جزئیات دیدار هیئت مذاکره‌کننده ایران با اشتون

zarif_iran_thumbعضو ارشد تيم مذاکره کننده ايران با گروه ۱+۵ جزئيات ديدار سه ساعته هيئت ايران با کاترين اشتون مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا را تشريح کرد. سيد عباس عراقچی عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پايان نشست صبح امروز کاترين اشتون و محمد جواد ظريف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اينکه آيا در بخش محتوايی اصلاحات مورد نظر ايران به ۱+۵ منتقل شده است گفت: ما تقريبا ۳ ساعت ديدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتيم ، بسيار بحث مفيدی بود و برای اولين بار از ديروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شديم.


جزئیات دیدار هیئت مذاکره‌کننده ایران با اشتون

مهر: سيد عباس عراقچی عضو ارشد تيم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پايان نشست صبح امروز کاترين اشتون و محمد جواد ظريف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اينکه آيا در بخش محتوايی اصلاحات مورد نظر ايران به ۱+۵ منتقل شده است گفت: ما تقريبا ۳ ساعت ديدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتيم ، بسيار بحث مفيدی بود و برای اولين بار از ديروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شديم.
وی افزود: همانطور که قرار بود ، اول روی يک سری مفاهيمی که درک مشترک در آنها برای مذاکرات لازم است صحبت کرديم و بعد به تدريج نه اينکه وارد متن شويم ولی وارد محتوای مذاکرات شديم.عراقچی خاطر نشان کرد: برخی موارد جدی مورد اختلاف است که در اين جلسه به صورت کلی مورد بحث واقع شد.
وی ادامه داد: هنوز به مرحله ای نرسيده ايم که به طور جدی وارد متن شويم که اين متن می تواند متن ما يا متن آنها باشد ، به آن مرحله هنوز نرسيده ايم فعلا روی کليات اختلاف نظرها کار می کنيم.
عراقچی در پاسخ به اين سئوال که آيا اعتماد از دست رفته بازگشته است گفت: به هر حال يک مقداری اطمينان جلب شده است که خانم اشتون به عنوان نماينده شش کشور صحبت می کند و هر شش کشور نيز به ما اطمينان داده اند که از مواضع خانم اشتون حمايت می کنند و ايشان نماينده تام الاختيار آنها است البته اکنون هم برای نماز و ناهار و هم برای اينکه خانم اشتون مشورتی با باقی اعضا داشته باشد جلسه متوقف شده است.
وی در پاسخ به اين سئوال که احتمال حضور جای کری افزايش يافته است و آيا به مرحله ای رسيده ايم که احتمال توافق تا اين اندازه بيشتر شده گفت: به هر حال وزرای امورخارجه اين طور که ما می بينيم آمادگی اوليه را پيدا می کنند که مثل بار قبل غافلگير نشوند احتمال رسيدن به توافق وجود دارد و لازمه آن اين است که انعطاف لازم از طرف مقابل نشان داده شود و ما بتوانيم به سرعت روی متن به تفاهم برسيم.
عراقچی در پاسخ به اين سئوال که چقدر احتمال دارد موارد اصلی اختلاف رفع شود بيان کرد: فضا در مجموع فضای مثبتی است و اراده در طرفين برای حل موضوعات ديده می شود ولی اين اراده هنوز به مرحله عمل نرسيده است.
معاون وزيرخارجه کشورمان درباره احتمال توافق در اين دوره بيان کرد: هنوز زود است در اين مورد قضاوت کرد.
وی در پاسخ به اين سئوال که آيا لحن غرب تغيير کرده است بيان کرد: لحن بارقبل هم خوب بود اين بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداريم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هايی پيش آمد و منجر به زياده خواهی هايی شد اين بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند البته موضوعات اختلاف سر جای خود است.
عراقچی در پاسخ به اين سئوال که آيا پس از اين ديگر نشستی با اعضای ۱+۵ برگزار نخواهد شد و نشست تنها با خانم اشتون خواهد بود گفت: تصور ما اين است که تا وقتی با خانم اشتون به نتيجه نرسيم نشستی با ديگران نخواهد بود چون بحث ريز مذاکراتی در يک جمع بزرگ خيلی مشکل است و لذا همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمايندگی از آنها مذاکره می کند.
وی در پاسخ به اين سئوال که فابيوس وزيرامورخارجه فرانسه اعلام کرده که ايران بايد نرمش نشان دهد گفت: طبيعی است که هر طرف انتظار دارد طرف مقابل انعطاف نشان دهد ولی مهم اين است که ما در مذاکره به يک توافق مشترک برسيم.
عراقچی در پاسخ به اين سئوال که ايا فکر می کنيد مذاکرات به توافق نزديک باشد بيان کرد: ما در چند موضوع که اختلاف داريم هنوز به توافق نزديک نشده ايم ولی در عين حال موارد بسيار زيادی است که از قبل مورد توافق بوده و هنوز هم هست.
وی در پاسخ به اين سئوال که از طرف مقابل مباحثی در مورد انعطاف ايران مطرح شده است افزود: اخباری که پخش می شود حدس و گمان است اجازه دهيد که به حدس و گمانها اهميت ندهيم و درباره موضوعات روی ميز مذاکره صحبت کنيم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s