اعتراض مریوانی ها به اعدام فعالان سیاسی کرد + عکس

marivan2اعتراض مریوانی ها به اعدام فعالان سیاسی کرد
20:31 Tuesday 05 11 2013
NNS ROJ: دهها تن از مردم مریوان بعد از ظهر امروز سه شنبه چهاردهم آبان/ چهارم نوامبر اعدام زندایان سیاسی کرد توسط جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.
یک فعال دانشجویی در مریوان در این رابطه به پایگاه خبری روز، ان ان اس روژ، گفت که «راهپیمایی امروز به منظور نشان دادن اعتراض به تداوم اعدام زندانیان سیاسی و مدنی کرد» در ایران صورت گرفت. وی با بیان اینکه راهپیمایی اعتراضی امروز به صورت مسالمت آمیز برگزار شد، اما در پی حمله نیروهای انتظامی و امنیتی خاتمه یافت.»این راهپیمایی از سه راه «شبرنگ» شروع شد و با افزایش شمار تظاهرات کنندگان، به سمت چهار راه مرکزی شهر حرکت کردند که با حمله نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه شد.اعتراض کنندگان در این راهپیمایی همچنین پوسترها و پلاکاردهایی به همراه داشتند که بر روی آنها به زبانهای کردی، فارسی و انگلیسی شعارهایی در محکومیت اعدام نوشته شده بود.
«کردستان را اعدام نکنید» شعار اصلی پوسترهای تظاهرات کنندگان بود.
در این تظاهرات همچنین شعارهایی از قبیل «نه به اعدام بله به زندگی» و «نه به خشونت» سر داده می شد.
به گفته منبع نامبرده، تعدادی از تظاهرات کنندگان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، اما به جز دو نفر هویت بقیه تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نشده است.
جمعیت حقوق بشر کرد نامهای این دو نفر را «وریا تاسه» و «دانا لنجاوایی» اعلام کرده است. وریا تاسە توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و دانا لنجاوایی بە ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار شده است.
هر دوی این افراد از فعالان دانشجویی و مدنی شهر مریوان هستند که قبلا نیز سابقه احضار و بازجویی از سوی نیروهای امنیتی را داشته اند.

تظاهرات امروز اولین واکنش اهالی مریوان به اعدام زندانیان کرد نبود؛ در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته نیز در یک حرکت اعتراضی تصاویر فعالان اعدام شده اخیر و سایر زندانیان سیاسی کرد نیز در دانشگاه این شهر پخش شده بود.
marivan-1
اعدام زندانیان سیاسی کُرد، تظاهرات شهروندان اهل مریوان را در پی داشت + عکس
نیروهای یگان ویژە حکومت اسلامی ایران، تظاهرات شهروندان مریوان که در راستای محکوم نمودن اعدام زندانیان سیاسی کُرد برگزار شد را به خشونت کشیدند.به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، امروز سه شنبه ١٤ آبان‌ماه سال ١٣٩٢، شهروندان اهل مریوان در اعتراض به اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی کُرد در زندان‌های حکومت اسلامی ایران اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.این تظاهرات بعد از ظهر امروز از سەراه «شبرنگ» آغاز و تا چهار راه اصلی شهر به طول انجامید و تظاهر کنندگان شعار «کُردستان را عدام نکنید»، سر دادند.

16585.jpg

وریا تاسه و دانا لنج آبادی از بازداشت شدگان اعتراضات مریوان

بە گفتەی یکی شاهدین، نیروهای یگان ویژە چند تن از تظاهر کنندگان را بازداشت کردند.
هویت یکی از بازداشت شدگان، «وریا تاسه»، دانشجوی دانشگاه پیام نور مریوان می‌باشد.
همچنین یک منبع مطلع از احضار «دانا لنج‌آبادی»، دیگر فعال دانشجویی کُرد بە ادارە اطلاعات، خبر داد.
یکی از شهروندان مریوان در رابطه با این تظاهرات به خبرنگار کردپا گفت: «پس از آغاز این تظاهرات که به منظور محکوم نمودن اعدام زندانیان سیاسی کرد برگزار گردید، نیروهای یگان ویژە در تمامی سطح شهر پخش شدەاند.»
متعاقب برگزاری این تظاهرات، فضای شهر مریوان امنیتی گزارش شدە است.
طی چند روز اخیر، سه زندانی سیاسی کرد به نام‌های «حبیب‌الله گُلپری پور»، «رضا اسماعیلی» و «شیرکو معارفی» در زندان‌های ارومیه، سلماس و سقز اعدام شدند.
16579.jpg
16578.jpg
16580.jpg
16581.jpg
16582.jpg

********************************
ali-younesiعلی یونسی در واکنش به اعدام های اخیر: «افراد تندرو مقصر هستند»
به روز شده در | 21:31 Tuesday 05 11 2013
NNS ROJ: علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهور ایران در جلسەای با حاصل داسه و چند فعال سیاسی دیگر، ضمن ابراز ناخشنودی از اعدام های اخیر در کردستان، اجرای این احکام را به «افراد تندرو در جاهای دیگر» منتسب کرد.

حاصل داسه، از نمایندگان اصلاح طلب کرد در دورە ششم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با NNS ROJ با اشاره به برگزاری جلسەای با علی یونسی، از ابراز ناراحتی و تاسف او در خصوص اعدام های اخیر و تشدید سخت گیری ها در کردستان خبر داد.

این جلسه عصر روز سه شنبه ١٤ آبان برگزار شده و تعدادی از چهرەهای اصلاح طلب آذری نیز در آن حضور داشتەاند.

به گفته آقای داسه، وی به همراه سایر فعالان سیاسی در این جلسه، از وضعیت به وجود آمده در کردستان انتقاد کرده و در خصوص اعدام های اخیر و پیامدهای آن با علی یونسی گفتگو کردەاند.

حاصل داسه به نقل از علی یونسی به NNS ROJ گفت همه مسئولان اجرایی دولت از این اقدام ها ناراضی هستند.

این نماینده سابق مجلس با اشاره به حضور برخی از چهرەهای اصلاح طلب آذری در این جلسه، از مخالفت جدی آنها با اعدام های اخیر خبر داد.
رئیس جبهه مشارکت استان آذربایجان غربی و رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان این استان نیز در این جلسه ضمن انتقاد از تشدید برخوردها در کردستان، خواستار بازشدن فضای سیاسی موجود شدند.

نماینده پیشین مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس همچنین افزود: «آقای یونسی قول دادند به بهترین شیوه ممکن این موضوع را پیگیری کنند.
*************************
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲
نماینده مجلس ششم در مصاحبه با روز:
نماینده دولت تندروان را مقصر اعدام‌ها می داند

کاوه قریشی
k.ghoreishi(at)roozonline.com
حاصل داسه، فعال کرد و نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس ششم در مصاحبه با روز می‌گوید علی یونسی، دستیار ویژه اقوام و مذاهب در دولت روحانی اعدام های اخیر در کردستان را به «تندروها» منتسب کرده و گفته است هر اقدامی را که موجب نارضایتی مردم شود رد می‌کند.

این سخنان روز سه شنبه، ۱۴ آبان ماه، در جلسه حاصل داسه، از فعالان اصلاح طلب کرد و جمعی از فعالان آذربایجانی در محل مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است.

این جلسه به منظور رایزنی فعالان اقوام با علی یونسی صورت برگزار شده بود.

آقای داسه به روز می‌گوید او در مخالفت با اعدام‌های اخیر با دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام سخن گفته و علی یونسی نیز سخن وی را تائید کرده است.

علی یونسی مدتی پیش از این طی حکمی از سوی حسن روحانی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری به دستیاری در امور اقوام و مذاهب منصوب شد.

حاصل داسه می‌گوید، یونسی در جلسه روز سه شنبه هر گونه اقدامی را که موجب نارضایتی مردم و به ویژه کردها ـ که به گفته او بیشترین رای را به روحانی داده‌اندـ شود، رد می‌کند.

این جلسه به دنبال اعدام شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد در روز دوشنبه، ۱۳ آبان ماه در زندان مرکزی سقز صورت گرفته است.

این اعدام‌ها با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شده است.

در همین راستا و در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی کرد، ده ها نفر روز سه شنبه، ۱۴ آبان‌ماه، در شهر مریوان دست به تجمع زدند؛ آنطور که فعالان مریوانی به روز گفته‌اند این تجمع با حمله نیروهای انتظامی خاتمه یافت.

بر اساس گزارش‌های دریافتی تجمع روز سه‌شنبه مریوان حدود ساعت پنج عصر از میدان شبنم این شهر شروع شد.

معترضان که تعدادشان ده ها نفر گزارش شده با سر دادن شعارهایی علیه اعدام در عرض خیابان جمهوری حرکت کرده‌اند.

اعتراض این گروه از مردم مریوان به اعدام سه تن از زندانیان سیاسی به نام‌های حبیب‌الله گلپری‌پور، رضا اسماعیلی و شیرکو معارفی صورت گرفته است.

ویدیویی که از این تجمع در شبکه‌های اجتماعی پخش شده، معترضانی را نشان می‌دهد که با حمل پلاکارد و حرکت در عرض یک خیابان به زبان کردی شعارهایی مانند «نه به اعدام، نه به خشونت» سر می‌دهند.

سوران دانشور، فعال مدنی ساکن مریوان به روز می‌گوید نیروهای امنیتی و گارد ویژه به معترضان حمله و تعدادی از آنان را بازداشت کرده اند.براساس گزارش ها ماموران با استفاده از باتوم برقی معترضان را پراکنده کردند.

آقای دانشور از تعداد دقیق افرادی که در نتیجه مداخله پلیس دستگیر شده‌اند اطلاعی ندارد اما گفته می شود یکی از بازداشت شدگان «هیوا تاسه» است.

این فعال مریوانی همچنین می‌گوید شنیده شده که تعدادی از بازاریان مریوان هم به نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

در اردیبهشت سال ۸۹ به دنبال اعدام فرزاد کمانگر و چند زندانی سیاسی دیگر در زندان اوین، مردم در شهرهای مختلف کردستان دست به اعتصاب عمومی زدند.

در روزهای اخیر نیز بیش از ۷۰ نویسنده، فعال سیاسی و مدنی خواهان برپایی اعتصاب در اعتراض به اعدام حبیب گلپری پور شده بودند. گمان می‌رود احضار بازاریان در همین راستا صورت گرفته باشد.

پس از اعدام سه زندانی سیاسی کرد در دو هفته اخیر نگرانی‌ها نسبت به اجرای احکام اعدام سایر زندانیان کرد افزایش یافته است.

دست کم ۲۰ زندانی سیاسی کرد در زندان‌های مخلتف با احکام اعدام روبرو هستند.

همزمان با اعدام اخیر، منصور آروند زندانی محکوم به اعدام به قرنطینه زندان ارومیه منتقل شده است و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به نقل از سوران آروند برادر این زندانی سیاسی نوشته وی از روز هشتم آبان‌ماه به قرنطینه منتقل شده است.

از طرف دیگراز چهار زندانی سیاسی عرب به نام‌های انتقال غازی عباسی، عبدالرضا امیرخنافره، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم‌پناه که روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم منتقل شده اند، هیچ اطلاعی در دست نیست.

نزدیک به دو هفته پیش در زاهدان نیز ۱۸ زندانی بلوچ بدون اطلاع قبلی در پاسخ به یک درگیری مسلحانه در سراوان اعدام شدند.

روز دوشنبه، ١٣ آبان‌ماه «ائتلاف علیه مجازات مرگ»، بزرگترین ائتلاف جهانی مخالف با اعدام، افزایش اجرای این مجازات در ایران را «بی رویه» خواند و از قدرت‌های جهانی خواست موضوع اعدام را در دستور کار هر گونه مذاکره‌ ای با ایران قرار دهند

marivan2

Advertisements
نوشته شده در اجتماعی, سیاسی. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s