باز هم جنایتی دیگر ! شیرکو معارفی اعدام شد!

shirko-moarefiباز هم جنایتی دیگر ! شیرکو معارفی اعدام شد!
سایت خبری راه کارگر ـ باز جنایت دیگری انجام گرفت. باز هم جنایتکاران جمهوری اسلامی، جوان مبارز دیگری، زندانی سیاسی دیگری را به چوبه های دار سپردند. جانیان جمهوری اسلامی در تداوم سیاست ارعاب سازی خود، در ادامه سیاست انتقام جوئی خود و در ادامه سیاستی که به مردم نشان دهد دست به تعرض نزنند، امروز هم جان یک جوان دیگر را ، جان شیرکومعارفی را گرفتند. آنها که با این خیال باطل بسر می برند که این جنایت های ضدبشری باعث ترس مردم می شود، باید بدانند که بر آتش خشم و نفرت مردم می افزایند، خون این جوانان، بر عزم مردم برای به زیر کشیدن این نظام استبدادی و حاکمیت سیاه خواهد افزود. ما هم در غم اندوه خانواده و یاران شیرکو معارفی شریک هستیم ـ سردبیری سایت راه کارگر
خبر، همانطور که گفته‌اند، کوتاه است: اعدام‌شان کردند!
طاها زینالی
در پس آن، پروفایل سیاه و کامنت خشم‌ناک و یادداشت آتشین می‌آید. یا شاید کمپین دو روزه، حتی یک ماهه و بیشتر. و تمام. دوباره، ما منفعلان پر ادعا و تماشاگران حرّاف؛ با وجدان‌های حساس‌، که هر بار پس از شنیدن خبر تا دو روز، یا شاید بیشتر، یک هفته، معذب می‌شود. باز فریادِ «باید کاری کرد» از پس هر خبر می‌آید و می‌رود تا خبر بعدی… .

آنها اما چوبه‌های دار را سال‌هاست که برافراشته‌اند و رفقایمان را دسته و دسته و یکی پس از دیگری از آن می‌آویزند. باید بی‌پرده گفت: یا باید خفه‌خون بگیریم و مشغول همان کاری شویم که پیش از شنیدن خبر بودیم، و یا جمع شویم و بپرسیم:

آنها رفقایمان را اعدام خواهند کرد؛ ما چه کار می‌توانیم بکنیم؟
******************************
سامان رسول پور
دهه شصت تکرار می‌شود. در دهه نود.

خلخالی آیا بازگشته؟ مردی که آمده بود «رویکرد امنیتی» را تغییر دهد، لبخند ملیحی بر لب دارد. جسد حبیب هنوز داغ است. کمردرد جواد ظریف، هنوز خوب نشده. دهه نود، «منتظری» ندارد. آنانی که نمی‌خواهند کابوس «احمدی نژاد» دوباره شود، اصرار دارند «روحانی» را نباید تحت فشار گذاشت. می‌ترسند فضا بدتر شود. مثل آن جوک خنده دار که امروز دیگر خنده دار نیست:

– امام جمعه سنندج، فرزندش را در حال مصرف «هروئین» می‌بیند. محکم زیر گوشش می‌زند و می‌گوید: «پدرسگ! نمی گی فردا سیگاری میشی؟».

اعدام می‌کنند؛ و ما مزاحمان، باید خفه خون بگیریم تا فانتزی برخی از «نخبگان سیاسی» از دولت روحانی، خراب نشود. «گشایش عمومی» جایش را داد به «گشایش نامتوازن». «گشایش نامتوازن» هم جایش را داد به «سرکوب نامتوازن». سیکل دردناکی است.

مردمانی از دور، حرکات موزون و ناموزون کردها را می‌بینند. صدا و ساز و آوازشان را اما نمی‌شنوند. فکر می‌کنند دیوانه شده اند. نیچه راست می‌گفت: «وقتی صدای موسیقی را نشنوی، من رقاص را دیوانه می‌پنداری».

وقتی «مصیبت کرد بودن» را نفهمی، وقتی مرگ یک انسان، نتواند به اندازه گاز گرفتن یک انسان دیگر تو را تکان دهد، شیون و بغض و اعتراض مردمان دیگر را نمی‌توانی بفهمی. تجزیه طلبی، برخلاف تصور موجود، تجزیه خاک نیست. تجزیه اشک و تجزیه درد و تجزیه احساس است. آنانی که می‌گویند: «اعدام‌ها را بزرگ نکنید»، آنانی که می‌گویند: «حقشان است، اعدامشان کنید». آنانی که می‌گویند: «دولت روحانی هیچ نقشی ندارد» و بعد همان‌ها حتی قوه قضاییه را هم سرزنش نمی‌کنند؛ همه آن‌ها، جزیره ای مستقل تشکیل داده‌اند. آن‌ها تجزیه شده‌اند. اشک و درد و احساسشان را بدون هیچ رفراندومی، از ما جدا کرده‌اند.

شیرکو، تا آخرین لحظه نمی‌دانست قرار است اعدام شود. گفته بودند: «می‌خواهیم از زندان سقز به زندان سنندج ببریم تو را». تیتر روزنامه کیهان، آقای وزیر را دچار کمردرد کرد. اعدام‌های فله ای، خم به ابروی کسی نیاورد. چه احساس نامتوازنی…

لقمان و زانیار این روزها خواب و خوراک ندارند. این روزها همه زندانیان کرد و غیر کرد که اتهامات سیاسی و امنیتی دارند، از بلندگوی زندان واهمه دارند. بلندگو، دامی است که عزرائیل پهن کرده. استراتژی «نرمش قهرمانانه» تبدیل به «اعدام‌های بی‌رحمانه» شده. دهه شصت شاید تکرار می‌شود. منتظری دیگر نیست اعتراض کند. سه دهه دیگر، قطعاً موجوداتی پیدا خواهند شد که می‌گویند: «دولت از اعدام‌های فله ای زندانیان سیاسی خبر نداشت». کردها می‌رقصند. غمگینانه می‌رقصند. کم نیستند آنانی که کردها را دیوانه می‌پندارند. فانتزی دوستانمان از روحانی با ده‌ها اعدام هنوز لطمه ای ندیده. روحانی لبخند می‌زند.

حبیب و شیرکو و رضا، در گورستانی نامعلوم، آرام گرفته‌اند
******************************
shirko-moarefi2جاويد نام گفته بود :من شيرِكوهم از اعدام واهمه ندارم و اين شير ِكوه سرانجام بامداد امروز توسط روبه صفتان كفتار منش به دار آويخته شد ، ننگ و نفرت ابدى بر حاكميت اسلامى و مزدبگيران و حاميان جهل پرور آن ، ياد شيركوه ها تا زندگى جارى در يادها و دلها خواهد ماند
شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد که صبح امروز اعدام شد، در نامه ای سر گشاده در آوریل سال 2012 خطاب به مقامات قضائی و سیاسی ایران نوشته بود: با به دار آوختن من، مشکل ما و شما و کردستان و شما حل نخواهد شد. مرگ من بی گمان جایگاهی را در حق انتقام خواهد گرفت.
شیرکو معارفی زندانی سیاسی که صبح امروز اعدام شد، در آوریل 2012 نامه سر گشاده ای خطاب به مقامات قضائی و سیاسی ایران نوشته بود. در این نامه شیرکو معارفی آمده است:
مقامات مسئول دخیل در حکم اعدام من
تا بحال در خلوت خود به مرگ اندیشیده اید
من امشب و یا فردا و در روزهای دگر در برابر مرگ ایستادم ، جان آدمی سخنی والاست و مرگ در چند قدم همیشگی.
خوشا به سعادت آنان که یادگاری نیکو برجا گذاشتند.
معارفی می افزاید:
با مرگ و به دار آویختن من ، مشکل ما و شما و کردستان و شما حل نخواهد شد. مرگ من بی گمان جایگاهی را در حق انتقام خواهد گرفت.
شیرکو همچنین می نویسد: چه خوب است فرزانه ای از کردستان ، یکی از مازندران ، صمدی از آذربایجان باز هم سر برآورد.
بدرود بدرود هم وطنانم، من جانب حق و عدالت را گرفتم و مطمئن خواهم بود که شیر کوه خواهم ماند. همچو بنیادهای دیرینیمان، من جانم را نثار گلگون ملیتهای مختلف ایران کردم.

شیرکو معارفی همچنین در نامه ای دیگر در سال 2011 از زندان سقز خطاب به مجامع حقوق بشری نوشته است:

این جانب مدت زمان زیادی را باحکم اعدام در زندان می گذرانم، همچون هر زندانی سیاسی دیگری در فرایند مبارزه و مقاومت، شکنجه را متحمل شده ام، به عنوان یکی از وارثان این قافله بیدار و روشن، داوطلبانه و بدون هیچ چشم داشتی از تمام خوشی های زندگی دنیای مدرن، مبارزه را تنها به خاطر دوباره زیستن برتر انسانیت برگزیدم.

معارفی می افزاید:

راهی که بدون من آغازگشته، بدون ما هم ادامه دارد. مقاومتی که سالیان درازی در زندان ها شکل گرفته و مرزها را درنوردیده، همچون کلیت واحد پیکر مجروح این ملت، در چهار گوشه این جغرافیای انسانیت طی طریق مینماید.

تنها امیدمان به مردم و مقاومت و مبارزات شما فعالین حقوق بشر و نهادهای مدنی و مردمی گره خورده است و شما را زبان گویای خود در این راستا برای ادامه مبارزه می دانیم.
********************************
شیرکو معارفی اعدام شد!
در سطح شبکه فیس بوک جهانی ، از قول منابع محلی به نقل از رئیس زندان سقز و همچنین یکی از اعضای خانواده، اعدام شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد را تایید کرده اند. بنابر گزارش ها او روز دوشنبه ساعت ۴ صبح در زندان سقز اعدام شده است.

به گزارش خبرگزاری «فرات نیوز» بعد از انتشار شایعه و ادعای خبر اجرای حکم اعدام «شیرکو معارفی» زندانی سیاسی کرد در زندان سقز, زندانیان سیاسی در آن زندان به آن وضعیت موجود و شایعه اعدام معارفی اعتراض کرده و خواهان توضیح از سوی رئیس زندان شدند.
«مهندس عبدیان», رئیس زندان سقز شماری از زندانیان سیاسی را احضار کرده و حکم اعدام شیرکوه را تایید کرده است. عبدیان به زندانیان سیاسی گفته است: «حکم اعدام معارفی از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده و ما هم آن حکم را اجرا کرده‌ایم و سحرگاه امروز و در ساعت ۴ معارفی را به دار آویختیم.»
به گفته یک منبع آگاه, حکم اعدام «شیرکو معارفی» با حضور مسئولین امنیتی و انتظامی شهرستان سقز در زندان آن شهر در ساعت ۴ سحرگاه امروز اجرا شد.

اعدام در زندان سقز
یک منبع از شهر سقز به خبرگزاری فرات نیوز اعلام کرد که دیروز حوالی ساعت ۱٨ حفاظت زندان سقز زندانی سیاسی محکوم به اعدام شیرکو معارفی و مطلب احمدیان که دارای محکومیت سی سال می باشد به سلولهای انفرادی منتقل کرده و اوایل بامداد امروز حکم اعدام شیرکو معارفی در سالن ملاقات زندان سقز اجرا شده است.
شیرکو معارفی، در مورخه ۹ مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در یکی از روستای مرزی ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد و او در زندان سقز بعد از چندین ماه نگهداری در سلولهای بازداشتگاه مخفی سپاه پاسداران و اداره اطلاعات شهر سقز به زندان این شهر منتقل شد.
وی از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر به اتهام محاربه از طریق عضویت در کومه له زحمتکشان کردستان به اعدام محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور نیز تائیده شده است.
بعد از ارائه درخواست ”ماده ۱۸” از سوی آقای احمد سعید شیخی وکیل این زندانی به دفتر قوه قضایه، با این درخواست موافقت شد ولی دوباره پرونده به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مسقر در شهر قم ارجاع داده و این شعبه نیز حکم اعدام را تائید کرد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز خبر اعدام شیرکوه معارفی را تایید کرده است. بنابر گزارش این کمپین شیرکوه معارفی فعال سیاسی و مدنی کرد از ساعات اولیه بامداد امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ – به انفرادی اجرای احکام زندان مرکزی سقز منتقل شده بود سحرگاه امروز اعدام شده است.
بنابر این گزارش یکی از اعضای خانواده این زندانی سیاسی خبر اعدام وی را تایید کرده و گفته است که جلوی درب زندان سقز منتظر تحویل گرفتن جنازه هستند.
*********************************
خبر فوری ، شیرکو معارفی اعدام شد
شیرکوه معارفی فعال سیاسی و مدنی کرد از ساعات اولیه بامداد امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ – به انفرادی اجرای احکام زندان مرکزی سقز منتقل شده بود ساعتی پیش اعدام شد.
بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی ، ساعات اولیه بامداد امروز دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲ شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود ساعتی پیش اعدام شد و یکی از خانواده این زندانی سیاسی خبر اعدام وی را تایید کرد و گفت که حالا جلو درب زندان سقز هستیم و منتظریم که جنازه را بهمان تحویل بدهند.
شیرکو معارفی، در مورخه ۹ مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در یکی از روستای مرزی ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد و او در زندان سقز بعد از چندین ماه نگهداری در سلولهای بازداشتگاه مخفی سپاه پاسداران و اداره اطلاعات شهر سقز به زندان این شهر منتقل شد.
وی از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهر به اتهام محاربه از طریق عضویت دریکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور نیز تائیده شده است.
بعد از ارائه درخواست ” ماده ۱۸ ” از سوی آقای احمد سعید شیخی وکیل این زندانی به دفتر قوه قضایه، با این درخواست موافقت شد ولی دوباره پرونده به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مسقر در شهر قم ارجاع داده و این شعبه نیز حکم اعدام را تائید کرد.
شیرکو معارفی تاکنون در زندان سقز بسر می‌برد و حکم وی قطعی شده است و پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام زندان فرستاده شده بود.
*****************************
در سالن ملاقات زندان
«شیرکو معارفی زندانی کرد اعدام شد»

۱۳۹۲ آبان ۱۳
خبر/ رادیو کوچه
«شیرکوه معارفی» زندانی کرد اهل شهرستان سقز، در ساعات اولیه بامداد روز دوشنبه ۱۳ آبان در سالن ملاقات زندان سقز اعدام شد.
بنابه گزارش رسیده به «رادیو کوچه»، خانواده «شیرکو» و جمعی از مردم سقز جلو درب زندان این شهرستان تجمع کردند و منتظر تحویل گرفتن جنازه وی هستند.

«شیرکو معارفی»، نهم مرداد ماه سال ۱۳۸۷ در یکی از روستای مرزی کردستان ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و پس از چند ماه نگهداری در سلول انفرادی بازداشتگاه‌های مخفی سپاه پاسداران و اداره اطلاعات شهر سقز به زندان این شهر منتقل شد.

وی از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر به اتهام محاربه از طریق عضویت دریکی از احزاب کردی به اعدام محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور نیز تایید شد.

پس از ارایه درخواست ماده ۱۸ از سوی آقای «احمد سعید شیخی» وکیل این زندانی به دفتر قوه قضاییه، با این درخواست موافقت شد ولی دوباره پرونده به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مسقر در شهر قم ارجاع داده و این شعبه نیز حکم اعدام را تایید کرد.
*********************
gol-bafshekoاین شعر را در سال 2010 برای زنده یاد فرزاد کمانگر که در زندان احساس دلتنگی داشت و در یکی از نامه هایش به دلتنگی هایش اشاره کرده بود سرودم.اکنون در لحظه حال با افزایش اعدام ها و دستگیری ها ی کارگران ( وفا قادری کارگر شریف به 5 ماه زندان محکوم شده است. ) و منتقدین رزیم و ادامه سرکوب هایی که این رژیم ضد بشری سرمایه و ارتجاع اسلامی در طول این 35 سال عمر ننگین خویش بی وقفه داشته است. بار دیگر به یاد دلتنگی های زندانیان مبارز و کارگران زندانی این شعر را بازتاب می دهم.
بنفشه کمالی
برای فرزاد کمانگر بخاطردلتنگی های او درغروبهای سخت زندانهای جمهوری اسلامیِ سرمایه و ستم
روزگار آشنائی،که خواهد آمد
دلتنگ مباش
نازنین
تکیه بر رفیع ترین
نقطۀ اندیشه هایت کن
بر زلال ترین و روشن ترین آنها
انسانی ترینشان
دلتنگی های عظیم تو ، من وما
دیری نخواهند پائید
آری دیری نخواهند پائید
نازنین
روزگا ر غریب را
به روزگاری آشنا
روشن وصمیمانه تبدیل خواهیم کرد
روزگاری که دیگر
هیچ کس در غروبهای آینده
دلتنگیهای خویش را تنها
به سر نیاورد
روزگاری دیگر بر پا خواهیم کرد
نازنین
دلتنگ مباش
در اینسوی دیوارِ زمان و مکان
دستهائی، اندیشه هائی و جانهای آگاه بیشماری،
دلتنگی هایت را
به نشانۀ همبستگی، همدلی ، همراهی
با تو و زلال اندیشه هایت
برایت حمل خواهند کرد
دلتنگی هایت را
دلتنگ مباش نازنین
بی قراری ات دیری نخواهد پائید
ما را در دلتنگی ها و بیقراری خود
رفیقانه ، صادقانه و صمیمانه سهیم بدان
ما ، هزاران هزار جانهای شیفته
در سراسر جهان
به همراه کودکان کار و فقر و رهائی
دلتنگی هایت را با تو
بردبارانه ، ساده و صمیمانه
بر دوش خویش حمل خواهیم کرد
با زیباترین اندیشه هایت
که معنای آن تقسیم میباشد
تقسیم همه چیز، حتی دلتنگیهای غروبهای
سختِ انسان کُشِ ویرانگر زندان را
دلتنگ مباش ، نازنین
گذر از شب نزدیک است
روزگار دیگری در راه میباشد
نازنین،
تکیه بر روشنترین و زلال ترین اندیشه هایت کن
دیری نخواهد پائید ،افق روشن در راه است
روزگار غریب به پایان خویش نزدیک است
طرحی نو
طرح روزگاری نو را باید ریخت
دلتنگ مباش نازنین
روزگار آشنا در میزند
نزدیک و نزدیک تر میشود
دیدار نزدیک است
دیری نمی پاید غروب سخت دلتنگی
بنفشه کمالی24.1.2010

Advertisements
نوشته شده در خبر، حقوق بشر. برچسب‌ها: . 1 Comment »

یک پاسخ to “باز هم جنایتی دیگر ! شیرکو معارفی اعدام شد!”

 1. بهنام چنگائی Says:

  اُسرا، بر سرِ دارِ انتقام

  بر سرِ دارِ بیدادها و مجمرِ مکرِ داغ ها
  بر دشتِ خشکِ فقر ها و عصرِ تلخ ِبی کسی ها،
  دلِ ها و دستِ هایِ بی پناه،
  از آسمانِ رو سیاه می پرسند:
  پس، کجاست خدا؟
  +
  در قیامتمدار ِمرگ،
  در جنایتِ زارِ ترس،
  مادران ِبلوچ و کرد و ترک و عرب،
  دیگر،
  دردانه ـ گرگ دریده ها ـ
  این،
  تیغ ِانتقامِ جورِ رهبر چشیده ها؟
  از زخمِ کهنه شان
  از جگرِ سوخته شان
  شعله هایِ خشم می پرسند:
  پس، کجاست خدا؟
  +
  در بیغوله هایِ سرد
  در شامگاههایِ درد
  دیریست ـ
  مادرانِ فرزاد ها و ندا ها و ستارها:
  آن،
  شایستگان ِحرمت، می پرسند:
  پس، کجاست خدا؟
  +
  و، مقربینِ بیتِ کِردگار
  همچنان، سگانِ هار
  همه جا می چرخند
  و بیدارند
  به همراه
  چوبه های دار
  پیگیر، می خورند
  خونِ جگرِ
  غرورمدارانِ داغدار
  +
  در دیارِ خدا
  آنجا که:
  نه اندکی نان و نه دمی نوا ـ
  پیداست.
  سرآخر
  مسکن امنی می یابند
  هفده بلوچ و کُرد
  به لطف ولی ِخدا
  به زیرِ خاک!
  هوار، وجدان ـ بر باد رُفتگان
  بگوئید:
  خدایتان، کجاست؟
  بهنام چنگائی ـ 7 آبان 1392

  رژیم روباه صفت ولائی و رئیس جمهور فریبکار دولت اش دوباره یک شیر شرافتمند کُرد را به دار انتقام حقارت آمیز خود کشاند؛ تا مگر با ایجاد رعُب و ترس، مبارزات حق طلبانه و ضد استبدادی را مسدود و خفه کند. شرم بر این تصور واهی و ننگ بر این جنایات ضدبشری! نبرد انسانی ما همچنان ادامه دارد!


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s