جزئیات تقسیمات استانی و اعتراضات مردمی‌هرمزگان

mansour-aramiجزئیات تقسیمات استانی و اعتراضات مردمی‌هرمزگان از زبان منصورآرامی:
تا استیضاح وزیر کشور پیش می‌رویم
هرکسی در چارچوب قانون می‌تواند کار خود را انجام دهد. نمایندگان وظیفه قانونی خود را باید انجام دهند و نخبگان سیاسی استان هم کار خود را پیش ببرند.
گروه مجلس، معصومه معظمی ـ «قانون» ـ اواخر ماه گذشته استان هرمزگان شاهد اعتراضات خیابانی مردمی‌در واکنش به تقسیمات جدید کشوری مربوط به الحاق بخش‌هایی از استان هرمزگان به استان فارس بود. موضوعی که باعث بازداشت تعدادی از مردم این منطقه شد. مردم در این اعتراضات غیر بومی‌بودن استاندار این منطقه را یکی از عوامل این مصوبه دولت دهم اعلام کردند چرا که استاندار هرمزگان به دلیل منافع استان بومی‌خود یعنی فارس، نسبت به این موضوع سکوت کرده و اعتراض و نارضایتی مردم هرمزگان را به نمایندگان آنها در مجلس و وزیر کشور انتقال نداده است. منصورآرامی، نماینده مردم بندرعباس، قشم حاجی‌آباد، ابوموسی و خمیر در خانه ملت، طرح جداسازی 5 روستای پارسیان از هرمزگان و انتقال آن به استان فارس را کاملا سیاسی خواند و گفت که این مصوبه دولت احمدی نژاد هیچ منفعتی برای مردم استان فارس ندارد و باعث نارضایتی مردم هرمزگان می‌شود. وی که عضو کمیسیون عمران مجلس است در این باره به خبرنگار قانون گفت: طرح جداسازی بخش‌هایی از استان هرمزگان طبق مصوبه روزهای پایانی دولت دهم تصویب و قرار شد از بخش غربی شهرستان پارسیان 5 روستا از استان هرمزگان جدا شود و به شهرستان لامر در استان فارس افزوده شود. با توجه به این جداسازی، استان فارس به ساحل خلیج فارس وصل خواهد شد. در دولت یازدهم هم این طرح قرار است ابلاغ شود. لازم به ذکر است که مردم و خواص استان هرمزگان و همچنین نمایندگان، مخالف این جداسازی هستند. البته موضوعی که قابل درک نیست اینکه دولت یازدهم قصد اجرای این مصوبه را دارد. ولی مردم این منطقه با این موضوع مخالف هستند و دست به اعتراضاتی زده اند.
 واکنش شما درمقابل این مصوبه چه بوده؟
از یکسال گذشته شوراهای منطقه و نماینده ولی فقیه در استان و مسئولان منطقه از این الحاق احساس نارضایتی خود را ابلاغ کرده اند، چرا که این موضوع در میان مردم این مناطق احساس نارضایتی ایجاد کرده است.
 جداسازی این مناطق آیا توجیه منطقی دارد؟
خیر. هیچ منطق محکمی‌پشت این جداسازی نیست. مسئولان استان فارس اعلام کرده‌اند صنایعی داریم که نیاز به آب دارند، حرف ما این است که برای اجرای این پروژه نیازی به انتقال روستا‌ها به این استان نیست .
 مهم‌ترین عامل این تصمیم‌گیری چیست؟
به نظر من این فقط یک درخواست و رفتار سیاسی است و اگر دلیلی هم دارد برای ما توضیحی نداده اند. هیچ دلیل منطقی پشت این موضوع نیست و فقط عوامل سیاسی در آن دخیل اند. بنابراین اگر قرار باشد مردم بیشتری از خلیج فارس استفاده کنند، نیازی به انتقال و جداسازی مردم هرمزگان نیست. بهتر است برای افزایش جمعیت استفاده کننده از خلیج فارس، مردم مناطقی مثل کهنوج و کرمان و داراب که از نظر زبان و فرهنگ به مردم منطقه پارسیان اشتراکات بیشتری دارند به این استان افزوده شوند نه اینکه هرمزگان و بوشهر را با این‌گونه اقدامات تضعیف کرد. پاسبانی از مرزها نیاز به تقویت دارد نه تضعیف.
 استاندار در این موضوع چه نقشی دارد؟
به نظر ما استاندار نیز تا حدی در این موضوع مقصر است. همه نمایندگان استان در مجلس از وی گلایه دارند و ناراضی هستند، چرا که تا قبل از شلوغی‌ها و واکنش مردم، به ما درباره این موضوع اطلاع رسانی نکرده است. وی باید به وزارت کشور می‌گفت که ما آمادگی این تجزیه و جداسازی را نداریم. نمایندگان این استان از وی ناراحت هستند .
  نمایندگان استان فارس نظرشان درباره این انتقال چیست؟
در فارس هم همه نمایندگان درباره انتقال بخشی از استان هرمزگان به این استان اجماع ندارند و به صورت مجزا و تک نفره به ما گفته اند که این انتقال هیچ ضرورتی ندارد.
 چه کسی پیگیر این مسئله است؟
فقط دو نماینده فارس و لامرد. یعنی آقایان جعفرقادری و موسوی با این تجزیه موافق هستند و موضوع را پیگیری می‌کنند. ولی از دولت تدبیر و امید می‌خواهیم این کار را انجام ندهند. توقع ما از دولت محترم این است که این مصوبه را متوقف و لغو کند، چرا که باعث نارضایتی مردم شده است. این تجزیه ضرورتی ندارد لذا از وزارت کشور می‌خواهیم در ابتدای کار دولت اجازه ندهد چالش و تنش ایجاد شود.
 با چه کسانی برای منتفی شدن این مصوبه رایزنی کرده اید؟
با بسیاری ازمسئولان سیاسی و امنیتی صحبت کرده ایم و آنها هم معتقدند انجام این تجزیه هیچ ضرورتی ندارد و باید این مصوبه لغو شود تا مردم با همگرایی با نظام که لازمه شرایط کنونی است، به ادامه زندگی بپردازند. معتقدم مشکلاتی که در ساحل وجنوب کشور داریم خیلی بیشتر از این است که بخواهیم با اضافه کردن یک استان، به مشکلات آن منطقه دامن بزنیم و باعث نگرانی جوانان و مردم شویم.
 تا چه حد موضوع را دنبال می‌کنید؟
همه نمایندگان استان در پیگیری این موضوع کاملا جدی هستند. از وزیر کشور در این خصوص سوال کرده ایم. وی را به مجلس فرا می‌خوانیم تا درباره این موضوع پاسخ دهد. حتی در صورتی که نیاز باشد تا استیضاح وزیرکشور هم پیش می‌رویم.
البته رئیس جمهور به شخصه وارد شده و در حال پیگیری موضوع است. یقین داریم که با تدبیر این مشکل را حل می‌کند و مانع از تجزیه می‌شود. با مسئولان سیاسی و امنیتی و نخبگان استان نیز جلسه داشته ایم و نماینده ولی فقیه هم از کانال‌هایی که صلاح بداند موضوع را پیگیری می‌کند.
 این تجزیه چه تبعاتی را به دنبال دارد؟
این جداسازی هیچ نفعی برای مردم دو استان هرمزگان و فارس ندارد و به اختلافات قومی‌دامن می‌زند و باعث تشدید نگرانی در مردم خواهد شد. البته این موضوع واگرایی در منطقه را تشدید می‌کند و جز اینکه مردم را نسبت به دولت دلسرد و بی اعتماد کند نفعی ندارد. لذا امیدوارم این مصوبه لغو شود.
 مشکل اصلی مردم با این جداسازی چیست؟
مردم یک سابقه ذهنی منفی از جداسازی‌ها دارند و در گذشته هم معدن فاریاب شهرستان رودان از استان جدا شده و به کرمان متصل شده است. این موضوع برای مردم جای سوال دارد، که چه ضرورتی است یک استان را تا این حد کوچک کنیم در صورتی که این استان مرزبان بخشی از کشور است و نیاز به تقویت دارد؟! البته متاسفانه جاهایی که منابع و پتانسیل کافی دارند را از استان می‌گیرند و آن منابع را به استانی دیگر ملحق می‌کنند. سوال اینجاست که مردم این استان‌ها بدون این پتانسیل‌ها چگونه زندگی کنند؟ ساحل و معدن برای مردم استان هرمزگان حیاتی است و یک پتانسیل محسوب می‌شود. نباید این منابع را از مردم بگیریم ضمن اینکه فولاد خوزستان هم اوایل انقلاب از مردم این استان گرفته شد. البته برخی استان‌ها آب دارند و برخی دارای جنگل‌های انبوه هستند و برخی دیگر نیز معادن گوناگون دارند، معتقدم نباید این پتانسیل را از این مناطق بگیریم. ظرفیت‌های هر استان برای آن استان است و نباید این منابع را از مردم آن مناطق بگیریم.
درست است که همه ما یک پیکره از کشور هستیم ولی متاسفانه منافع منطقه ای را رعایت نمی‌کنند و به نفع بخش یا منطقه دیگری این پتانسیل‌ها را می‌گیرند. ظرفیت هر استان برای آن استان است و نباید این ظرفیت‌ها از مردم گرفته شود.
 انتقال بخشی از هرمزگان به استان فارس برای این استان چه فوایدی دارد که برخی به دنبال این تجزیه طلبی هستند؟
بندر عباس فقط نقش منطقه ای ندارد، باید نگاه‌مان را عمیق تر کنیم. این نگاه ساده انگارانه است که بخشی را به استان فارس ملحق کنیم که مثلا استان فارس به خلیج فارس وصل شود. تاکید می‌کنم که این کار جز ضرر و زیان برای مردم منطقه فارس هیچ نفعی ندارد چرا که این بخش مورد بحث، یک منطقه حفاظت شده زیست‌محیطی است و هیچ کاری آنجا نمی‌توانند انجام دهند. این اقدام فقط عامل سیاسی دارد و یک کار تبلیغاتی است. بنابراین باید در مورد این مصوبه تجدید نظر شود تا مردم منطقه به آرامش برسند و با این اقدامات باعث دلسردی مردم نشوند.
 این اعتراضات مردمی‌تاکنون بازداشتی هم داشته است؟
بله. البته از نیروی انتظامی‌تشکر می‌کنم چرا که سعی کرده با مردم رفتار خوبی داشته باشد. ولی در صورتی که تجمعی می‌شود آنها هم بر حسب وظیفه با مردم برخورد می‌کنند. در این ماجرا و اعتراضات نیز برخی افراد بازداشت شدند که با پیگیری ما و نماینده ولی فقیه تعدادی از آنها آزاد شده و تعداد دیگری هنوز در بازداشت هستند که امیدواریم هرچه سریع‌تر آزاد شوند. البته با هر اعتراض و برخورد غیر قانونی مخالفم. ولی با اعتراضات قانونی مردم موافقم و هیچ اشکالی ندارد اگر مردم نسبت به موضوعی اعتراض دارند به صورت مسالمت آمیز اعتراض خود را مطرح کنند. هرکسی در چارچوب قانون می‌تواند کار خود را انجام دهد. نمایندگان وظیفه قانونی خود را باید انجام دهند و نخبگان سیاسی استان هم کار خود را پیش ببرند.

*********************************
bandarabas-setadrohani
از سکوت ها و از رها کردن مردم گله های زیادی بر دل مانده است … ..
از م ـ سراب ـ برگرفته از فیسبوک

این بار روی سخنم با ستاد دکتر روحانی در هرمزگان ؛ بندرعباس و فعالینش است
؛ دوستانی که برای جمع آوری رای و امیدوار کردن مردم و بهترین انتخاب تلاش زیادی به عمل آوردند عده ای از سر خیر خواهی مردم و عده ای هم برای منافع شخصی ؛ دوستان عزیزی که در ابتدا گمان می کردند می توانند مدیران مختلف استانی و شهری را خود انتخاب کنند یا نظرهای تاثیر گذاری داشته باشند !!! ؛ از استاندار گرفته تا مدیران فرهنگی و شهری … ؛ اما رفته رفته مواردی بر خلاف آن ثابت شد … ! البته همچنان هم در این ستاد جلساتی برگزار می شود و با دولت مرکزی هم رابطه دارند … ؛

نقد من یا بهتر بگویم نقد مردم استان و شهر بندرعباس بر این دوستان این است که به چه علت در جریان اعتراضات مردم نسبت به تجزیه ی هرمزگان و باقی خواست های مردم ؛ صدایی در موافقت با مردم و یا حتی در مخالفت از سوی شما شنیده نشد … ! چرا هیچ عکس العملی ؛ بیانیه ای ؛ حتی حضوری میان مردم از سمت و سوی این ستاد و مسئولانش دیده نشد … ! آیا مردم را تنها و تنها برای جمع آوری رای می خواستید … ! شما که از دولت قبلی دل پری داشتید و در جریان انتخابات و پس از آن در جشن های بزرگ و پر خرجتان تاختید بر جریان های تندرو و افراطی ؛ شما چرا با مردم همراه نشدید و صدای مردم را به گوش دوستانتان در مرکز نرساندید … ! شما چرا جوابی ندادید که مردم شریف هرمزگان ؛ مردم شریف بندرعباس جواب دولت مرکزی و جواب ستاد دکتر روحانی به شما این است … ! بر این امر واقفیم و می دانیم که روابط شما با دولت مرکزی مشاوران ریاست محترم جمهوری ؛ وزرا و معاونانش همچنان به جای خود باقی ست ؛ آیا شما نظرات مردم ؛ اعتراضاتشان را به گوش دوستانتان رساندید یا نه … ! اگر نرساندید به مردم بگویید و اگر رساندید و جوابی شنیدید یا نشنیدید باز هم به مردم بگویید ؛ شما هم به مانند نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس نماینده ی این مردمید در رابطه با دولت ؛ چه نماینده ی مردم باشید و چه نماینده ی دولت باید جوابی برای مردم داشته باشید ؛ سکوت شما به وجهه دولت در نزد مردم ضربات زیادی را وارد آورده و می آورد … ؛ با توجه به اینکه همچنان هیچ موضع گیری رسمی ای از سوی مقامات ارشد دولتی راجع به این اعتراضات و مصوبه صورت نگرفته است ؛ مردم شهربندرعباس و استان هرمزگان از مسئولین این ستاد که همه شان را نیک می شناسیم جواب می خواهند ؛ حتی تاکید می کنم حتی اگر از سوی دولت موضعی را نتوانستید اعلام کنید موضع رسمی خودتان را رسانه ای اعلام نمایید و به مردم بگویید آیا اعتراضات را به گوش مسئولین رسانده اید یا نه و اگر رسانده اید بازگو شود به صورت رسمی و رسانه ای ؛ و تکلیف خودتان را با مردم روشن کنید ؛ انگشت اشاره این نقد و سوال مستقیمن رو به رئیس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در هرمزگان جناب دکتر مشیری ؛ معاونشان جناب دکتر رئوفی و عزیزان فعال دیگر در این ستاد می باشد … ..

این مطلب نقدی مودبانه در ادامه ی نقدها از مسئولین و اشخاص و گروه های تاثیر گذار است ؛ و دوستان عزیز نیز باید منطقی با این موضوع برخورد کنند و از اظهار نظرهای احساسی ؛ تند و احیانن توهین آمیز بپرهیزند … ..
دیدگاه های زیر این مطلب
نام ها حذف شده است
ـ این بیداری و جواب خواهی مردم دیگر پایان نمی پذیرد .. حتی اگر به زور هم طرح ناحقشان را عملی کنند .. هیچگاه طرفداری حزبی نبودم چون یقین داشتم بر منافع خودشان حرکت می کنند تا حرفهایشان .. در ورزشگاه خلیج پارس در جشنی که برای پیروزی در انتخابات ترتیب داده بودند .. چنان بر دولت قبلی کوبیدند که با خود فکر کردیم انگار مشکلاتمان پایان یافته و دیگر اینها صدای واقعی مردم هستند .. ولی زه خیالی باطل .. به چند ماه نرسید که فهمیدم .. ضرب المثل سر ته یک کرباسن .. در اینروزها برازنده ی خیلیاست ..

ـ علی گرامی ؛ رها کردن مردم بزرگترین خیانت هاست ؛ ما باید سعی کنیم حتی اگر آتش نباشیم ؛ آـش زیر خاکستر باشیم ؛ این جریان به خیلی ها بر میگردد که سکوت کردند و یا رها کردند به خیلی ها ؛ خوده من دید نصبتن خوبی به دولت مرکزی داشته و دارم با دلیل منطقی ؛ اما عده ای به دنبال خلل و اختلاف هستند که از نظر من دکتر روحانی از این جریان ضربه ی زیادی می خورد و باید سریعن تدبیری بیاندیشد و در غیر این صورت … .. !

ـ احمدی نژاد تنها رئیس جمهوری بود که پا در محله دوهزار گذاشت .. جایی که من بندری هم تا اون موقع نرفته بودم .. آن روزها احمدی نژاد محبوب و خوب برای خیلی از مردم بود .. ولی بعد از اتفاقات سال 88 به بعد و با شاهکار آخرش در مورد گاوبندی دیگر کمتر هرمزگانی رو خواهی دید که از احمدی نژاد راضی باشه .. منظورم اینه که عملکرد هر کسی در طی گذر زمان مشخص میشه و اگر از کسی به نیکی یاد کردند ، آن فرد واقعا تونسته به خوبی عمل کنه .. اینروزا خیلیا دارند امتحان میشن و مطمئنا این روزا رو هیچ هرمزگانی از یاد نخواهد کرد .

ـ این انتقاد از مسئولین ستاد دکتر روحانی کاملاً به جاست و حرف دل خیلی از هرمزگانی هاست…

ـ احسنت موافقم درواقع بزرگترین مشکل ما همینه سکوت. ای کاش بعنوان یه شهروند با ما همراه میشدید . بهترین کار پرسش هست تا دوست و دشمن یا خائنین مشخص بشن. لطفا دروغ تحویل ندین که پشت پرده مشغولیم

ـاون پا گذاشتن هم جزیی از مردم فریبی ذاتی ایشونه نه دوست داشتن مردمکدام کار بنیادی برای بهبود حال مردم دو هزار به دستور ایشون انجام شد؟

ـ رای گیری شد و تموم شد دیگه مگه مردم و مطالبات مردم اهمیت هم داره؟؟

ـ كًله از…زهى لاف خلاف ،عشقبازان جنين مستحق هجرانند

ـ و میگویند سکوت علامت رضایت است .

ـ طرح بدی نیست انصافاً… منطقه ای نگاه نکنین به مسئله.

ـ گرامی اتفاقن طرح بدی ست و به بسیاری از مسائل دامن می زند ؛ اختلاف های منطقه ای و قومی و درگیری ها تنها یک مورد از معضلات این طرح نابخردانه است ؛ عمق فاجعه جایی ست که با نگاه عادی و گذرا پدیدار نمی شود …

ـاز این دولت هم آبی گرم نخواهد شد

ـ آقایان دنبال اداهای سیاسی شان بودند نه دلسوزی برای مردم حالا هم که جناب مشیری مزدشان را گرفته اند دیگر نیاز به مردم نیست اینها هم مانند نماینده دنیال عبایی برای خود می گردند و لابی های پوشالی شان و حفظ صندلی و رانت های اقتصادی برایشان مهمتر است قول می دهم اگر بشنوند هم کاری نمی کنند و خودشان را به کوچه علی چپ میزنند و ترجیح می دهند شعارهای رد گم کن بدهند اینها حتا حاضر نشدند یک نامه به کاندیدایشان بدهند

Advertisements
نوشته شده در اجتماعی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s