روز جهانی نویسندگان؛ نویسندگان و روزنامه‌نگاران همچنان پشت میله‌های زندان اعتراض جهانی به خشونت علیه روزنامه‌نگاران

Download پانزده نوامبر روز جهانی نویسندگان در بند بود و انجمن جهانی قلم دراین روز یاد نویسندگان و روزنامه‌نگارانی را که به‌جرم نوشتن، تحت پیگرد و آزار و اذیت قرار گرفته، در پشت میله‌های زندان‌اند یا به قتل رسیده‌اند، گرامی داشت. همزمان هفت شبکه رادیو و تلویزیون بین‌المللی با انتشار بیانیه مشترکی به خشونت علیه روزنامه‌نگاران در کشورهای گوناگون اعتراض کردند و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند، علیه این پدیده اقدام کند.


روز جهانی نویسندگان؛ نویسندگان و روزنامه‌نگاران همچنان پشت میله‌های زندان اعتراض جهانی به خشونت علیه روزنامه‌نگاران

حرس:

به گزارش خبرگزاری آلمان، دویچه وله و شش شبکه رادیو و تلویزیون بین‌المللی با انتشار بیانیه مشترکی به خشونت علیه روزنامه‌نگاران در کشورهای گوناگون اعتراض کردند. آنها از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند، علیه این پدیده اقدام کند.
هفت شبکه جهانی در بیانیه مشترک خود که به مناسبت ۱۵ نوامبر، روز جهانی اعتراض به دستگیری نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند منتشر شده، یادآوری کرده‌اند که قطعنامه‌ی ۱۷۳۶ سازمان ملل که در سال ۲۰۰۶ تصویب شده، تاکید می‌کند: در مناطق جنگی باید با روزنامه‌نگاران مثل مردم عادی رفتار شود و هر گونه جنایت علیه آنها، جنایت جنگی به‌شمار می‌رود. این قطعنامه همچنین سران کشورها را موظف کرده است که متخلفان را شناسایی و مجازات کنند.
امضاکنندگان بیانیه مشترک از شورای امنیت سازمان ملل خواسته‌اند، در این زمینه روشنگری کند. آنها می‌نویسند: «در بسیاری از موارد روزنامه‌نگاران کشته می‌شوند و دولت‌ها علیه مسببان، یا واکنش مناسب نشان نمی‌دهند یا اصلا اقدام نمی‌کنند.»

لطمه به گردش آزاد اطلاعات
گیسلاین دوپونت (سمت چپ) و کلود ورلون، دو روزنامه نگار فرانسوی که در مالی کشته شدند گیسلاین دوپونت (سمت چپ) و کلود ورلون، دو روزنامه نگار فرانسوی که در مالی کشته شدند
هفت شبکه جهانی همچنین ضمن اشاره به برخورد خشونت آمیز با روزنامه‌نگاران در مناطق گوناگون دنیا تاکید کرده‌اند: «افزایش خشونت علیه روزنامه‌نگاران به کار شبکه‌های رسانه‌ای بین‌المللی لطمه وارد می‌کند».
آنها در بیانیه خود چند نمونه از کشتار و برخوردهای خشونت‌بار با روزنامه‌نگاران را قید کرده‌اند. به عنوان نمونه، در ماه نوامبر دو روزنامه‌نگار فرانسوی در مالی کشته شدند. در سال جاری میلادی علاوه بر دو روزنامه‌نگار فرانسوی، دو روزنامه نگار در مکزیک، شش نفر در مصر، ۸ نفر در سوریه، ۱۲ نفر در پاکستان و ۱۲ نفر در سومالی کشته شدند. در یمن نیز کارکنان رسانه‌ها زندانی می‌شوند و مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.
علاوه بر دویچه وله، «بی بی سی»، «بی بی جی» (شبکه بین‌المللی آمریکایی)، «ان اچ کی» (از ژاپن)، «ار ان دبلیو» (از هلند)، «ای بی سی» (از استرالیا) و اتحاد «ار اف ای»، «فرانس ۲۴» و «اف اف ام» (از فرانسه) بیانیه را امضا کرده‌اند.

نویسندگان در زندان
همزمان کمیته نویسندگان دربند انجمن جهانی قلم (PEN) در گزارشی که به مناسبت ۱۵ نوامبر، روز جهانی نویسندگان در بند منتشر کرده، می‌گوید که در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۴۴ نویسنده و روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته شده و بیش از ۸۰۰ نویسنده، روزنامه‌نگار و ناشر مورد آزار و اذیت قرار گفته یا زندانی شده‌اند.

انجمن جهانی قلم از سال ۱۹۸۰ با تشکیل «کمیته نویسندگان دربند» و اعلام روز پانزدهم نوامبر به عنوان «روز جهانی نویسندگان در بند» یاد نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند و یا تحت آزار و پیگرد را گرامی می‌دارد.

کمیته نویسندگان دربند در گزارش سال ۲۰۱۳ خود شماری از نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی را نام برده و وضعیت آنها را تشریح کرده است. این عده همگی به خاطر نوشتن و گفتن در اسارت دولت‌های کشورشان به‌سر می‌برند.

دیدونه انومیومس، نویسنده کامرونی
دیدونه انو میومس (Dieudonné Enoh Meyomesse)، نویسنده و فعال سیاسی، منتقد شیوه رهبری پاول بیا (Paul Biya) رئیس جمهور کامرون است که از سال ۱۹۸۰ در این کشور واقع در غرب آفریقا حکومت می‌کند. میومس اواخر سال ۲۰۱۱ پس از بازگشت از یک سفر خارجی بازداشت شد.

اتهام میومس «سرقت مسلحانه» و «تجارت غیر قانونی طلا» اعلام شده است. در دسامبر ۲۰۱۲ این نویسنده به هفت سال زندان محکوم شد. میومس هم‌اکنون از عوارض حضور طولانی در حبس انفرادی رنج می‌برد.

عبدالهی‌ حسین درویش، سومالی
درویش روزنامه‌نگار یکی از روزنامه‌های سومالی است. در آوریل ۲۰۱۲ به زندان افتاده در حالی که مدت‌زمان زندانش هنوز روشن نیست. او به «پخش خبرهای نادرست» متهم است. انجمن جهانی قلم می‌گوید درویش سرنوشت نامعلومی دارد.

لیو شیائوبو، چین
لیو شیائوبو نویسنده و فعال حقوق بشر در چین است. او به اتهام‌هایی چون «شایعه‌پراکنی، تحریک برای برهم‌زدن نظم عمومی و تلاش برای برانداختن دولت سوسیالیستی» بازداشت و در سال ۲۰۰۹ به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

او از تنظیم‌کنندگان سند موسوم به «منشور ۰۸» است که امضای سیصد تن از روشنفکران چین را زیر پای خود دارد. این منشور خواستار اصلاحات دموکراتیک در این کشور است.

لیو شیائوبو پس از سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی در میدان صلح آسمانی چین در سال ۱۹۸۹ سال‌ها در زندان و اردوگاه‌های کار گذرانده است. او در سال ۲۰۱۰ به دلیل سال‌ها مبارزه مسالمت‌آمیز برای دموکراسی در چین، برنده جایزه نوبل صلح شد.

مان ساناندو، کامبوج
مان ساناندو (Man Sonando) روزنامه‌نگار، منتقد فساد و زمین‌خواری در کشورش کامبوج است. «هون سن» رئیس دولت کامبوچ در ژوئن ۲۰۱۲ او را متهم کرد که سرنخ یک جبنش جدایی‌خواهانه در استان مرزی «کراتی» را در دست دارد.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ دادگاه ساناندو را به جرم ایجاد «آشوب» به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. دادگاه مدعی است که ساناندو ساکنان استان «کراتی» را تحریک کرده تا منطقه را از کامبوج جدا کنند.

هلال ممدوف، جمهوری آذربایجان
هلال ممدوف روزنامه‌نگار و سردبیر روزنامه «صدای تالش» در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان است. روزنامه‌‌ی صدای تالش منافع اقلیت تالش در جنوب جمهوری آذربایجان را نمایندگی می‌کند.

مقام‌های دولت آذربایجان ممدوف را متهم می‌کنند که با نوشته‌هایش ثبات و امنیت کشور را تضعیف کرده و به نفرت نژادی دامن می‌زند. هلال ممدوف در ماه ژوئن ۲۰۱۲ بازداشت شده است.

نوروزعلی ممدوف، سردبیر پیشین «صدای تالش» نیز در زندان به سر می‌برد. او به جرم «جاسوسی برای ایران» به ده سال زندان محکوم شده است.

خوزه آنتونیو تورس، کوبا
خوزه آنتونیو تورس، روزنامه‌نگار روزنامه دولتی «گرانما» چاپ هاوانا بود. او در فوریه ۲۰۱۱ بازداشت شد. دلیل بازداشت او گزارش از سوء مدیریت در پروژه‌های بزرگ دولتی بود.

این روزنامه‌نگار در ژوئيه ۲۰۱۲ به جرم «جاسوسی» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. دانشنامه‌ دانشگاهی خوزه آنتونیو تورس در رشته روزنامه‌نگاری نیز از او پس گرفته شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s