اخراج و «بازخرید خدمت» اجباری کارگران بیسکویت گرجی

Download «پس از واگذاری ۵۴ درصد از سهام کارخانه بیسکویت سازی گرجی در بازار بورس، سهام دار جدید در حال ایجاد تغییراتی اساسی در کارخانه گرجی است که این تغییرات امنیت شغلی کارگران را تهدید کرده است.» یک فعال کارگری در شهرستان رباط کریم با اعلام خبر «بازخرید خدمت» اجباری ۸۰ نفر از کارگران رسمی کارخانه بیسکویت گرجی به سبب انتقال بخش عمده‌ای از سهام این کارخانه، گفت: سهام دار جدید تعداد زیادی از کارگران «قرارداد موقت» این کارخانه را با اتمام قرار داد کاری‌شان تعدیل کرده است.


اخراج و «بازخرید خدمت» اجباری کارگران بیسکویت گرجی

تعدیل و «بازخرید خدمت» تعدادی از کارگران بیسکویت گرجی
یک فعال کارگری در شهرستان رباط کریم با اعلام خبر «بازخرید خدمت» اجباری ۸۰ نفر از کارگران رسمی کارخانه بیسکویت گرجی به سبب انتقال بخش عمده‌ای از سهام این کارخانه، گفت: سهام دار جدید تعداد زیادی از کارگران «قرارداد موقت» این کارخانه را با اتمام قرار داد کاری‌شان تعدیل کرده است.

این کارگر که نخواست نامش فاش شود تعداد کارگران شاغل در این کارخانه را پیش از تغییرات ۳۰۰ نفر ذکر کرد و در تشریح جزئیات این خبر به ایلنا گفت: پس از واگذاری ۵۴ درصد از سهام کارخانه بیسکویت سازی گرجی در بازار بورس، سهام دار جدید در حال ایجاد تغییراتی اساسی در کارخانه گرجی است که این تغییرات مامنیت شغلی کارگران را تهدید کرده است.

او با بیان اینکه این کارگران بازخرید شده با سوابق بیش از ۱۸ سال در شرف بازنشستگی قرار داردند، اظهار داشت: تنهاوعده‌ای که کارگران را از سوی کارفرما متقاعد کرده است تا بازخرید شوند پرداخت سالی سه ماه حقوق و معرفی به اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری است.

به گفته این کارگر، کارفرمای جدید با ایجاد شرایط سخت کاری در کارخانه سعی دارد کارگران را از ادامه کار در این کارخانه منصرف کند.

او با ذکر مثالی مدعی شد: تعداد کارگران قرار دادی در قسمتهای مختلف از سه نفر به یک نفر کاهش یافته است و همچنین مجموع کارگرانی که در سه شیفت کار می‌کردند هم اکنون ناچارند در دو شیفت پیاپی، روزانه ۱۲ ساعت کار کنند.

بیمه بیکاری در کار نیست

مدیراجرایی کارخانه بیسکویت سازی گرجی در گفتگو با ایلنا، ضمن تایید «بازخرید خدمت» حدود ۳۰ نفراز کارگران رسمی این واحد تولیدی، اظهار کرد: ادعای کارگران بازخرید شده در زمینه اجباری بودن بازخریدیشان کذب است.

«علی اینانلو» همچنین تعدیل ۳۰ نفر از کارگران قراردادی این کارخانه را در پی «اتمام قرارداد کاری‌شان» تأیید کرد و در مورد وعده کارفرما پیرامون پرداخت سالی سه ماه حقوق تحت عنوان سنوات پایان خدمت به کارگران باز خرید شده گفت: طبق قانون سنوات پایان خدمت سالی یک ماه است که کارفرما در توافق با کارگران این رقم را به سالی سه ماه افزایش داده است.

او همچنین در مورد وعده پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کارگران بازخرید شده گفت: هیچ وعده‌ای از سوی کارفرما به کارگران بازخرید شده برای دریافت مقرری بیمه بیکاری داده نشده است.

اینانلو در ادامه وضعیت تولید در این کارخانه را نامناسب توصیف کرد و اظهار داشت: با افزایش بحرانهای اقتصادی در چند سال اخیر این احد نیز همچون سایر واحد‌های تولیدی دچار مشکلاتی در زمینه تهیه مواد اولیه و فروش محصولات تولیدی خود شده است.

او در این زمینه افزود: با وجود آنکه کارخانه گرجی به عنوان یکی از برند‌های معروف در تولید صنایع غذایی بویژه بیسکویت دارای شهرت است اما در چند سال اخیر میزان تولید محصولات این واحد در اکثر ماهای سال به حداقل رسیده است.

او گفت: با شرایط فعلی تولید در کارخانه بیسکویت گرجی به صرفه نیست و برای ادامه حیات خود نیاز به بازسازی و بهینه سازی داریم.

مدیر اجرایی کارخانه بیسکویت سازی گرجی با بیان اینکه انبارهای این کارخانه مملو از محصولات تولیدی مدت دار است تصریح کرد: با شرایط فعلی که تولید به زیان تولید کننده است، اگر مسئولان شرایط خاصی را برای تولید کننده در زمینه فروش و تامین مواد اولیه فراهم نکنند این واحد با بحران جدی تری روبرو خواهد شد.

علی اینانلو در خاتمه گفت: در حال حاضر مدیران این کارخانه منتظر بهبود شرایط اقتصادی و تبع بهبود وضعیت کارخانه هستند که اگر به نتیجه مطلوب برسند همه کارگرانی که به هر نحوی این کارخانه را ترک کرده‌اند مجددا دعوت بکار خواهند شد.

گفتنی است شرکت بیسکویت گرجی در سال ۱۳۴۱ شروع به کار کرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s