سومین زنجیرۀ انسانی برای دفاع از کارون + عکس و فیلم

karon10abanسومین زنجیرۀ انسانی برای دفاع از کارون
انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۲- امروز جمعه دهم آبان مصادف با یکم نوامبر۲۰۱۳ هزاران تن ازمردم اهواز درساحل غربی کارون گردهم آمده و با تشکیل سومین زنجیره عظیم انسانی، مخالفت خویش با انحراف آب کارون به سوی اصفهان، رفسنجان و دیگر مناطق مرکزی ایران را اعلام کردند.
معترضان کارون را نماد حیات خود دانسته که درنبود آن طوفان های شن تمام وجود آنها را با تهدید مواجه خواهد کرد.
سومین طوفان بشری برای دفاع ازکارون که زنجیره سکوت نامیده شده است، درپی ناخرسندی مردم اهواز ازاظهارات مسئولان رد بالای دولت جمهوری اسلامی واصرار مسئولان ذینفوذ اصفهانی برانتقال آب از سرشاخه های کارون صورت می گیرد.
در اظهارات غیر مسئولانه مقامات حکومتی ، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در سفری که هفته گذشته به اهواز داشت اظهار کرد؛ انتقال آب کارون باید به گونه ای صورت بگیرد که به این رودخانه ضرر نزند!
این سخنان ابتکار وسخنان قبلی وی به هنگام دیدار ازاصفهان که درآنجا قول احیای زاینده رود را داده بود، سبب نارضایتی بیشتر مردم سراسر خوزستان شده است.
karon-10aban2
معترضان درتجمع امروز پلاکاردها ودست نوشته های حامل شعارهایی دردفاع از رودخانه کارون دردست داشته اند.
مردم اهواز ضمن اعلام انزجار خود از عملکرد دولت خواهان توقف تمام پروژه های انحراف آب کارون شدند
شهروندان اهوازی معتقدند که برداشت آب ازسرشاخه های کارون زندگی تمام مردم استان های پایین دست راتهدید می کند ومسئولان این استان ها باید تصمیم گیر نهایی برای هرگونه طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون باشند.
دراین راستا پیشتر مسئولان شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری اعلام کرده بودند که آنها هیچ گونه نظارتی بر سایر منابع آب در جغرافیای استان خود ندارند و مدیریت امور منابع آب چهارمحال و بختیاری در اختیار استان اصفهان است!
کارشناسان امور آب و محیط زیست می گویند؛ طرح های انحراف آب از حوضه های آبریز کارون به شهرهای اصفهان، رفسنجان، قم و دیگر شهرهای مرکزی ایران، انتقال آب بین دو حوضه آبریز ازهم مجزا است و دستکاری خطرناکی در اقلیم آب و هوای این مناطق محسوب می شود.
کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های خوزستان شده وطوفان های شن اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کردند.
karon-10aban3
آلودگی هوا دردیگر شهرهای غرب کشور نظیر کرمانشان، ایلام و بوشهر چند برابر آلودگی در تهران است.
شایان ذکر است بنا به نتایج تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز درسال ۸۹ شمسی، حداقل ۲۰ درصد متوفیان اهوازی دراثر مسمومیت به ذرات ریز آلاینده(PM10) جان خود را از دست می دهند.
تاکنون ۵۲ نوع سرطان دراهواز تشخیص داده شده است و بنا به اظهارات مسئولان بیمارستان شفای اهواز، درسال های اخیر بیماری سرطان در خوزستان رشد چشمگیری داشته است.
امتناع مسئولان استانی ازاعلام آمارهای مرگ ومیر ناشی ازآلودگی هوا و آب شرب سبب شده است تا برخی از فعالان محیط زیست اهوازی علت موافقت مسئولان امنیتی با این تجمعات را وجود آمارهای بسیار خطرناک در زمینه مرگ و میر ناشی از شدت آلودگی هوا می دانند.

سومین زنجیره انسانی برای دفاع از رودخانه کارون در اهواز تشکیل شد
به دنبال فراخوان فعالان مدنی و هواداران محیط زیست

جمعه 27 ذو الحجة 1434هـ – 1 نوامبر 2013م
دبی – العربیه.نت فارسی
فعالان مدنی و هوادران محیط زیست اهوازی روز جمعه 1-11-2013 گزارش دادند که حدود 5000 نفر از مردم این شهر در ساحل غربی کارون گردهم آمده و با تشکیل سومین زنجیره انسانی، حمایت خود از این رودخانه که با خطر کم آبی و خشکیدن روبرو است اعلام کردند.
معترضان رودخانه کارون را نماد حیات خود دانسته و می گویند در نبود آن طوفان های شن بقای آنها را با تهدید روبرو خواهد کرد. این رودخانه به دلیل انتقال آب آن به دیگر استان های مرکزی ایران از جمله استان اصفهان در حال خشک شدن است.
کریم دحیمی فعال اهوازی به العربیه.نت گفت که سومین زنجیره انسانی برای دفاع از کارون که «زنجیره سکوت» نامیده شده است، در پی ناخرسندی مردم اهواز از اظهارات مسئولان دولتی و اصرار مسئولان ذی نفوذ مرکزنشین بر انتقال آب از سرشاخه های کارون صورت می گیرد.
در این باره معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفری که هفته گذشته به اهواز داشت ، گفته است که انتقال آب کارون باید به گونه ای صورت بگیرد که به این رودخانه ضرر نزند. سخنان ابتکار در اهواز و نیز اظهارات پیشین وی مبنی بر احیای زاینده رود اصفهان ، سبب نارضایتی بیشتر مردم اهواز و حامیان کارون شده است.
دحیمی افزود، معترضان در این تجمع پلاکاردها و دست نوشته هایی در دفاع از رودخانه کارون با خود حمل می کردند.
به گفته این فعال اهوازی کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های استان شده و طوفان های شن ، شهر اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کرده است.
وی اظهار داشت که بنا بر نتایج تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 89 ، حداقل 20 درصد متوفیان استان در اثر مسمومیت ناشی از ذرات ریز آلاینده (PM10) جان خود را از دست داده اند.
karon-10aban1
*******************************
گزارش «قانون» در باره تجمع مردم خوزستان
«قانون» گزارش مي‌دهد
مرگ كارون پشت سد ‌قوم‌گرايي
گروه جامعه، فاطمه رمضانیان- نام «کارون» این روزها بیش از اینکه یادآور آب و نخلستان باشد، یادآور تجمع مردم جنوب کشورمان است و خواسته ای که آن را یک صدا در کنار هم فریاد مي‌زنند: «هوا را از من بگير، كارون را نه». باز هم پای وزارت نیرو در میان است و باز هم آینده یکی از پرآب ترین رودخانه‌هاي ایران در معرض تهدید قرار گرفته. سال‌هاست که وزارت نیرو تصمیم به انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به استان‌های اصفهان، کرمان، یزد و مرکزی دارد، اما این روزها با شدت گرفتن خبر انتقال آب کارون از تونل بهشت آباد به اصفهان و زاینده رود، جنوب نشینان کشورمان شعار مي‌دهند: « خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد، اما مسئولان…». این افراد که تعداد آنها در ساعات اوج تجمع به 10هزار نفر مي‌رسید،در روزهای گذشته فاصله پل هفتم تا پل سوم در ساحل غربی رودخانه را از حضور خود پر کردند و صدای اعتراض زنجیره 10 هزار نفره شان حتی از مرزهای کشور فراتر رفت. جنوبی‌هاي خونگرم ایران آن روز فریاد زدند که نفس‌هایشان پراز گردوغبار است، دیگر تاب تماشای مرگ کارون را ندارند.
نگاه منطقه ای، جایگزین نگاه ملی
«تجمع خودجوش مردم در حمایت از کارون، با شعاری همراه بود که خوزستانی‌ها وقتی آن را فریاد مي‌زدند به آن ایمان داشتند. مردم مي‌گفتند: «ما کارون را نجات مي‌دهیم» و خودجوش بودن تجمعی که پنج‌شنبه گذشته صورت گرفت نیز این را اثبات مي‌کرد.» اینها را سید شریف حسینی، نماینده مردم خوزستان در مجلس، در گفت‌و‌گو با «قانون» مطرح مي‌کند و با اشاره به اینکه هیچ حزب و گروه و دسته‌ای پشتیبان این تجمع فرهنگی اجتماعی نبوده، هماهنگ کننده اصلی را خود مردم مي‌داند. استدلال حسینی این است که وقتی مردم خوزستان به این آب احتیاج دارند و با انتقال آن مشکلات متعدد به وجود مي‌آید، چرا باید چنین تصمیمي‌گرفته شود؟ وی معتقد است: «افرادی در پست‌هاي دولتی قرار گرفته اند که نگاهشان منطقی نیست، تنها مي‌خواهند به منطقه خود خدمت کنند و از کارون مایه مي‌گذارند. چنین تصمیمي‌که بهانه اش صرفه اقتصادی است، در اصل دلیلی ندارد جز اینکه عده ای مي‌خواهند به منطقه خودشان آب برسانند.» حسینی در ادامه به طرح انتقال آب به قم اشاره کرده و با تاکید بر اینکه در مورد این طرح همه مي‌دانستند که قم آب شرب ندارد و تصمیم‌ها در این زمینه کارشناسانه اتخاذ شده، مي‌گوید که در حال حاضر مردم قم از آب شرب بهره‌مند شده‌اند در حالی که بحث انتقال آب کارون بحث انتقال یک میلیارد و یکصد میلیون متر مکعب آب از تونل بهشت‌آباد، و سپس افزایش آن تا 4 میلیارد متر مکعب است. وی تاکید مي‌کند که گفته‌هايش در این خصوص، تماما مستندات جلسه‌هاي انتقال آب در استان‌هاست. کشاورزی، بهانه دیگری است برای انتقال آب کارون که حسینی آن را بی دلیل مي‌داند و مي‌گوید: «خوزستان زمین آماده کشاورزی است. ما این زمین را رها کنیم و از آن آب ببریم برای کشاورزی در یک استان دیگر که مناسب کشاورزی نبوده و نیست؟( اصلا دستور مقام معظم رهبری در سال 1375 در کنار کشاورزی خوزستان هست، چرا به جای اجرای دستور ایشان که 17 سال از آن مي‌گذرد برخی مسئولان در پی انتقال آب به مناطق خودشان هستند؟) وی در پاسخ به «قانون» مبنی بر اینکه سیستم مدیریتی دولت قومي‌شده و همین باعث شده موضوع انتقال آب به جای اینکه موضوع ملی باشد به بحث منطقه‌ای تبدیل شود مي‌گوید: «همین طور است، و این شرایطی است که به نفع نگاه ملی ما نیست. در وزارت نیرو افرادی از مناطقی خاص چیده شده اند و این چینش نشان مي‌دهد که مي‌خواهند طرحی را به مرحله اجرا بگذارند که نگاه ملی با آن مخالف است. ما هم با نگاه منطقه ای آنها که جای نگاه ملی را گرفته مخالفیم.»
مرگ کارون، ومهاجرت گسترده مردم از خوزستان
بحث انتقال آب از نگاه احمدرضا لاهیجان‌زاده مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان، طرحی قدیمي‌است که مدت‌ها از اتخاذ آن مي‌گذرد و حتی در خلال این 13سال چند مورد انتقال آب هم صورت گرفته، با این حال لاهیجان زاده نیز معتقد است که در شرایط فعلی این انتقال دیگر امکان‌پذیر نیست. وی در گفت و گو با «قانون»، مي‌گوید که کارون دیگر مثل گذشته سرحال نیست و خشکسالی‌هاي 10 سال گذشته رد خود را بر چهره این رودخانه نیز باقی گذاشته، بنابراین در حال حاضر نمي‌توان از شرایط میانگین درازمدت آب حرف زد. همچنین کارون از کوه‌هاي زاگرس و رشته کوه‌هاي چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و لرستان نشأت مي‌گیرد و پس از عبور از جلگه خوزستان به شمالی‌ترین قسمت خلیج منتهی مي‌شود که چندین اکوسیستم جلگه ای و دریایی را پشت سر مي‌گذارد که هر یک شرایط خاص خود را دارد، در حالی که این طرح به واسطه توانایی کارون در 13 سال گذشته برنامه‌ریزی شده و علاوه بر سد دز و شهید عباسپور که از قبل وجود داشته، سد گدارلندر، کارون 3، کارون 4، و گتوند علیا روی کارون احداث شده که قادر به تولید چند هزار مگابایت برق، آبیاری چند میلیون هکتار اراضی خوزستان و تامین صنایع پتروشیمي‌و پالایشگاه و نیروگاه است. وی معتقد است: «با چنین سرمایه گذاری برای سد، انتقال آب دیگر توجیهی ندارد. آن هم در شرایطی که تولید نفت، هزاران هکتار پرورش ماهی، و 14 میلیون تن در سال تولید محصولات کشاورزی، وابسته به آب کارون است که برآورد آن 5 سال است به دلیل خشکسالی کاهش یافته.» مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان کاهش حجم دبی رودخانه(حجم آب در حال جریان) را در تبدیل رودخانه به شوره زار موثر دانسته و هشدار مي‌دهد: « کارون اکوسیستم پیچیده‌ای از آب زیرزمینی و شور در سطح بالایی جلگه خوزستان دارد و با چند متر حفاری در اهواز و آبادان مي‌شود به آب شور رسید. این در حالی است که اگر دبی رودخانه از حجمي‌معین که حداقل 250 متر مکعب بر ثانیه است پایین تر برود، آب زیرزمینی شور به صورت کاملا طبیعی وارد رودخانه شده و رودخانه نیز مثل یک برکه، آب شور اراضی اطراف را جذب کرده و به سرعت تبدیل به یک شوره زار خواهد شد که نابودی کشاورزی و صنعت را به‌دنبال دارد.» لاهیجان زاده مرگ کشاورزی خوزستان را پیش بینی مي‌کند و هشدار مي‌دهد که این رودخانه باید حجم آب بالای 250 متر مکعب بر ثانیه را به صورت دائم داشته باشد.وی هم چنین به مرگ میلیون‌ها نفر نخل در پی کاهش دبی رودخانه اشاره کرده و با تاکید بر اینکه در این صورت پیشروی آب از طریق رودخانه بهمنشیر و الوند به سمت بالا دست تا 60 کیلومتر بر عمق کارون صورت مي‌گیرد، مي‌گوید: «با ورود این آب شور از دریا، اولین فداییان این موضوع میلیون‌ها نفر از نخیلات آبادان و خرمشهر و حتی شادگان هستند که دچار خشکیدگی و نابودی خواهند شد. در کنار این موارد، آب شرب چندین میلیون نفر از مردم خوزستان نیز از این رودخانه تامین مي‌شودو با کاهش کیفیت آن مردم در این زمینه به مشکل برخواهند خورد. وی برآیند تمام اظهارات فوق را در این مي‌داند که اگر این طرح به مرحله اجرا درآید، نتیجه‌ای جز «مرگ کارون» و «مهاجرت گسترده مردم از خوزستان» به دلیل شرایط آب و هوایی ندارد.
تونل بهشت آباد، تهدیدی کشنده برای کارون
امیر عباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌و‌گو با «قانون» از طرح آب کارون تحت عنوان «مشکل چندین ساله» نام مي‌برد و معتقد است با اینکه انتقال آب به صورت کارشناسی بلامانع است اما طی سال‌هاي گذشته این کارشناسی صورت نگرفته و تصمیمي‌اتخاذ نشده که در راستای آن بدانیم در صورت انتقال آب کارون، به آب شرب و کشاورزی و صنعت چهارمحال بختیاری و خوزستان آسیبی نمي‌رسد. سلطانی اعتراض مردم را برحق مي‌داند و با اشاره به اینکه لازم است مسئولان از نقطه نظر مردم نگاه کنند، مي‌گوید: «تجمع مردم یک واکنش بود که باید به آن بها داد، در غیر این صورت ممکن است در آینده به چالش‌هاي جدی منجر شود.» عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه این طرح را نه تنها موجب اعتراض مردم، بلکه غیر قابل تایید برای مسئولان دانسته و معتقد است مرکز پژوهش‌هاي مجلس، سازمان بازرسی کل کشور، و سازمان حفاظت از محیط‌زیست نیز آن را غیر کارشناسی اعلام کرده‌اند. سلطانی هم چنین هشدار داده که حفر تونل در عمق 300 متری زمین و انتقال آب از آن به فلات مرکزی تهدیدی کشنده برای کارون به حساب مي‌آید و با ذکر این نکته افزود: « فکر مي‌کنم در صورت پافشاری بر اجرای این طرح، لازم است قوه قضاييه به طور جدی به این موضوع ورود کند.»
قوه قضاييه جلوی اجرای طرح را بگیرد
سعید زمانیان، نماینده مردم شهر کرد در مجلس در گفت‌و‌گو با «قانون» مي‌گوید که در انتقال آب، لازم است مازاد را منتقل کنیم و مبدا و مقصد را در نظر بگیریم. وی تونل بهشت آباد را بدترین راه ممکن برای انتقال آب دانسته و مي‌افزاید:« اگر قرار است مازاد آب را انتقال دهیم راه آن پمپاژاست نه تونل که نتیجه ای جز خشک شدن چشمه‌ها در بالادست و پایین دست ندارد.» وی در پاسخ به «قانون» مبنی بر فقدان توجیه اقتصادی کارخانه فولاد در حال حاضر و فقدان توجیه انتقال آب برای استفاده این کارخانه‌ها، معتقد است قبل از این هم گفته شده که به جای تصمیم به انتقال بی‌رویه و غیرکارشناسی آب، لازم است جلوی مصرف بی رویه آب در کارخانه‌هاي فولاد وپتروشیمي‌گرفته شود که هم مبدا در نظر گرفته شده باشد هم مقصد. وی در ادامه اظهار تاسف مي‌کند از اینکه تصمیم‌ها کارشناسانه نبوده و نیست و با اشاره به اینکه خواستار توزیع عادلانه آب در مبدا و مقصد هستیم، مي‌افزاید: « ما از کانال‌هاي مختلف این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و در صورت لزوم، با قوه قضاییه نیز در میان خواهیم گذاشت تا جلوی اجرای طرح را بگیرد.»
خوزستانی‌ها، گوش به زنگ سرنوشت کارون
پیام معصومه ابتکار، رئيس سازمان حفاظت از محیط زیست به اعتراض مردمي‌در اهواز این بود که از این تجمع و از خواسته مردم حمایت خواهد کرد. سفر به خوزستان دومین پیامي‌بود که نشان داد ابتکار پیگیر احوال کارون و اعتراض دوست‌داران این رودخانه است. شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون پس از حضور ابتکار و در شرایطی تشکیل شد که خوزستانی‌ها سراپا گوش هستند تا بدانند برای جلوگیری از طرح انتقال آب کارون، چه اقداماتی صورت خواهد گرفت؟ خوزستانی‌هايی که دین خود را به اسلام پرداخته اند و حالا در کنار کارون، با نگاهی منتظر به مسئولان چشم دوخته‌اند. ابتکار گفته که در بازدید از خوزستان از نزدیک با مشکلات و مسائل زیست محیطی این استان آشنا شده. وی با اشاره به این که از این پس طرح‌هاي صنعتی تنها با مجوز زیست‌محیطی قابلیت اجرا دارند‌،اظهار امیدواری کرده شرایط به گونه ای پیش برود که این مشکلات هر چه سریع تر بر طرف شود.
دیدگاه‌ها(۰)
لینک خبر : http://www.ghanoondaily.ir/?News_Id=27186
*********************************

z

1 2 1452134_189749124548884_2143284166_n

qqqa

Advertisements
نوشته شده در اجتماعی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s