برگزاری مراسم ۱۳‌ آبان در غیاب مقام‌های نظام+ چگونه سعید جلیلی سخنران مراسم شد؟

13abanبرگزاری مراسم ۱۳‌ آبان در غیاب مقام‌های نظام
۱۳ آبان ۱۳۹۲
دیگربان ـ مراسم سالروز ۱۳ آبان در ایران برخلاف پیش‌بینی‌ها و تبلیغات گسترده یک ماه گذشته٬ در غیاب مقام‌های بلند‌پایه جمهوری اسلامی و بسیاری دیگر از مسئولان دولتی برگزار شد. در این مراسم که روز دوشنبه (۱۳ آبان) در تهران و برخی شهر‌های ایران برگزار شد٬ سران قوا٬ مقام‌های بلند‌پایه حکومتی٬ مراجع تقلید و فرماندهان ارشد نظامی حضور نداشتند. براساس گزارش‌ها٬ علامعلی حداد عادل٬ محمدرضا نقدی٬ سعید جلیلی٬ محمد شریعتمداری٬ حیدر مصلحی٬ احمد توکلی و حدود چهار عضو هیات دولت در راهپیمایی ۱۳ آبان تهران شرکت داشته‌اند. سهم نمایندگان مجلس در راهپیمایی امسال ۱۳ آبان در تهران و سایر شهر‌های ایران بسیار اندک گزارش شده است. صدا و سیما٬ سازمان تبلیغات اسلامی٬ سپاه و بسیج در یک ماه گذشته تبلیغات و برنامه‌ریزی گسترده‌ای در خصوص اجرای گسترده این برنامه تدارک دیده بودند. طی این مدت صد‌ها تن از روحانیون٬ نظامیان٬ محافظه‌کاران و مسئولان حکومتی و دولتی بر ضرورت برگزاری «با شکوه» ۱۳ آبان امسال تاکید کرده بودند٬ اما در روز راهپیمایی غایب بودند. برگزار کنندگان این مراسم امیدوار بودند از ۱۳ آبان امسال «۹ دی» دیگری بسازند که به نظر می‌رسد در تحقق این هدف چندان موفق نبوده‌اند.
طراح ایده اشغال سفارت آمریکا: فریب خوردیم، خودمان شدیم گروگان این گروگان گیری
***************************
13aban-1دارم اخبار مربوط به «یوم الله 13 آبان» را با شدت و حدت پیگیری می کنم. به قول کورت ونه گات: هی هو!
دنبال این هستم ببینم روحانی چطور از شرکت در مراسم شانه خالی می کند یا اگر نمی کند چطور رفتار می کند.
هی هو!
خیلی زود به خبری برخورده ام مبنی بر اینکه سخنران مراسم کسی نیست جز سعید جلیلی خودمان!
هی هو!
بازی خوبی است. و البته به نظر هیچ خبری به این اندازه مجاهدان طریقت جمع آوری بیلبورد های «صداقت آمریکایی» را خرسند نمی کند؛ بیلبوردهایی که اتفاقن نتوانسته اند بی خیالش شوند و گویا در مسیرهای راهپیمایی نصب شده است.
هی هو!
13aban

اصول گرایان افراطی خیلی زودتر از آن که همه می پنداشتند سعی بر آن دارند که امید ایجاد شده در کشور را مبدل به ناامیدی کنند و چه کسی است نداند چه پیامدهای خطرناکی این ناامیدی دارد ، آنها حتی با خشونت قانونی و از جمله افزایش اعدامها ، انسداد رسانه یی، بحران آفرینی و جوسازی می کوشند با نشان دادن هیچ کاره بودن دولت آب رفته را به جوی قدرت شان بازگردانند، آنها برای رسیدن به اهداف شان به قول خودشان در زمین دشمن می رقصند که خواهان برانگیختن جنگهای مذهبی و فرقه ای اند تا نبرد سنی و شعیه را جایگزین بیداری ملتهای منطقه کنند و همه کشورهای اسلامی را به خون و آتش بکشند
متاسفانه اصول گرایان سنتی و به ظاهر عاقل تر که بیشترین سهم را از انتصاب های دولتی بدست آوردند در برابر این موج ویرانگر سکوت کرده اند و خود دولت هم منفعل تر از آن است که کاری بکند ، چه معنایی دارد درست در آستانه مذاکرات کسی سخنران مراسم سیزده آبان شود که سمبل وضعیتی است که در آن گفت و گو پنج و به اضافه یک به بن بست رسیده است،این بازی پر خطر نه سود هیچ کس نیست،حتی آنهایی که با کنش شان خواب پیروزی می بینند خیلی زود کابوس را پیش روی خود خواهند یافت که هیچ راه گریزی را پیش روی شان نمی گذارد

**********************************************

تنش بی‌سابقه میان حامیان قالیباف و جلیلی بر سر مراسم ۱۳ آبان تهران

مراسم ۱۳ آبان سال ۹۲ منجر به بروز درگیری‌های شدید لفظی میان گروهی از حامیان محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی شده است.

پس از اعلام دقیقه ۹۰ نام سعید جلیلی به عنوان سخنران مراسم امسال ۱۳ آبان در تهران٬ گروهی از حامیان قالیباف ضمن مخالفت با این انتخاب٬ حاضر به شرکت در این مراسم نشدند.

این تحریم که همراه با حملات تند حامیان قالیباف به جلیلی همراه شده بود٬ زمانی به اوج خود رسید که یکی از مسئولان ارشد رسانه‌ای نزدیک به شهردار تهران٬ جلیلی را کمتر از «شتر» خواند.

پس از موضع‌گیری تند این حامی قالیباف بود که درگیری‌ میان طرفداران قالیباف و جلیلی در شبکه‌های اجتماعی به اوج رسید.

حملات٬ انتقاد‌ها و اتهام‌های این دو نامزد شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ به یکدیگر در چند سال اخیر از نظر شدت و وسعت بی‌سابقه است.

در این تنش‌‌های لفظی طرفین یکدیگر را به دریافت حقوق ساعتی هفت هزار تومانی برای فعالیت در «جنگ نرم» و تامین منافع سیاسی و اقتصادی گروهی و باندی متهم کرده‌اند.

سایت «فردا نیوز» متعلق به محمدباقر قالیباف در حمایت از موضع حامیان شهردار تهران در برابر طرفداران سعید جلیلی٬ مطلب تندی درباره سخنران مراسم ۱۳ آبان منتشر کرده است.

این سایت نوشته که انتخابات جلیلی به عنوان سخنران این مراسم غیرمنتظره بوده و به نقل از چند نماینده مجلس انتقادهایی متوجه کسانی کرده که دست به این انتخاب زده‌اند.

عزت‌الله یوسفیان ملا٬ نماینده مجلس به این سایت گفته است: «اینکه چه کسی و چه جریانی باعث شده تا سخنران مراسم ۱۳ آبان به یکباره تغییر کند جای تعجب دارد.»

یوسف ملا افزوده که «کج‌سلیقگی دوستان سبب شد حاشیه و جنجال و به تبع آن هزینه‌های جانبی برای نظام و کشور ایجاد شود.»

غلامرضا اسدالهی دیگر نماینده مجلس نیز گفته جلیلی و «جبهه پایداری» عامل شکاف در بین مردم هستند و بسیاری از اصول‌گرایان مواضع آنها را قبول ندارند.

سایت «الف» هم با انتشار یادداشتی اعلام کرده که انتخاب جلیلی به عنوان سخنران روز ۱۳ آبان «کج‌سلیقگی محض و یک پاس کوتاه جفت و جور برای آبشار زدن حریف» بود.

حامیان سعید جلیلی نیز در شبکه‌های اجتماعی خود به این دو یادداشت انتقاد کرده و حملات تندی متوجه سایت‌های حامی قالیباف کرده‌ا‌ند.

تنش‌ میان حامیان این دو نامزد محافظه‌کار شکست خورده در انتخابات سال ۹۲ علیرغم تلاش‌ها و پادرمیانی‌های صورت گرفته همچنان ادامه دارد

**************************************

انتقاد 3 نماینده مجلس از تغییر سخنران مراسم 13 آبان؛
رهبر انقلاب روز گذشته به حمایت از دستگاه دیپلماسی کشور پرداختند، اما به یکباره مشاهده کردیم که آقای جلیلی که مواضع خاصی هم دارد سخنران مراسم شد. سخنرانی آقای جلیلی که کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری بود به دلیل مواضع خاص خود و جریان حامی وی، سبب شد تا بین مردم شکاف ایجاد شوند. چراکه بسیاری از اصولگرایان و جریان اصولگرایی، مواضع اعضای جبهه پایداری را قبول ندارند.

سرویس سیاسی «فردا»- مراسم روز ملی 13 امسال در شرایطی با حضور پرشور و چشمگیر مردم کشورمان برگزار شد که مسئله تغییر لحظه آخری سخنران این مراسم به یکی از حاشیه های اصلی مراسم 13 آبان تبدیل شد.

مراسم  «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» در تهران، مقابل لانه جاسوسی سابق در حالی از ساعت 10 صبح امروز با حضور اقشار مختلف مردم، دانش آموزان و دانشجویان، اساتید حوزه و دانشگاه، طلاب و روحانیون و تشکل‌های دانشجویی آغاز شد که پیش از این و در روزهای گذشته اعلام شده بود که عزت الله ضرغامی از دانشجویان پیرو خط امام سخنران ویژه این مراسم است اما به یکباره سخنران ویژه مراسم یوم‌الله 13 آبان تغیییر یافت و سعید جلیلی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در این مراسم سخنرانی کرد. این تغییر ناگهانی سخنران مراسم با واکنش چند تن از نمایندگان مجلس مواجه شد که در گفتگو با خبرنگار «فردا» تغییر برنامه مراسم 13 آبان را نوعی کج سلیقگی در اجرای برنامه دانستند.


چرا برای کشور هزینه ایجاد می کنند؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه چه کسی و چه جریانی باعث شده تا سخنران مراسم 13 آبان به یکباره تغییر کند جای تعجب دارد و باید منتظر پاسخگویی مسئولان برگزاری مراسم باشیم که چه کسی چنین تصمیمی گرفته است.
عزت الله یوسفیان ملا در گفتگو با خبرنگار «فردا» با بیان اینکه بهتر بود یک مقام مسئول، سخنرانی این روز ملی را بر عهده می گرفت، اظهار داشت: باید کسی را به این مراسم دعوت می کردند که در شرایط فعلی مسئولیتی بر عهده داشت. آقای ضرغامی که قرار بود سخنران ویژه این مراسم باشد خود عضو شورای امنیت ملی، رئیس سازمان صدا و سیما و جزو دانشجویان پیرو خط امام بوده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین خاطر نشان کرد: البته سخنرانی مراسم اهمیت چندانی ندارد و آنچه مهم است، قطعنامه ای است که در این روز صادر می شود. قطعنامه از سخنرانی مهم تر است و طبق اطلاعی که بنده دارم قطعنامه تهیه شده برای مراسم امسال، بسیار خوب و منطقی است.
یوسفیان ملا در بخش پایانی اظهارات خود به انتقاد از کج سلیقگی مسئولان برگزار کننده مراسم یوم الله 13 آبان پرداخت و گفت: انتظار می رفت که در یک مراسم رسمی که روز ملی در کشور ما هست و تمام دنیا چشم به این مراسم دارند، دوستان برنامه ریزی درست و منظمی کرده و آن را به اجرا در می آوردند. همه افرادی که در مراسم شرکت کرده بودند آماده شنیدن صحبت های آقای ضرغامی بودند اما کج سلیقگی دوستان سبب شد حاشیه و جنجال و به تبع آن هزینه های جانبی برای نظام و کشور ایجاد شود.

انتخاب جلیلی مردم را شاخه شاخه کرد

یکی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به انتقاد از انتخاب سعید جلیلی به عنوان سخنران مراسم 13 آبان پرداخت و گفت: از یک سو مردم کشورمان با شور و هیجان خاصی در راهپیمایی 13 آبان شرکت کردند و از سوی دیگر رهبر انقلاب روز گذشته به حمایت از دستگاه دیپلماسی کشور پرداختند، اما به یکباره مشاهده کردیم که آقای جلیلی که مواضع خاصی هم دارد سخنران مراسم شد. سخنرانی آقای جلیلی که کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری بود به دلیل مواضع خاص خود و جریان حامی وی، سبب شد تا بین مردم شکاف ایجاد شوند. چراکه بسیاری از اصولگرایان و جریان اصولگرایی، مواضع اعضای جبهه پایداری را قبول ندارند.
غلامرضا اسدالهی در گفتگو با خبرنگار «فردا» خاطر نشان کرد: بهتر بود برابر همان اعلامی که از قبل کرده بودند، آقای ضرغامی را برای سخنرانی انتخاب می کردند و مراسم روال طبیعی خود را پی می گرفت. در شرایطی که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم روند مذاکرات تغییر کرده و روی آقای جلیلی و نحوه مذاکرات ایشان در گذشته انتقاداتی وجود داشته، بهتر بود یا همان آقای ضرغامی و یا شخصی از اعضای جدید تیم مذاکره کننده، سخنرانی مراسم 13 آبان را در دست می گرفت.
نماینده مردم تربت جام در مجلس در بخش پایانی اظهارات خود عنوان کرد: کسانی که مسئول برگزاری مراسم 13 آبان هستند باید در زمینه ایجاد هزینه ای که برای کشور کردند پاسخگو باشند. چراکه رفتارهای این چنینی و تغییر یکباره سخنران مراسم حاشیه هایی را برای کشور در پی دارد.

سخنران مراسم نباید فراتر از چارچوب ترسیمی رهبری عمل کند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: سخنرانی مراسم 13 آبان همانند سال های گذشته باید بر عهده کسی باشد که در جریان امور کشور حضور داشته و یا مسئولیتی داشته باشد. ویژگی آقای ضرغامی نیز این بود که در جریان تسخیر لانه جاسوسی حضوری فعال داشته و خود از دانشجویان خط امام و رهبری بوده است.
مهدی دوات گری در گفتگو باخبرنگار «فردا» افزود: بهتر بود مسئولان برگزار کننده، مراسم را بر اساس برنامه ای که از پیش تعیین شده بود پیش می بردند. این قبیل تصمیم گیری های ناگهانی جای تامل دارد و باید پیگیری شود.
نماینده مردم مراغه در مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی اظهارات خود خاطر نشان کرد: هر کس که سخنرانی مراسم 13 آبان را بر عهده می گیرد فقط موظف است مواضع نظام و رهبری را پیگیری کرده و نباید فراتر از چارچوب ترسیمی رهبری عمل کند. هیچ کس حق ندارد به بیان مواضع شخصی خود بپردازد و همه دیدیم که رهبری انقلاب چگونه به صورت شفاف از مواضع دیپلماتیک دولت حمایت کردند.

Advertisements
نوشته شده در سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s