عزادار، آشغال نریز لطفا/ رفتگر در لشکر یزید نبوده است !

roftgar-mashhadعزادار، آشغال نریز لطفا/ رفتگر در لشکر یزید نبوده است !
۲۴ آبان, ۱۳۹۲ ۷:۳۰ ب.ظ
مشهد تریبون ـ گروه اجتماعی ـ در روزهای عاشورا و تاسوعا به بهانه عکاسی و تهیه گزارش خیابان های منتهی به حرم امام رضا را بارها متر کردیم. خیلی چیزها جلب توجه می کردند. از خیمه ها ی کنار خیابان تا دسته های عزاداری، از حضور نیروهای آتش نشانی و پلیس تا پخش نذری های فراوان در گوشه و کنار.اما تنها کسانی که در این روزهای عزاداری دیده نمی شوند، این رفتگران زحمت کش شهرداری هستند که ظاهرا در روزهای عزای حسینی آنها دو جانبه داغ دار هستند و باید یک عزا ویژه هم برای آشغال ریزی مردم در دل به پا کنند.به طور مثال همین خیمه های پخش چایی و نذری را در نظر بگیریم. در کنار همه این خیمه ها، هم پلاستیک های بزرگ وهمه سطل آشغال هایی قرار گرفته بود، اما خیلی ها پس از خوردن، لیوان یا ظرف خود را  بر کف خیابان رها می کردند.
حالا باید از این افراد پرسید که این رفتگران چه گناهی کردند؟ خب حالا رنگ لباس این رفتگران عزیز با رنگ لباس لشگر یزید یکی بوده، اینکه دلیل نمی شود ما انها را با شامیان اشتباه بگیریم و عذابشان دهیم. مگر غیر از این است که یک عزادار حسینی برای صوابش به هیات می آید؟ خب چرا می آییم صواب کنیم و در کنارش برای کسی دردسر  ایجاد کنیم؟اصلا این فرهنگ حسینی و اسلام با اینگونه رفتارها جور در می آید؟

2  اگر این رفتگران به خصوص در این روزهای عزاداری نبودند که دیگر خیابان های اطراف حرم، قابل راه رفتن نبود. مگر غیر از این است که هر لیوان یا ظرفی که به زمین می افتد، یک قامت هم خم می شود. این قامت رفتگر خسته با دست های پینه بسته چه قدر باید خم شود؟

1   هنوز هم تا پایان محرم گاها خیمه ها فعال اند. امیدواریم همه ما درک کرده باشیم که نباید اینگونه برای رفتگر شهرمان دردسر آفرید. البته کم هم نیستند عزادارانی که ظرف و لیوان خود را در دست می گیرند و  تا سطل آشغالی پیدا نکنند، آن ظروف را در دست خود نگه می دارند. اما خطاب ما به آن عزادارانی است که در این روزها حسابی از خجالت مامورین زحمت کش شهرداری در آمدند. ما به آنها میگوییم: عزادار عزیز، لطفا آشغال نریز کمی هم به فکر رفتگر باش!

543
*********************************
مدیر گروه رفتگران طبیعت مشهد: برنامه های گروه بر رفتار مردم تاثیر گزار بوده /مسئولین مشهد ما را حمایت کنند!

مریم پیروز مهر
۲۵ آبان, ۱۳۹۲ ۶:۲۷ ب.ظ

گروه فرهنگی: رفتگران طبیعت، سازماندهی شده ترین گروه کشور در خصوص پاک سازی محیط اطراف شهرها از زباله می باشد. این گروه در شهرهای زیادی فعالیت دارد و گروه مشهد هم با مدیریت سرکار خانم پیروز مهر از گروه های بسیار فعال در کشور محسوب می شود. وی از ۲۴ شهریور ۹۱ این گروه را در مشهد راه اندازی کرده و این گروه تاکنون در ۴۰ برنامه در نقاط مختلف شهر مشهد و اطراف آن، اقدام به پاک سازی محیط از زباله ها نموده است.

مکان های همچون کوه های آب و برق، حاشیه جاده شاندیز، بند فریمان، رودخانه اترک قوچان و اخلمد از مکان هایی بودند که این گروه تا کنون پاک سازی کرده است.

روز جمعه ۲۴ آبان ماه این گروه برای چهارمین بار به حاشیه جاده شاندیز رفت تا آن مکان را پاک سازی کند. به همین بهانه همراه این گروه شدیم تا ضمن تهیه گزارشی از فعالیت این گروه، مصاحبه ای با مریم پیروز مهر مدیر گروه رفتگران طبیعت خراسان رضوی انجام بدهیم. شما می توانید متن این گفت و گو را در ادامه بخوانید.

مشهد تریبون ـ  با توجه به اینکه هدف اصلی گروه شما فرهنگ سازی است، لطفا بفرمایید آیا تاکنون در این زمینه فرهنگ سازی مد نظر شما صورت گرفته است.

بله، فعالیت گروه ما بر رفتار مردم بی تاثیر نبوده است.یک مثال می زنم.بار اولی که برای پاک سازی به کوه های آب و برق رفتیم، آشغال و به خصوص آشغال های عجیب و غریب خیلی جمع آوری کردیم.بار دوم آشغال خیلی کم تر بود. مرتبه سوم که به آنجا رفتیم حتی نتوانستیم پلاستیک های خود را پر کنیم. اینگونه است که معتقدیم این فعالیت ما بر روی مردم تاثیر گزار بوده است و باعث شده که آنها کم تر زباله بریزند. در واقع یکی از بهترین  بازخوردهای خوبی که گروه ما گرفته، مربوط به همین کوه ها ی آب و برق می باشد. همچنین باید گفت که در بسیاری از برنامه ها مردم می آیند از ما پلاستیک و دستکش می گیرند و با ما همکاری می کنند.خب اینها نشان می دهد که کار ما تاثیرگزار بوده است.

مشهد تریبون ـ  اعضای فعال شما در برنامه ها چند نفرند؟ همچنین بفرمایید چه برنامه هایی رو پیش بینی کرده اید که بچه ها از لحاظ بهداشتی دچار مشکل نشوند.

بین ۲۰ تا ۳۰ نفر اعضای فعال ما هستند و در همه برنامه ها شرکت می کنند. اما در برنامه های بزرگی مانند روستای کنگ حدودا ۵۰ نفر را با خود بردیم.همچنین در برنامه آرامگاه فردوسی بیش از ۷۰ نفر شرکت کرده اند.

در خصوص بخش دوم سوال شما باید بگویم که ما برای اعضا فرم ثبت نام داریم و هرکسی بیماری خاصی داشته باشد باید به ما اعلام کند.موارد بهداشتی را هم رعایت می کنیم.به طور مثال، استفاده از دستکش الزامی است و تاکنون خدا رو شکر هیچ مشکل بهداشتی برای بچه ها پیش نیامده است.البته ما رفتگر طبیعت هستیم و در طبیعت زباله های خطرناک وجود ندارد.زباله های آلوده و خطرناک مانند سرنگ معمولا در شهر هستند که خود شهرداری آنها را جمع می کند.

رفتگران طبیعت

 مشهد تریبون : آیا غیر از پاک سازی طبیعت، فعالیت دیگری هم این گروه دارد؟

بله ما در زمینه فعالیت های اجتماعی هم فعال هستیم. به طور مثال برای نیازمندان پول جمع می کنیم. گاها از خانه سالمندان بازدید می کنیم و اینگونه فعالیت ها را هم در کنار رفتگری انجام می دهیم.

مشهد تریبون  با توجه به اینکه فعالیت شما بسیار برای محیط شهر ما مفید است، آیا تاکنون مسئولین ذیربط از شما حمایتی کرده اند؟

در برخی از شهرها مسئولین از این گروه حمایت کرده اند. من در مشهد به سراغ مسئولین رفتم، اما چون نتیجه ای نگرفتم دیگر پیگیری هایم را ادامه ندادم.اما وقتی به شهرهای کوچیک مانند گلمکان می رویم، مسئولین آن منطقه خیلی به ما سرویس می دهند. ماشین در اختیار مان می گذارند وحتی یک وعده غذا بچه ها را متقبل می شوند.حتی برای ما تبلیغات می کنند و بنر های ما را  در سطح شهر نصب می کنند.مثلا شهردار طرقبه با ما خیلی همکاری خوبی داشته است.بنرهای گروه ما را  دو روز قبل از برنامه نصب کردند. اما مسئولین در مشهد به ما می گویند که نهایت کمک ما به گروه، دادن دستکش و کیسه زباله است. حتی برای انتقال بچه ها به ما ماشین نمی دهند و همه هزینه ها شخصی صورت می گیرد. در کل باید گفت در مشهد از ما حمایتی صورت نمی گیرد و حرف ما این است که مسئولین مشهدی ما را حمایت کنند.محیط زیست، منابع طبیعی و شهرداری سازمان هایی هستند که می توانند در این زمینه با همکاری کنند و امیدواریم چنین حمایتی در آینده صورت بگیرد.

به زودی گزارشی تصویری از برنامه پاک سازی جمعه گذشته (۲۴ آبان ماه ) این گروه در حاشیه جاده شاندیز توسط گروه عکس «مشهد تریبون» منتشر می شود.همچنین افرادی که علاقه دارند با این گروه در برنامه های آتی همکاری نمایند، می توانند با شماره تلفن ۰۹۱۵۵۱۸۳۳۲۹ تماس حاصل نمایند.

Advertisements
نوشته شده در محیط زیست. Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s