر فقط نيمي از زنان جامعه ذخاير طلاي خود را به زير پاي مقام معظم رهبري بريزند با آن مي توان بانک هاي آمريکا را بخريم.به گفته رئيس کميسيون برنامه و بودجه مجلس، دولت با پول کافي تحويل شما داده شده و ذخاير زيادي نيز در بانک ها داريد لذا آرامش خود را حفظ کنيد.
***********************
رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس تاکید کرد
حذف 23میلیون یارانه‌بگیر، نه حذف 3 دهک
شرق: در طرح جدید، 30‌درصد از یارانه‌بگیران که حدود 23 میلیون نفر خواهد بود؛ حذف خواهند شد. مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه، با اعلام اینکه مجلس وظیفه‌ای در قبال شناسایی این گروه درآمدی ندارد، توضیح داد: بر اساس اطلاعات سازمان‌های مختلف آن بخش از جامعه که در وضعیت مناسبی قرار داشته و در دهک‌های درآمدی بالا قرار دارند مشمول این 30‌درصد خواهند شد. بحث بر سر چگونگی شناسایی افراد پردرآمد در حالی بالا گرفته که طیب‌نیا وزیر اقتصاد روز گذشته در همایش صندوق توسعه‌ملی اعلام کرد شناسایی سه دهک در سه ماه امکان‌پذیر نیست. اما رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه در همایش علمی – تخصصی امکان‌سنجی شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه گفت: امکان شناسایی دهک‌های پردرآمد وجود دارد به شرطی که عزم دولت جدی باشد.
حذف یارانه ایرانیان مقیم خارج، ملاکین بزرگ و مالکان خودروهای گرانقیمت
رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: در اصلاح روش پرداخت یارانه‌ها باید ایرانیان مقیم خارج، افغانی‌های ساکن ایران، ملاکین بزرگ و مالکان خودروهای‌گرانقیمت حذف شوند. رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه ضمن تاکید بر اینکه در حال حاضر حذف 30‌درصد یارانه‌بگیران در مجلس مطرح است و این امر را نباید با حذف سه‌دهک خانوارها اشتباه گرفت، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون هستند ایرانیان ساکن خارج از کشور که به دولت مالیات نمی‌دهند. ما باید بدون هیچ دغدغه‌ای نخست اقدام به حذف این گروه کنیم.
وی اضافه کرد: حتی برخی از ایرانیان خارج از ایران نیز با به کارگیری ابزارهای مختلف یارانه دریافت می‌کنند که می‌توان این امر را مورد توجه دولت قرار داد. نکته قابل تامل آنکه هستند افرادی که فوت شده اما برای آنان یارانه واریز می‌شود. وی درخصوص تفاوت حذف دو دهک تا سه دهک از یارانه‌بگیران اظهار کرد: در مجموع سه دهک مشمول حذف یارانه می‌شوند البته آنچه مهم است این نکته است که خانواده‌های غیرنیازمند نباید یارانه دریافت کنند. حال در این میان دو دهک و سه دهک تفاوتی ندارد بلکه در نظر داریم در حد سه‌دهک و به‌صورت واقعی و عملی طبقه مرفه جامعه را از دریافت یارانه نقدی حذف‌کنیم.
مصباحی‌مقدم با اشاره به اینکه شناسایی دهک‌های یارانه‌بگیر سخت است، گفت: برای شناسایی گروه‌های درآمدی بالا باید بخش‌های اجرایی به این موضوع ورود پیدا کنند چرا که این امر بر اساس قانون وظیفه مجلس نیست، صرفا مجلس عنوان می‌کند که 30‌درصد یارانه‌بگیران باید حذف شوند، حال ابزارها و سیاست‌های شناسایی این دهک‌ها به‌عهده بخش‌های اجرایی کشور است.
رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه ضمن بیان این «در نهایت با تجمیع پیشنهادات این موارد باید تبدیل به قانون شود» گفت: پیش‌بینی می‌شود درآمدهای حاصل از حذف یارانه نقدی دهک‌های بالا صرف پرداخت یارانه نقدی قرار گیرد چرا که در حال حاضر ماهانه تقریبا‌هزارمیلیاردتومان کسری بودجه برای پرداخت یارانه وجود دارد. وی اضافه کرد: البته مقرر بود در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، تمام یارانه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت نشود اما در دولت نهم و دهم این اتفاق افتاد بدون آنکه ارزیابی کاملی از قانون وجود داشته باشد.
اعتراف احمدی‌نژاد
مصباحی‌مقدم درخصوص تعیین دهک‌های یارانه‌بگیر در زمان آغاز قانون گفت: کمیسیون ویژه هدفمندی در مجلس که شامل روسای هفت کمیسیون، رییس مجلس، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و چند نخبه مجلس ترکیب آن بودند و ترکیبی بسیار قوی بود، به دولت پیشنهاد کردند که تنها دو دهک اول را مشمول دریافت یارانه کنند. رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: در نهایت کمیسیون ویژه به دو دهک رای داد و این طرح را به رییس‌جمهور وقت، احمدی‌نژاد، ارایه کرد که وی نیز اعلام کرد آنچه کمیسیون تصویب کرده، بهتر از لایحه دولت است و این اعتراف جالب بود، زیرا معمولا احمدی‌نژاد چنین اعتراف‌هایی نمی‌کند.
12هزارمیلیاردتومان در سال کسری منابع داریم
مصباحی‌مقدم اضافه کرد: مقرر بود بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه‌ها 30‌درصد از منابع اجرای این قانون در اختیار تولید و 20‌درصد در اختیار دولت قرار گیرد تا دولت این منابع را صرف موضوعات مختلف و هزینه‌های جاری خود را تامین کند اما اکنون با این واقعیت روبه‌رو هستیم که سالانه 12‌هزار‌میلیاردتومان کسری منابع وجود دارد. رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با اشاره به اینکه پیش از این نیز کسری بودجه از دو طریق استقراض از بانک مرکزی و فشار به شرکت‌های آب، برق، گاز و نفت تامین می‌شد، اظهار کرد: شرکت‌های مذکور باید حتی حقوق کارمندان خودشان را متناسب با دریافتی‌های سال 89 در نظر می‌گرفتند و آنها را بر اساس منابع خود تنظیم می‌کردند اما این امر از محالات تلقی شد و تا حد قابل‌توجهی امکان اجرا پیدا نکرد. وی با تاکید بر اینکه کسری بودجه در شرکت‌های مختلف باعث می‌شود امکان سرمایه‌گذاری در آنها به وجود نیاید، تصریح کرد: بروز مشکلات در شرکت‌ها باعث می‌شود توسعه و بسترسازی فعالیت‌های اقتصادی در خطر باشد. این امر را باید یک مشکل جدی تلقی کرده و سیاست‌های مناسبی را برای رفع آنها به کار بگیریم.
همکاری دولت، مجلس و نخبگان برای حذف یارانه نقدی
مصباحی‌مقدم در ادامه با بیان «با همکاری دولت، مجلس و نخبگان حذف یارانه نقدی دهک‌های بالای درآمدی را به‌نحو مناسبی انجام خواهیم داد»، گفت: فعلا راهکاری طراحی شده تا گروه‌های درآمدی بالا از امکان دریافت یارانه‌ها برخوردار نباشند. وی تصریح کرد: دولت تا سه ماه فرصت دارد تا دهک‌های بالای درآمدی را شناسایی کند و در این سه ماه روال قبلی ادامه خواهد یافت.
تغییری در مبلغ یارانه نخواهیم داشت
مصباحی‌مقدم با تاکید بر اینکه تغییری در مبلغ یارانه‌ها به وجود نخواهد آمد، گفت: درصددیم با ایجاد زمینه‌های لازم بتوانیم با حذف یارانه نقدی دهک‌های بالا کمک‌هایی را به اقشار نیازمند جامعه و به‌ویژه تامین نیاز دارو و درمان آنها انجام دهیم. باید وسیله‌ای را به کار‌ گیریم تا بیمه افراد نیازمند نیز در این مسیر تامین شود. وی درخصوص اینکه گفته می‌شود بودجه دولت در سال آینده ریاضتی خواهد بود، نیز اظهار کرد: تعبیر بودجه ریاضتی نسبت به آنچه در ایران ایجاد خواهد شد با آنچه در کشورهای اروپایی در حال انجام است بسیار متفاوت است چرا که در کشورهای اروپایی آنان ‌درصدد کاهش کمک‌های مالی و حمایتی از نیازمندان هستند و هر سال کاهش سطح رفاه عمومی جامعه را نیز مورد هدف‌گذاری قرار داده‌اند، این امر در حالی است که ما به‌دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور و حمایت بیش از پیش از افراد نیازمند جامعه هستیم.
وی ضمن تاکید بر اینکه تعبیر اقتصاد مقاومتی به این معناست که کشور در مقابل فشارهای خارجی ایمن بوده و می‌تواند پاسخگوی نیازهای خود باشد، افزود: اکنون در حال اصلاح فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها هستیم به‌نحوی که قانون اقتضا می‌کند خانوارهای نیازمند یارانه لازم را دریافت و افراد مرفه امکان دریافت آن را نداشته باشند.
۲ خطای بزرگ در بحث یارانه‌ها رخ داد
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در همایش علمی – تخصصی امکان‌سنجی شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه در آسیب‌شناسی هدفمندی یارانه‌ها، حذف یکباره و شتابزده یارانه‌ها همراه با پرداخت یارانه سراسری به کل جمعیت کشور را دو خطای عمده این طرح اعلام کرد. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه هیچ تدبیری نباید امید مردم را مخدوش کند و هیچ امیدی را بدون تدبیر نباید به جامعه تزریق کرد گفت: گسترش تامین نیازهای اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر به بخش تفکیک‌ناپذیری از وظایف دولت مدرن تبدیل شده است.
دلیل وقوع انقلاب اسلامی، انفجار درآمد نفتی و شکاف طبقاتی بود
وی گفت: برخی تحلیلگران یکی از عوامل جدی انقلاب اسلامی را شکاف طبقاتی ناشی از انفجار درآمد نفت در اوایل دهه 50 میلادی می‌دانند. او بیان کرد: برخی از کشورهای آمریکای لاتین با وجود آنکه نرخ رشدهای خوبی را در دو دهه گذشته ثبت کرده‌اند و سازوکارهای تامین اجتماعی را تاحدودی گسترش داده‌اند ولی همچنان تنش‌هایی را در اجتماع خود دارند که این مساله نشان می‌دهد توسعه بدون لحاظ‌کردن زیرساخت نرم بوده است. وی ادامه داد: به همین دلیل اکنون دیگر نه اجازه خطا داریم و نه فرصتی برای اصلاح، بنابراین باید دقیق، ‌صحیح و صریح به اتخاذ تصمیم راهبردی دست بزنیم.
هدفمندی باید آزمایشی اجرا می‌شد
وی در بیان نقاط ضعف این قانون تاکید کرد: یکی از نقاط ضعف جدی این قانون آن بود که نه‌تنها برای اجرای یکجا و سراسری در کل بخش‌های اقتصادی و جامعه ایران تصویب شد بلکه فاقد طراحی یک مرحله آزمایشی کوتاه‌مدت برای درک خطاها و آزمون مشکلات اجرایی و احتمالی آن بود. وی با بیان اینکه در اجرای این قانون هیچ سازوکار خوداصلاحی طراحی نشده است افزود: اکنون با انبوه خطاها و مشکلات اجرایی در قانون هدفمندی یارانه‌ها روبه‌رو هستیم که اینها را در سه‌سال اجرا و شناسایی کرده‌ایم. ربیعی بیان کرد: دولت یازدهم در شرایط حساسی قرار گرفته است که از یک‌سو باید نشاط و امید را در جامعه حفاظت و حراست کند و از سوی دیگر باید فکری برای شکاف عظیم هزینه و درآمد دولت کند که هر روز در حال گسترش است. وی افزود: شکافی که ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌هاست باعث شده است که برای اجرای آن کارهای زیادی صورت گیرد. وی ادامه داد: ایجاد کسری بودجه، استقراض از بانک مرکزی و نهایت افزایش نقدینگی از آسیب‌های اجرای طرح هدفمندی یارانه‌هاست که بی‌گمان دود ادامه چنین مسیری به چشم قشرهای آسیب‌پذیر خواهد رفت.
منابع یارانه یکی از منابع رانت است
وی با بیان اینکه منابع یارانه یکی از منابع رانت است افزود: هرجا رانتی وجود داشته باشد افراد و گروه‌های سودجو وسوسه و تحریک خواهند شد که البته این وسوسه و تحریک محصولی جز فساد نخواهد داشت بنابراین برای پرهیز از گسترش مناسبات فساد‌آمیز چاره‌ای جز شناسایی قشرهای نیازمند و گروه‌های آسیب‌پذیر در کمال آرامش نداریم. وزیر کار و رفاه اجتماعی افزود: ما درواقع نه‌تنها برای پرداخت یارانه نقدی نیازمند گروه‌های کم‌درآمد هستیم بلکه اصولا سیاستگذاری در همه حوزه‌های مربوط به ماموریت‌های دولت‌های رفاه مانند حوزه‌های سلامت، آموزش، تامین اجتماعی و سرمایه‌گذاری در خدمات اجتماعی نیازمند تدوین نقشه فقر کشور هستیم. ربیعی بیان کرد: موفقیت در تداوم اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها مستلزم دو حرکت همزمان است؛ نخست یافتن راه‌هایی برای شناسایی گروه‌های کم‌درآمد و نیازمند و دیگری دستیابی به اجماع میان سیاستگذاران ارشد برای خروج اقتصاد ایران از دور باطل افزایش نرخ ارز، که افزایش نرخ تورم و آن‌گاه افزایش هزینه‌های دولت را در پی دارد.
شناسایی ۳ دهک به‌اندازه انرژی هسته‌ای مهم است
در این همایش همچنین معاون رفاه وزیر تعاون گفت: شناسایی سه دهک بالای درآمدی برای حذف یارانه به‌اندازه انرژی هسته‌ای مهم است، چرا که مردم نسبت به این موضوع حساسیت زیادی دارند. احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه یکی از مهم‌ترین مباحث اقتصادی است که تمام جامعه را به خود درگیر کرده است، گفت: این مساله به‌اندازه انرژی هسته‌ای دارای اهمیت است چرا که مردم نسبت به این موضوع حساسیت زیادی دارند. میدری افزود: دولت کاری را به‌منظور هدفمندی یارانه‌ها راه‌اندازی کرده است که کمیته سیاست‌های رفاهی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشی از این مسوولیت را به‌عهده دارد. معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه «تاکنون تمام اقشار جامعه از یارانه یکسان بهره‌مند بودند اما از این پس گروه‌هایی که مشمول یارانه می‌شوند تغییر می‌یابد» اظهار کرد: برای شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه هم ابعاد بین‌المللی و هم اجتماعی، هم اقتصادی و فنی باید مورد بررسی قرار گیرد تا عدالت‌جویی و عدالت‌خواهی در جامعه محقق شود.
۸‌درصد مردم ایران دچار سوءتغذیه
عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهند که هشت‌درصد مردم ایران دچار سوءتغذیه هستند، گفت: وزارت بهداشت این رقم را ۱۰‌درصد اعلام کرده است که یعنی این افراد زیر خط فقر هستند. حسین راغفر، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا، هم در این همایش با اشاره به ضرورت‌ها و راهکارهای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اظهار کرد: برخی از گروه‌هایی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند جزو گروه‌های آسیب‌پذیر هستند. وی اظهار کرد: این گروه‌ها بر اساس داده‌های مرکز آمار محاسبه شده‌اند که ویژگی عینی افراد آسیب‌پذیر برای رسیدگی به موضوع یارانه در حال حاضر مطرح است نه درآمد افراد. وی با بیان اینکه تمام افراد زیر خط فقر باید شناسایی و یارانه آنها به صورت شفاف و دقیق پرداخت شود، بیان کرد: در صورتی که منابع به‌درستی هزینه شود، می‌تواند صرف کارهای دیگر شود و بحران را پشت‌سر بگذاریم.
وی بیان کرد: در سال‌های گذشته یعنی در دولت نهم و دهم سرمایه‌گذاری‌های زیادی صورت نگرفته است این در حالی است که دولت بیشترین درآمد را داشته که اگر این منابع سرمایه‌گذاری شده به‌درستی هدایت می‌شد اکنون نیازی به هدفمندی یارانه‌ها نداشتیم. وی افزود: لازم است یک راستی‌آزمایی در اطلاعات برای افراد یارانه‌بگیر انجام شود. با توجه به اینکه از بودجه نفت ارتزاق می‌کنیم باید دقت داشته باشیم که این منابع برای نسل آینده است. بنابراین دهک‌های یارانه‌بگیر باید با دقت شناسایی شوند.
حذف یارانه ۳ دهک خطایی بزرگ است
عباس عبدی، کارشناس سیاسی نیز با اشاره به اینکه سیاست حذف یارانه دهک‌های بالای درآمدی پوست خربزه‌ای زیر پای دولت یازدهم است، دولت تدبیر و امید را از این کار برحذر داشت و گفت: دولت با این کار خطای بزرگی را مرتکب می‌شود. عباس عبدی به‌عنوان یکی از دعوت‌شدگان به این میزگرد با بیان اینکه حذف دهک‌های درآمدی بالا را به هیچ عنوان قبول نداشته و دولت با این کار خطای بزرگی را انجام خواهد داد اظهار کرد: البته سخنرانی بنده در اینجا به نظر می‌رسد آنچنان که باید و شاید تاثیرگذار نخواهد بود چرا که آقای ربیعی امروز در سخنرانی خود چنان صحبت کردند که گویا همه تصمیمات را گرفته و در حال شناسایی دهک‌های درآمدی بالا هستند. عبدی در ابتدای سخن، بحث امروز این همایش را به دو قسمت تقسیم کرد و گفت: شناسایی افراد پردرآمد جامعه برحسب درآمد اوضاع را تغییر نداده و نمی‌تواند سیاست کارآمدی برای دولت به‌شمار‌ آید. وی حذف 30‌درصد از یارانه‌بگیران را به‌معنای حضور 70‌درصد فقیر در جامعه دانست و گفت: این سیاست منطقا با اصل قانون هدفمندسازی یارانه‌ها مطابقت ندارد. عبدی در ادامه به توضیحاتی درخصوص هدف اصلی دولت در واریز یارانه‌های نقدی پرداخت و گفت: سابقه این موضوع برمی‌گردد به قیمت حامل‌های انرژی که در برنامه چهارم توسعه تثبیت شده بود. در ‌بندی از این برنامه مقرر شده بود که قیمت انرژی به مرور افزایش پیدا کند حتی بیش از تورم. تاریخ دقیق این موضوع که مربوط به سال 83 یا 84 باشد را نمی‌دانم اما به خاطر دارم در این سال‌ها ریاست وقت مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که امشب یک خبر خوب برای مردم مبنی بر حذف افزایش قیمت حامل‌های انرژی از برنامه چهارم توسعه داریم.
یارانه را پرداخت نکنید
وی به صحبت‌های خود با معاون اول رییس‌جمهور در همان روزهای نخست انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرد و افزود: به جهانگیری پیشنهاد کردم از روز اول یارانه‌ها را پرداخت نکنید. احمدی‌نژاد از کجا منابع آورده بود که این پول‌ها را پرداخت می‌کرد. اگر به‌عنوان نمونه 100تومان از طریق افزایش حامل‌های انرژی به دست می‌آمد باید به تولید، دولت و در قالب یارانه‌های نقدی به مردم ارایه می‌شد. این امر در حالی است که دولت حدود 120تومان فقط نقدی به مردم پرداخت می‌کرد و سهم سایر بخش‌ها را در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها تامین نمی‌کرد. وی به افزایش سرانه مصرف بنزین که از سال 82 حدود 67میلیون‌لیتر بود و در سال 92 به 70میلیون‌لیتر رسیده است اشاره و اظهار کرد: دولت جدید پای خود را روی پوست خربزه گذاشته است و با سیاست‌هایی از جمله حذف یارانه دهک‌های درآمدهای بالا نمی‌تواند به نتایج مناسبی دست پیدا کرده و همچنان وابسته به درآمدهای نفتی خواهد شد. به اعتقاد عبدی به‌لحاظ اقتصاد سیاسی بدترین کار حذف یارانه دهک‌های درآمدی بالاست و دولت باید به‌صورت دموکراتیک عمل کرده و برحسب مالیات سیاست‌های خود را تنظیم کند.
کاهش ۲۰درصدی تورم ۲سال زمان می‌برد
تسنیم: عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی با اعلام اینکه کاهش ۲۰درصدی نرخ تورم دوسال زمان می‌برد، گفت: اگر همزمان با کاهش پرداخت یارانه سیاست اجتماعی تقویت شود محبوبیت اجرای این طرح افزایش خواهد یافت. مسکوب، عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی، در همایش علمی تخصصی امکان‌سنجی شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه با اشاره به اینکه پرداخت یارانه نقدی به‌عنوان ابزار چتر ایمنی رفاه اجتماعی محسوب می‌شود اظهار کرد: در بحث هدفمندی‌ یارانه‌ها فشار به اقشار کم‌درآمد وارد می‌شود. وی با بیان اینکه شناسایی گروه‌های درآمدی مشمول یارانه، مساله حساسی از نظر سیاسی است، افزود: این کار به دوصورت شناسایی گروه‌های فقیر جامعه و افراد ثروتمند انجام خواهد گرفت. مسکوب با تاکید بر اینکه با اجرای این برنامه شاهد خواهیم بود 70‌درصد جمعیت مشمول یارانه و 30درصد نتوانند یارانه دریافت کنند افزود: اگر همزمان با کاهش پرداخت یارانه سیاست اجتماعی تقویت شود محبوبیت اجرای این طرح افزایش خواهد یافت. عضو انستیتو بین‌المللی مطالعات اجتماعی با بیان اینکه بیش از دوسال زمان لازم است تا نرخ تورم از 40درصد به 20درصد کاهش یابد، اظهار کرد: اگر بخواهیم نرخ تورم به میزان 10درصد برسد زمان بسیار زیادی لازم است.
وی با تاکید بر اینکه با حذف بخشی از گروه‌های یارانه‌بگیر هزینه‌های دولت کاهش می‌یابد ادامه داد: اینکه گروه‌های فقیر یارانه دریافت کنند مساله‌ای است که موجب دلگرمی بخش عظیمی از جامعه می‌شود چراکه زیر پای افراد فقیر در جامعه خالی نمی‌شود.
حذف دهک‌ها با تاخیر ۳ساله در دستور کار قرار گرفت
الیاس نادران، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز با اشاره به اینکه جداسازی دهک‌های پردرآمد از کم‌درآمد با سه‌سال تاخیر در دستور کار دولت قرار گرفته است گفت: دولت ابزار و الزامات قانونی برای شناسایی دهک‌ها را در اختیار داشته است. به اعتقاد این عضو کمیسیون برنامه و بودجه عملی‌شدن اقدامات بلندمدت دولت را استفاده از اطلاعات اقتصادی تمام افراد جامعه دانست و تصریح کرد: کشور ابزارها و الزامات قانونی را برای جمع‌آوری اطلاعات افراد دارد حتی می‌توانیم اطلاعات محرمانه نهادهای نظامی و اطلاعاتی را نیز با سطحی طبقه‌بندی جمع‌آوری کرده و عملکرد شخصی آنان را نیز با اطلاعات کاری آنها مطابقت دهیم. وی در رابطه با پرداخت‌های نقدی یارانه‌های نقدی که حذف دهک‌های پردرآمد با اما و اگرهای متعددی روبه‌رو شده است نیز افزود: در حال حاضر به غیرحجم پرداخت به یارانه‌های نقدی که متناسب با قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نبوده است میزان پرداخت‌ها نیز به‌صورت یکسان با وجود آنکه یک گام به جلو تلقی می‌شود با ابهاماتی روبه‌رو و البته دولت سابق برای آن توجیهاتی را نیز عنوان می‌کرد.
وی اضافه کرد: متاسفانه شناسایی دهک‌های کم‌درآمد و پردرآمد با سه سال تاخیر انجام شده است که این امر را باید نبود اراده در دولت یا تبعات اجتماعی حذف یارانه‌های افراد پردرآمد عنوان کرد.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=23977
**********************
yarane-metroگپ‌وگفت «شرق» با متروسواران تهرانی
یارانه نقدی را کجا خرج می‌کنید؟

شرق: از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها چند سالی می‌گذرد در طول این سال‌ها به‌رغم انتقادها این فاز اول این طرح به صورت کامل اجرا شده است ولی اگر از مردم در مورد جزییات این فاز یا حتی کلیات تمام این طرح بپرسیم، مطلب خاصی نباشد که از آن بدانند به غیراز اینکه ماهانه 45هزارو500تومان به حساب آنها واریز می‌شود و این پول به نوعی در سبد درآمدی خانوارهای ایرانی راه پیدا کرده و همین موضوع باعث شد تا برای گپ‌وگفت در این‌باره به مترو تهران بروم تا با توجه به تنوع طبقات اجتماعی استفاده‌کننده از این وسیله حمل‌ونقل‌عمومی از مردم درباره این طرح سوال کنم. ابتدا از غرب تهران و ایستگاه صادقیه شروع می‌کنم با توجه به شلوغی مترو، پیداکردن فردی که بتواند یا بخواهد به‌راحتی با او ارتباط برقرار کرد، بسیار سخت به‌نظر می‌رسد ولی در نهایت صحبتم را با یک جوان شروع می‌کنم.
یارانه برای کمک‌هزینه خرید میوه!
حمید. ج 27 سال دارد، حسابدار یک شرکت خصوصی است و دوسالی می‌شود که ازدواج کرده. او می‌گوید: «قبل از ازدواج پدرم این یارانه را دریافت می‌کرد و من هیچ توقعی برای اینکه آن را به من بدهد، نداشتم ولی بعد از ازدواج مجبور شدم تا با ورود به سامانه هدفمندی شماره حساب خودم را برای دریافت بدهم و الان یارانه خودم و همسرم به حساب من واریز می‌شود.»
از او در مورد نحوه مصرف این پول می‌پرسم و او می‌گوید:«اوایل این پول را برای خرجی ماهانه استفاده می‌کردم و شاید بودونبودش مهم نبود ولی از وقتی به خانه جدید اسباب‌کشی کردم از این 92‌هزارتومانی که برای جفتمان واریز می‌شود برای خرید میوه ماهانه استفاده می‌کنم یعنی کمکی است برای پرکردن یکی از کالاهای سبد خانوار تا این سبد خالی نماند.» از او می‌پرسم این مبلغ برای خرید میوه کم نیست. او می‌گوید: «قبلا خیلی مناسب بود ولی از اول سال و با توجه به گرانی میوه فقط دوبار در ماه می‌توانیم به خرید برویم و از آنجایی که میهمان زیادی هم نداریم با این مبلغ می‌سازیم.» از او می‌پرسم به نظرت مبلغ یارانه برای شما کافی است و اگر از زندگیتون حذف بشه چیکار می‌کنید که اینگونه پاسخ می‌دهد: «نه خیلی کمه واقعا اگر حذف بشه شاید فرق زیادی تو زندگیم نکنه و به نظر من باید یارانه افراد زیر 30 سال که تازه ازدواج کرده‌اند صد‌هزارتومان باشد و اشاره می‌کند اگر این مبلغ زیاد شود بازهم از آن برای خرید استفاده می‌کنم چون حقوق من و همسرم برای اجاره می‌رود و مبلغ کمی برای پرکردن یخچال می‌ماند و تنها احتیاج من کمک برای خرید کالاهای مورد نیاز خوراکی است.» با توجه به اینکه او از این پول برای خرید سبد کالایی خانوارش استفاده می‌کند، می‌پرسم به نظرش بهتر نیست که به جای پول به او کالابرگ خرید مواد خوراکی دهند و او می‌گوید: «اگر این کالابرگ‌ها برای خرید از هرجایی که خودم دوست دارم، باشد خوب است ولی اینکه مجبور شوم برای خرید به مراکزی که دولت اعلام می‌کند بروم ترجیح می‌دهم پولش را نقدی بگیرم چون بالاخره من اطراف خونه می‌دانم که کجا اجناس مرغوب را به قیمت مناسب می‌فروشد.» برای آخرین سوال می‌پرسم.
می‌داند که این پول برای کمک‌هزینه پرداخت ‌گران‌شدن حامل‌های سوخت و قیمت قبض‌های آب و برق و… به حساب خانوارها واریز می‌شود نه خرید میوه که می‌گوید: «قبل از ازدواج که من از قیمت قبض‌ها خبر نداشتم و از وقتی به خانه خودمان اومدیم مبلغش به‌نظرم زیاد نمی‌آمد و برای حمل‌ونقل هم که از مترو و اتوبوس استفاده می‌کنیم و افزایش قیمت بلیت هم آنقدر نبوده تا مجبور شویم به‌جای میوه از یارانه برای پرداخت قبض‌ها یا بلیت مترو یا اتوبوس استفاده کنیم.»
احساس می‌کنم شاید به‌دلیل اینکه هم خودش هم همسرش کار خوبی دارند و حقوق مناسبی می‌گیرند شاید زیاد برایش فرقی نمی‌کند تا یارانه بگیرد یا نه به همین دلیل به‌دنبال صحبت با یک فرد مسن‌تر می‌گردم.
کمک‌هزینه اجاره
آقای فرهمند 63سال دارد و بازنشسته است و چهار فرزند دارد. او می‌گوید: «از این پول برای کمک‌هزینه اجاره استفاده می‌کنم و ادامه می‌دهد قبل از اضافه‌شدن ناگهانی اجاره‌ها از این پول برای مصارف جاری ماهانه استفاده می‌کردم ولی امسال صاحبخانه 300هزارتومان به ناگاه به اجاره اضافه کرد و مجبور شدم تا یارانه هر شش‌نفرمان را برای اجاره کنار بگذارم.» از او می‌پرسم اگر این یارانه اضافه یا حذف شود چه تاثیری روی زندگی آنها می‌گذارد که می‌گوید:«تا سال گذشته واقعا میزان آن برای من مهم نبود و با توجه به اینکه بچه‌ها هم کار می‌کنند، می‌توانستم چرخ زندگی را بچرخانم ولی الان واقعا اگر دولت آن را حذف کند، برای پرداخت اجاره‌خانه دچار مشکل می‌شوم و به‌نظر من باید بیشتر شود و افرادی که احتیاج ندارند باید از دریافت آن انصراف بدهند.» از او در مورد اینکه با افزایش قیمت قبض‌های برق و آب چگونه کنار آمده می‌پرسم که می‌گوید: «مقدارش زیاد نبود و اصلا در ابتدا افزایش آن را احساس نکردم ولی در تابستان قبض برق 90هزارتومان آمده بود که هنوز نتوانسته‌ام آن را پرداخت کنم و به همین دلیل باید مبلغ یارانه‌ها بیشتر شود وگرنه مردم نمی‌توانند از آن برای پرداخت هزینه‌ای قبض‌ها استفاده کنند.»
از او می‌پرسم اگر دولت یک چک نقد به همان قیمت یارانه به نام صاحبخانه ماهانه به او بدهد تا او از دریافت نقدی یارانه انصراف بدهد، آیا حاضر است یا خیر؟ او می‌گوید: «این پول حق من است و در حال حاضر برای کمک‌اجاره استفاده می‌کنم و شاید بعدها بخواهم از آن برای کار دیگری استفاده کنم بنابراین اصلا حاضر نیستم از دریافت نقدی آن انصراف بدهم.» با چند نفر دیگر در این خط صحبت کردم و اکثر آنها از این پول برای هزینه‌های جاری استفاده می‌کردند، به‌عنوان مثال پدری پول توجیبی فرزندش را با این پول می‌داد یا جوانی برای کمک‌هزینه معلم خصوصی از آن استفاده می‌کرد و هیچ‌کدام حاضر نبودند از دریافت این پول انصراف دهند یا به‌جایش کالابرگ دریافت کنند. از ایستگاه امام خط را به سمت شمال شهر عوض می‌کنم. قبلا شنیده‌ام بعضی از بازاری‌ها و سرمایه‌داران شمال شهر به‌دلیل در طرح‌بودن مرکز شهر و بازار از این خط برای تردد استفاده می‌کنند و برای پیداکردن یکی از آنها با چندین نفر سر صحبت را باز می‌کنم تا در آخر یک بازاری پیدا می‌کنم.
پولدارم ولی حاضر نیستم انصراف دهم
آقای افراشته 48سال دارد و 12سال است در بازار تهران فرش‌فروش است و در قیطریه ساکن است و دو فرزند دارد. او می‌گوید: «من از روز اول در این طرح ثبت‌نام کردم ولی مبلغش زیاد به درد من نمی‌خورد و حتی کارتش که پول یارانه به آن واریز می‌شود کارتی است که اصلا از آن استفاده نمی‌کنم.» او ادامه می‌دهد: «از اول سال حتی به این کارت دست نزدم و فکر کنم یارانه هفت‌ماه داخل آن مانده باشد. سال پیش هم یک مدت کارت را به کارگر مغازه داده بودم تا برای کمک‌خرجش از آن استفاده کند.» با توجه به صحبت‌هایش از او می‌پرسم چرا انصراف نداده یا اگر خود دولت او را حذف کند چه می‌کند که می‌گوید: «این پول حق همه است وقتی پول بنزین اضافه شد برای همه اضافه شد تازه من که بنزین 400تومانی هم ندارم پس چرا باید انصراف می‌دادم؟ به نظر او دولت هم حق ندارد کسی را از دریافت این پول حذف کند چون قیمت‌ها برای همه اضافه شده است.»
از او می‌پرسم که می‌داند که در حال حذف سه‌دهک هستند و شاید او هم یکی از آنها با شد و پاسخ می‌دهد: «قبلا هم به من پیامک داده بودند که انصراف دهم ولی دولت حق چنین کاری ندارد من برای پولم زحمت کشیده‌ام و با تمام مردم دیگر برابرم دلیلی نمی‌شود که عده‌ای که به هر دلیلی بیکار هستند یا نتوانسته‌اند راه پولدارشدن را پیدا کنند پول مفت بگیرند و من که از صبح تا شب سر کارم حقم را به نفر دیگری ببخشم.»
در ادامه با یک جوان 17ساله به نام آرش صحبت می‌کنم که دانش‌آموز است و پدرش بنگاه مسکن دارد. می‌خواهم ببینم یارانه را خودش می‌گیرد یا پدرش. او می‌گوید: «پدرم یارانه را می‌گیرد ولی پولش را به‌عنوان پول توجیبی به من و خواهرم می‌دهد.» از او می‌پرسم می‌داند که این یارانه برای کمک‌هزینه حامل‌های سوخت و… به حساب پدرش واریز می‌شود و آیا این پول کفاف پول توجیبی یک نوجوان را می‌دهد. او می‌گوید: «برای من مهم نیست این پول برای چی پرداخت می‌شود و برای پول توجیبی نصف ماه هم کم است ولی چون وضعیت فروش ملک راکد است نمی‌توانم از پدرم انتظار زیادی داشته باشم.» از او می‌پرسم که پدرش با افزایش قیمت برق و آب و بنزین چه می‌کند و او می‌گوید: «ماشین بابا آکبند تو پارکینگ مونده! قبض برق را نمی‌دونم ولی همیشه برای اینکه قبض آب و گاز رو دیر میده با مدیر ساختمان در حال دعواست.» سوژه بعدی گزارشم افشین است که مهندس عمران است و برای یک شرکت پیمانکاری شهرداری کار می‌کند و یک دختر سه‌ساله دارد و خودش هم ماه گذشته شمع 35 سالگی‌اش را فوت کرده است. «راستش یارانه سه نفرمون را می‌گیرم و برای مخارج ماهانه خرجش می‌کنم و جزو درآمد ماهانه‌ام حساب میشه و نمی‌تونم بگم برای کار خاصی استفاده می‌کنم.» از او در مورد مبلغ آن و حذف سه دهک می‌پرسم و می‌گوید: «مبلغش تا دوسال پیش خوب بود ولی الان واقعا 45هزارتومان برای هر فرد خرج یک روزشه و البته برای ما که سه نفریم بد نیست و بالاخره کمک حاله ولی اصلا حاضر نیستم از دریافتش انصراف بدم ولی اینکه شنیدم قراره پولدارهارو حذف کنن به‌نظرم خوبه به شرطی که یارانه افراد دیگر رو اضافه کنن نه اینکه دولت حق مردم‌رو بریزه تو جیب خودش.» از صحبت‌های سیاسی خوشم نمی‌آید ولی دونفر در حال بحث داغ سیاسی هستند و به طرف آنها می‌روم. مازیار 45سال دارد و در میدان توپخانه قطعات یدکی پراید می‌فروشد و همراه با دو فرزندش چهارنفر می‌شوند که یارانه می‌گیرند او می‌گوید: «اول در این طرح ثبت‌نام نکردم چون به‌نظرم 45‌هزارتومان مبلغ زیادی نبود ولی در دور دوم در سامانه رفتم و برای دریافت ثبت‌نام کردم چون دیدم همه دارند می‌گیرند.» او ادامه می‌دهد که کارت عابربانکی که یارانه در آن واریز می‌شود دست همسرش است و از آن برای خرید استفاده می‌کند. به نظر «مازیار» مبلغ یا افزایش آن فرق چندانی در زندگی‌اش ندارد از او راجع به‌گران‌شدن بنزین و قبض‌های برق و آب می‌پرسم و می‌گوید: «من که چون محل کارم تو طرح ترافیکه خیلی‌وقته ماشین نمیارم ولی بنزین 700تومان خیلی گرونه ما هر ماه می‌رفتیم شمال ولی الان شش‌ماه میشه که نرفتیم. قبض برق و آب‌رو به‌موقع میدم ولی چون پله‌پله گرون کردن نفهمیدم ولی یه قبض برق قدیمی مغازه رو که مال پنج‌سال پیش بود پیدا کردم اومده بود دوهزارو700تومان ولی الان زیر 50هزار نمیاد.» او در ادامه راجع به انصراف می‌گوید: «اگر من را حذف کنند حتما اعتراض می‌کنم شاید پولش برای من مهم نباشه ولی فرق من با بقیه چیه که بی‌خیال پول شم.»
فردی که یارانه‌ها را در راه درست مصرف می‌کند
ستاره یکی از افراد دیگری است که با او صحبت می‌کنم. او 32 سال دارد و مجرد است و تنها زندگی می‌کند. «به دلیل اینکه پدرم فوت کرده از همان اول یارانه را خودم دریافت می‌کردم.»
او تنها کسی است که از یارانه برای پرداخت قبض استفاده می‌کند. ستاره می‌گوید: «از همان اول قبض‌های خونه‌رو با این پول پرداخت کردم و برای کار دیگری استفاده نکردم.» از او راجع به مبلغ یارانه‌ها می‌پرسم و مطلب جالبی می‌گوید: «این ماه جمع مبلغی که برای قبض‌ها دادم شد 52هزارتومان و به‌نظرم که مبلغ آن بسیار خنده‌دار است و در تابستان پیش هم تیرماه این مبلغ برای پرداخت قبض‌ها کم آمده است.»
به او اشاره می‌کنم که این مبلغ برای افزایش قیمت بنزین هم بوده است و با تعجب می‌گوید: «بنزین‌رو نمی‌دونستم، من روزی دوهزارتومان پول تاکسی می‌دم که از دوسال پیش تقریبا دوبرابر شده پس این 45‌هزارتومان خیلی کمه باید بیشتر شه.» او در مورد امکان حذف هم می‌گوید:«من مشکلی با حذف ندارم ولی دولت هم باید قیمت‌ها را اصلاح کند وگرنه من که نمیتونم قبض‌هام‌رو پرداخت کنم.»
پدرم یارانه من را نمی‌دهد
علی بایرامی، دانشجویی 21ساله است که در دانشگاه آزاد درس می‌خواند و می‌گوید: «پدرم یارانه‌ها را می‌گیرد و من چندباری به این موضوع اعتراض کردم چون معتقدم این پول حق منه ولی اون میگه خودت شهریه دانشگاه‌رو بده منم یارانه رو بهت میدم! آخه 50‌هزارتومان چه ربطی به شهریه دومیلیونی من داره؟» به او می‌گویم که این مبلغ برای پرداخت قبض‌ها و ‌گران‌شدن حامل‌های سوخت به حساب سرپرست‌های خانوار پرداخت می‌شود و او با عصبانیت می‌گوید: «برای من مهم نیست برای چی واریز می‌شود اگر برای هر فرد است چرا به یک نفر دیگر می‌دهند؟ تو قطر برای یک نوزاد چندماهه هم حساب جداگانه باز می‌کنند و پول نفت را به حسابش می‌ریزند و پدرش حق برداشت ندارد.» او ادامه می‌دهد: «هزینه‌های زندگی به عهده پدر است و اگر چیزی‌گران شد من نباید جورش را بکشم این پول باید مستقیم به حساب من واریز شود!» آتوسا 34سال دارد و یک‌سالی می‌شود از همسرش جدا شده، او به مطلب جالبی اشاره می‌کند: «از دو سال پیش که ازدواج کردیم پول یارانه‌ها به حساب همسرم واریز می‌شود و با اینکه یک سال است جدا شده‌ایم ولی بازهم او این مبلغ را می‌گیرد.»
از او می‌پرسم که همسرش برای چه موردی از این مبلغ استفاده می‌کرده و او می‌گوید: «به من نمی‌گفت ولی قبض‌ها را به‌موقع پرداخت می‌کرد و من اطلاع زیادی از نحوه دریافت و پرداخت آن نداشتم ولی الان حق خودم می‌دانم که به حساب خودم واریز شود ولی چند بار که تلفنی با سازمان هدفمندی صحبت کردم گفتند به‌زودی سامانه برای اصلاح باز می‌شود و می‌توانم با نشان‌دادن مدارک لازم حساب خودم را برای واریز اعلام کنم.» به این موضوع فکر می‌کنم که چندین نفر در طول این سال طلاق گرفته‌اند و سرپرستی خانوار را با چند فرزند مادر بر عهده گرفته ولی الان پدر تنها زندگی می‌کند و یارانه چند نفر دیگر را اضافه می‌گیرد. فربد 30سال دارد و تازه نامزد کرده و کارمند یکی از بانک‌های خصوصی است و دو برادر دیگر دارد، او می‌گوید: «پدرم یارانه را می‌گیرد ولی معمولا آن را صرف هزینه‌های جاری می‌کند و فکر نمی‌کنم از آن برای پرداخت قبض‌ها استفاده کند چون پول برق را همیشه بدهکار هستیم و شاید چند وقت دیگر هم آن را قطع کنند. چون دوبرادر کوچک‌ترم در دانشگاه آزاد درس می‌خوانند همیشه هشتمان گرو نه‌مان است.» از او راجع به میزان این مبلغ می‌پرسم و می‌گوید:«به نظر من که خیلی کمه 50‌هزارتومان پول یک شام دونفره هم نمی‌شود حتما باید اضافه شود.»
یارانه برای پرداخت قسط
یکی از افرادی که در این گزارش با او صحبت کردم و نحوه استفاده او از این یارانه هم جالب بود، پدرام 28ساله بود که کارمند وزارت نیرو است و سه سال است ازدواج کرده و یک پسر یک‌ساله دارد او می‌گوید: «یارانه به عابربانک ملی من واریز می‌شود و از همان بانک وام گرفته‌ام و هماهنگ کردم که این مبلغ برای قسط وام مستقیم از حسابم برداشت شود تا قسطم عقب نیفتد.» هماهنگی بانک و او جالب است گرچه راه کم‌دردسرتری از اینکه رییس بانک قبول کند به‌جای پیگیری شخصی منتظر واریز یارانه شود تا به آسانی قسط وام را پرداخت کند تا شعبه بانکی که رییس آن است ترازش منفی نباشد.
از پدرام راجع به قبض‌ها و گران‌شدن بنزین بعد از اجرا شدن این طرح می‌پرسم که می‌گوید: «مبلغ این یارانه برای پرداخت قبض‌ها خیلی کم است. شارژ ماهانه ما 70‌هزارتومان است و از همان اول با این وضعیت کنار آمدیم و اصلا روی یارانه‌ها برای پرداخت آن حساب نکردیم بنابراین افزایش قیمت‌ها را جزو هزینه‌های جاری در نظر گرفتیم.» او مطلب جالبی می‌گوید: «مگر برای اضافه‌شدن قیمت میوه، گوشت و مرغ، دولت یارانه داد که الان ما بخواهیم افزایش قیمت برق و آب را هم به حساب یارانه‌گرفتن بگذاریم.» او مطمئن است از فهرست یارانه‌ها حذف نمی‌شود چون دارایی خاصی ندارد ولی این‌کار را مفید می‌داند و امیدوار است زودتر این طرح اجرا شود. او می‌گوید: «یکی از همکارهای من فقط برای اینکه وقتش پر شود سر کار می‌آید و خانواده‌اش پولدار است هم ماشین دارد هم خانه و هم ماهانه سه‌میلیون‌تومان از پولی که در بانک خودمان گذاشته سود می‌گیرد پس این 45هزارتومان به چه دردش می‌خورد؟ حتما باید این افراد حذف شوند.» با توجه به اینکه او در بانک کار می‌کند از او درباره روزی که یارانه‌ها واریز می‌شود می‌پرسم و می‌گوید: «ما در روز معمولا چهاربار صندوق عابربانک را پر می‌کنیم ولی صبح روزی که یارانه واریز می‌شود شاید در آن روز نزدیک به 10 بار به دلیل اینکه مردم برای گرفتن پول یارانه‌ها جلو عابربانک صف می‌کشند آن را پر می‌کنیم.» مطلبی که در این گزارش به من ثابت شد این بود که دولت گذشته با نقدی‌کردن یارانه فرهنگ جدیدی را هم وارد خانواده‌های ایرانی کرد که به هیچ‌وجه حاضر به ترک آن نیستند و همه آنها آن را حق خود می‌دانند و به نظر می‌رسد دولت جدید کار سختی برای اصلاح این طرح داشته باشد.
لینک خبر : http://sharghdaily.ir/?News_Id=23907

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s