آغاز پایان ماجراجوئی هسته ای، فرصتی برای پیشروی مردم ایران

karikator-kohyakhآغاز پایان ماجراجوئی هسته ای، فرصتی برای پیشروی مردم ایران
سایت خبری راه کارگر ـ در اولین ساعات بامداد یک شنبه سوم آذرماه 1392 ، توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی و قدرت های پنج بعلاوه یک به امضاء رسید. با امضای این توافق، گسترش تحریم ها متوقف شده و راه برای لغو تحریم ها هموار گشته است. این توافق نقطه پایانی است بر سیاست بشدت ماجراجویانه رهبر جمهوری اسلامی که در ده سال گذشته توسط تیم اصلی او، باند احمدی نژاد و سعید جلیلی به پیش برده می شد و ملت ایران را اسیر تحریم های ویرانگر امپریالیستی کرد. تحریم هائی که در نتیجه قطع نامه های شورای امنیت آغاز شده بود که احمدی نژاد آن ها را ورق پاره های بی ارزش نامیده بود. اما همین «ورق پاره ها» زندگی میلیون ها نفر از مردم کشور را نابود کرد، ارزش پول ملی به حداقل ممکن کاهش داد، صنایع کشور را به ویرانه ای تبدیل کرد تا گروه گروه کارگران به صف بیکاران بپیوندند. همین فشار سنگین بر مردم بود که باعث شد تا با «نه» بزرگ خود به رهبر رژیم، حاکمیت را مجبور به نوشیدن جام زهر «نرمش قهرمانانه» کردند. اگر امروز رژیم جمهوری اسلامی مجبور شده است به این توافق نامه تن در دهد و دست از ماجراجوئی هسته ای بردارد، آن را باید نتیجه فشار مردم ایران دانست که با صدای بلند مخالفت خود با تحریم های ویرانگر امپریالیستی و با خطر جنگ را بیان کرده بودند. صدائی که به گوش جهانیان نیز رسید.

امضای توافق نامه هسته ای، هر چند زمینه را برای رفع نگرانی های مردم ایران فراهم آورده است، اما جنگ طلبان و دشمنان مردم ایران را نیز ناراضی کرده است. تلاش های وقیحانه بنیامین نتانیاهو و بندر بن سلطان برای به شکست کشاندن این مذاکرات ، نشان داد که آن ها برای تبدیل ایران به ویرانه ای هم چون سوریه و لیبی لحظه شماری می کنند. در کنار آنها چلبی های وطنی و طرفداران بیشرم «دخالت های بشردوستانه» که به قدرت مردم ایران برای خلاصی از جهنم جمهوری اسلامی اعتقادی ندارند و برای براندازی آن دست به دامان قدرت های امپریالیستی شده اند، نیز از این روندها بشدت ناراضی بوده و هستند. به این خیل دشمنان مردم ایران باید باندهای مافیائی قدرت در جمهوری اسلامی را نیز افزود که از هر فرصتی برای تحکیم پایه های قدرت خود سود می جویند. باندهائی که حداقل در هشت سال گذشته نزدیک به هشت صد میلیارد دلار پول نفت را بلعیده اند و از ایران ویرانه ای بر جای گذاشته اند. آن ها نیز از توافق و تعامل با جهان ناراضی هستند و با استکبارستیزی تاریک اندیشانه ی خود و با دشمن تراشی ابلهانه ی خود، مردم ایران را به گروگان گرفته اند و بی جهت نیست که آنها از هر فرصتی برای به شکست کشاندن این مذاکرات استفاده کردند .

اما توافق هسته ای کنونی، بی توجه به جزئیات این توافقات، به معنای نقطه شروعی است در راستای آب شدن یخ مناسبات با بسیاری از کشورهای غربی است . متوقف شدن تحریم ها و کاهش آن، فضای تنفسی برای مردم ایران را افزایش خواهد داد. با کنار رفتن مترسک «دشمن خارجی» دستگاه ولایت فقیه و باندهای مافیائی پیرامونش مجبورند لخت و عور در برابر مردم قرار گیرند و به بیلان کار حاکمیت در تمامی عرصه های زندگی؛ معیشت ویران شده، محیط زیست نابود شده، صنایع ورشکسته، اقتصاد فلج شده، جامعه متلاشی شده، آینده تباه شده ی جوانان، اعتیاد توده ای دهان گشوده، فقر گسترده و گرانی سرسام آور پاسخ گویند. اکنون زمان آن رسیده که مردم برای زندگی بهتر خود، برای نجات از دست گشت های رنگارنگ سرکوب، برای آزادی بیان و اندیشه ، برای حق تشکل های مستقل خود در محیط های کار و زندگی و برای دفاع از شرافت انسانی خود دست به کار شوند. فروافتادن «مترسک دشمن خارجی» حاکمیت را مجبور می کند در برابر خواست های مردم پاسخ گو باشد. مردم اکنون با صدای بلند خواهند گفت که :«زندگی انسانی هم حق مسلم ماست». آغاز پایان ماجراجوئی هسته ای، می تواند فرصت مناسبی برای مردم ایران فراهم آورد که با قدرت وارد عمل شوند. در دوره ی مذاکرات هسته ای که دست رژیم به احتمال زیاد برای سرکوب های گسترده بسته تر خواهد بود، مردم می توانند برای بیان خواست های خود وارد عمل شوند. هر چه فشار از پائین بیشتر باشد، امکان پیشروی گسترده تر خواهد بود. دستاوردهای تاکنونی در این راه نیز تنها با خواست و اراده همین مردم امکان پذیر شده است. این نکته را نباید از خاطر برد. همین فشار توده ای است که می تواند تغییرات جدی در ساختار قدرت جمهوری اسلامی ایجاد کند. حضور گسترده ی مردم در این راستا می تواند زمینه پیشروی های را فراهم آورد
****************
ashton-genvجزییاتی از توافق ایران و گروه ١+٥ در ژنو
بی بی سی : 07:22 گرينويچ – 24 نوامبر 2013 – 03 آذر 1392
ایران متعهد شد فعالیتها در تاسیسات اراک را معلق کند، چه در خصوص سوخت رآکتور و چه در خصوص انتقال آب سنگین

بر اساس توافق سیاسی میان وزرای امور خارجه ایران و دولتهای موسوم به ١+٥ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) با حضور و هماهنگی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دولتهای طرف مذاکره ایران متعهد شده اند که:

– تا شش ماه آینده تحریم جدیدی در خصوص برنامه تحقیقات هسته ای ایران اعمال نکنند

– صادرات نفت ایران را از طریق تنگتر کردن حلقه تحریمها به سطحی پایینتر از میزان صادرات فعلی کاهش ندهند

– برخی تحریمهای خرید و فروش طلا و فلزات قیمتی را معلق کنند

– تحریم صنایع خودروسازی ایران و همچنین صادرات محصولات پتروشیمی ایران را معلق کنند

– بازرسی ایمنی و تعمیرات هواپیماهای شرکتهای مسافربری ایرانی را تسهیل کنند

– ٤٠٠ میلیون دلار از داراییهای ایران را برای پرداخت شهریه های دانشجویان ایرانی در دانشگاههای خارجی آزاد کنند و

– خرید مواد غذایی، دارویی و تاسیسات پزشکی توسط دولت ایران را تسهیل کنند

در همین حال، به موجب بیانیه ای که توسط دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صادر شده، دولت ایران در مذاکرات ژنو متعهد شده است که در طول شش ماه آینده

– غنی سازی اورانیوم بالای پنج درصد را متوقف کند

– ذخایر اورانیوم غنی شده بین پنج تا ٢٠ درصد را ‹خنثی› کند

– هیچ سانتریفیوژ جدیدی در تاسیسات اتمی خود وارد مدار نکند

– نیمی از سانتریفیوژهای موجود در تاسیسات نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای موجود در تاسیسات فردو را غیر فعال کند

– تولید سانتریفیوژهای جدید را به تعویض دستگاههای از کار افتاده محدود کند

– به تعداد تاسیسات غنی سازی اورانیوم موجود نیافزاید

– میزان ذخایر اورانیوم غنی سازی شده در حد ٣.٥ در صد را در طول شش ماه آینده افزایش ندهد، بدین ترتیب اورانیوم غنی شده بیشتر از ذخایر موجود باید به اکسید اورانیوم تبدیل شود

– فعالیتها در تاسیسات اراک را معلق کند، چه در خصوص سوخت رآکتور و چه در خصوص انتقال آب سنگین

– به ماموران آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازدید روزانه از تاسیسات نطنز و فردو بدهد؛ و همچنین اجازه بازدید از تاسیسات تولید قطعات سانتریفیوژ، تاسیسات ساخت و نگهداری سانتریفیوژ و همچنین بازدید از معادن اورانیوم کشور

– اطلاعات مورد درخواست آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص رآکتور اراک را در اختیار آژانس بگذارد و امکان بازدید مرتب از رآکتور را تسهیل کند
carry-zarif
در مذاکرات ژنو توافق شد که ایران و گروه ١+٥ یک کمیسیون مشترک تاسیس کنند که نظارتهای آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات اتمی ایران را تسهیل کند و به پاسخگویی ایران به سوالات آژانس در خصوص ابعاد احتمالی نظامی برنامه تحقیقات هسته ای آن کشور کمک کند.
دستاوردی محدود برای ایران

تسهیلات ارائه شده به ایران در مذاکرات ژنو محدود هستند. ایران در اثر تعلیق جزئی تحریمها به حدود هفت میلیارد دلار پول برای مخارج معین دسترسی خواهد داشت، اما حدود ١٠٠ میلیارد دلار دارایی های ارزی آن کشور همچنان به دلیل تحریمها قابل دستیابی نیستند.

ایران در طول شش ماه آینده نمی تواند صادرات نفت خود را افزایش دهد. ادامه تحریمهای نفتی در شش ماه آینده به معنای ضربه ای معادل ٣٠ میلیارد دلار ( پنج میایارد دلار در ماه) به اقتصاد ایران در مقایسه با سال ٢٠١١ (پیش از تحریمهای نفتی) است.

بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید حکایت از آن دارد که ایران در طول شش ماه آینده تنها به حدود ٤.٢ میلیارد دلار از پول حاصل از صادرات نفتی خود دسترسی خواهد داشت و نزدیک به ١٥ میلیارد دلار دیگر که از فروش نفت حاصل خواهد شد به حسابهای خارجی واریز می شود که دولت ایران به آنها دسترسی آزاد ندارد.

در طول این مدت، تحریم بانک مرکزی و دیگر بانکهای ایرانی ادامه خواهد داشت، محدودیتهای پوشش بیمه ای به ایران پابرجا می مانند و تحریمهای مربوط به کشتی سازی و کشتی رانی همچنان باقی خواهند ماند.

اینک ایران و گروه ١+٥ باید در طول شش ماه آینده در خصوص امکان رسیدن به یک توافق نهایی گفتگو کنند. دولتهای غربی گفته اند که در صورت عدم توافق نهایی، تحریمهای موجود را افزایش خواهند داد.
********************************
rohani-kgenv3در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای:
تقدیر رهبر انقلاب از هیئت مذاکرات هسته ای/ ایستادگی در برابر زیاده خواهی‌ها همواره باید شاخص باشد
خبرگزاری تسنیم: مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس‌جمهور تاکید کردند: ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره شاخص خط مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد.
printنسخه قابل چاپ
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند مذاکرات هسته‌ای، ضمن تقدیر و تشکر از هیئت مذاکره‌کننده کشورمان، تأکید کردند: بی‌شک فضل الهی و دعا و پشتیبانی ملت ایران عامل این موفقیت بوده و ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد.
متن نامه رئیس محترم جمهور و پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسمه تعالی
جناب آقای رئیس‌جمهور
دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید در خور تقدیر و تشکر از هیئت مذاکرات هسته‌ای و دیگر دست‌اندرکاران است و می‌تواند پایه‌ اقدامات هوشمندانه‌ بعدی قرار گیرد.
بی‌شک فضل الهی و دعا و پشتیبانی ملت ایران عامل این موفقیت بوده و در آینده نیز خواهد بود ان‌شاء الله.
ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خطّ مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد و چنین خواهد بود ان‌شاء الله.
سیّد علی خامنه‌ای
3/آذر/92
به گزارش تسنیم، متن نامه رئیس‌جمهور به شرح ذیل است:
متن نامه رئیس محترم جمهور و پاسخ رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم‌اله الرحمن الرحیم
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته
باسلام و تحیات وافره،
خدای بزرگ را سپاس می‌گویم که در نخستین ماه‌های شروع کار دولت تدبیر و امید، فرزندان انقلابی شما توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده، حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه بین‌المللی اثبات کنند و گام نخست را به گونه‌ای پیش برند که حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران مورد اذعان قدرتهای جهانی -که سالها سعی بر انکار آن داشتند- قرار گیرد و راه برای گام‌های بلند بعدی در حراست از پیشرفت‌های فنی و اقتصادی کشور گشوده شود.
توفیق در این مذاکرات نشان داد که می‌توان با رعایت همه اصول و خطوط قرمز نظام، با ارائه منطقی و مستدلِ مواضع ملت ایران و اتمام حجت برای افکار عمومی جهان، قدرتهای بزرگ را نیز به احترام به حقوق ملت ایران فراخواند و گام‌های بعدی را نیز در مسیر حل و فصل نهایی اختلافات با استحکام برداشت.
بی‌شک این موفقیت، حاصل عنایات حق و رهنمودهای رهبری عالیقدر نظام و حمایت بی‌دریغ ملت ایران بوده است و توفیق نهایی نیز دراین مسیر در گرو تداوم ارشادات جنابعالی و حمایت و یاری مردم شریف و صبور ایران خواهد بود.
دستاوردهای قطعی این توافق اولیه، به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران و حراست از دستاوردهای هسته‌ای فرزندان این مرز و بوم بوده است و در کنار آن با توقف روند تحریم‌های ظالمانه، بخشی از فشارهای غیرقانونی در تحریم‌های یک‌جانبه برداشته و فروپاشی سازمان تحریم آغاز شده است. درنتیجه این ابتکار ایران اسلامی و استقامت ملت بزرگ ایران، قدرتهای بزرگ به این نتیجه رسیدند که تحریم و فشار، راه به جایی نخواهد برد و همان‌گونه که ایران از آغاز اعلام کرده بود، برای کسب توافق، راهی جز احترام متقابل و مذاکره عزتمندانه وجود ندارد، موضوعی که متأسفانه طرف مقابل با تأخیر به درک آن رسید. بی‌تردید حصول این توافق، به نفع همه کشورهای منطقه و صلح و پیشرفت جهانی در راستای رویکرد برد-برد خواهد بود.
اینجانب با تبریک این توفیق الهی به حضور رهبری معظم انقلاب، از هدایت و حمایت جنابعالی سپاسگزارم و با تقدیر و تشکر از پشتیبانی‌های بی‌شائبه ملت بزرگ ایران و گرامیداشت یاد شهیدان هسته‌ای، عهد خالصانه این دولت را در خدمت به این ملت قدرشناس تجدید می‌کنم و استمرار دعای خیر جنابعالی و آحاد ملت را مسئلت دارم.
حسن روحانی
3/آذر/92
********************************
rohani-genv3متن کامل سخنان حسن روحانی در نشست خبری
حق غنی‌سازی ایران به صراحت در توافقنامه آمده/ از امروز نوبت فعالان اقتصادی است
خبرگزاری تسنیم: حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس جمهور گفت: حق غنی‌سازی ایران به صراحت در توافقنامه آمده است.
printنسخه قابل چاپ
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، مشروح مهمترین محورهای سخنان رئیس‌جمهور در نشست خبری به شرح ذیل است:
از تلاش‌های پیگیر تیم دیپلماتیک در مذاکرات هسته‌ای تشکر می‌کنم. قبل از هر چیز دستاورد این تلاش‌ها جلوه کرامت و بزرگی ملت ایران بود. این ملت همواره در طول تاریخ دارای عظمت و سربلندی‌هایی بوده که توجه جهانیان را به خودش جلب کرده است. و در این مذاکرات هم دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ مثبت خواهد داد و تهدید نمی‌تواند کارساز باشد.
نقطه دوم اینکه دولت تدبیر و امید دنبال ایجاد فضای اعتماد بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی هست که آنها علاقه به ارتباط دوستانه با این ملت بزرگ دارند. برای ایجاد اعتماد در سایه تبلیغات ناصحیح دشمن، چهره‌ای را ترسیم کرده بودند که در واقع می‌خواستند ایران‌هراسی را در افکار عمومی جا بیندازند. منطق و استدلال و مذاکرات منطقی تیم دیپلماتیک ایران در کنار صدها مذاکره سیاسی دیگر، این فضا را به وجود آورد که مسیر اعتماد کشورهای دیگر با ایران در مسیر درست خود قرار گیرد.
البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد یک جاده دو طرفه است و ما هم باید نسبت به دیگران و بویژه کشورهای غربی بتوانیم به اعتماد برسیم. البته برای دست یابی به اعتماد کامل راه طولانی در پیش است اما قدمهای اولیه در این زمینه برداشته شده است و نکته سوم مسئله تعامل با جهان است. شعار این دولت تعامل سازنده با جهان است و این تعامل سازنده در سایه اعتماد به وجو د خواهد آمد که قدم های اولیه در این راستا برداشته شده.
دولت از روز اول در کنار فعالیت های اقتصادی و سیاسی به معنای سیاست داخلی و فرهنگی و اجتماعی، فعالیت سیاست خارجی خود را نیز آغاز کرد. بویژه از اوایل مهر ماه امسال سفر مقامات سیاسی این کشور به بیشکک در شهریور و نیویورک در مهرماه و شروع مذاکرات با 5+1 در سطح وزیران در قدم اول در نیویورک و سپس در ژنو.
حاصل مذاکرات این است که 5+1 یا به تعبیر دیگر، قدرت های جهان، حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناختند. جمهوری اسلامی ایران این حق را به طور ذاتی برخوردار است. معاهده ان‌پی‌تی این حق را به همه کشورهای امضاکننده داده و به همین دلیل هم بیش از 40 کشور در دنیا مشغول غنی‌سازی هستند. بر همین مبنا هم آژانس بر بسیاری از کشورها که سوخت هسته‌ای تولید می‌کنند نظارت دارد اما در عین حال اذعان قدرتهای بزرگ به این حق مسلم ایران از دیدگاه سیاسی و برداشتن مشکلات از پیش پای ملت ایران بسیار ارزشمند است.
دستاورد دوم حق غنی‌سازی ملت ایران در خاک ایران است. در متن این توافق به صراحت آمده که ایران غنی‌سازی خود را انجام خواهد داد و به همین دلیل من به ملت ایران اعلام می کنم که فعالیت غنی‌سازی ایران به همان صورت سابق ادامه می‌یابد. در همین 6 ماهه توافق هم، هم نطنز و هم فردو و هم اراک و هم اصفهان و هم بندرعباس به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
دستاورد سوم در این توافق این نکته است که قدرتهای جهانی اعلام کردند که با پایان یافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز به بعد آغاز خواهد شد و توافق جامع، تمام تحریم ها برداشته خواهد شد. تحریم های سازمان ملل، تحریم های یکجانبه، از سوی اتحادیه اروپا یا آمریکا. اینکه در این توافق اعلام شده است که همه تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد، نکته دیگری است که در این توافق بر آن تصریح شده.
مسئله چهارم آنکه سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته خواهد شد. چه دیگران از این لفظ خوششان بیاید چه بدشان بیاید. ترک‌ها در سازمان تحریم از دیشب آغاز شده و هرچه زمان بگذرد فاصله ترک‌ها بیشتر خواهد شد.
در اولین قدم بخشی از تحریم ها با اجرای این توافق برداشته خواهد شد. تحریم ها که به صورت فزاینده ادامه می یافت از امروز متوقف خواهد شد. بخشی از تحریم های بانکی در اجرای این توافق شکسته خواهد شد. این 6 ماه آغازی برای تجربه جدید برای ملت ایران است. اگر طرف های توافق ما، به این توافق به دقت عمل کنند ایران هم عمل خواهد کرد و نتیجه اجرای آن شروع مذاکرات جامع نهایی است.. این مذاکرات و توافق، اولیه است. خوشحالیم که بعد از 10 سال، یک توافق در این سطح ولو اولیه، ولو برای 6 ماه بین ایران و قدرتهای بزرگ حاصل شد.
بلافاصله بحث و مذاکره پیرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد که میتواند مذاکرات پایانی باشد. از طرف ایران اراده جدی برای آن هست. امیدواریم طرف مقابل هم این اراده صادقانه را داشته باشد. وقتی احترام و منافع متقابل باشد، دیدیم که چقدر خوب حرکت به جلو خواهد بود.امیدواریم با همین اصول مذاکرات بعدی را ادامه دهیم.
یکبار دیگر تکرار می کنم، ملت ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست. بعد از مذاکرات جامع و توافق نهایی کسی نیاید بگوید که ما مانع شدیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. این از آن جوک‌های خنده‌دار تاریخی است. ایران هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است. نه آنکه من بگویم، آژانس هربار که بازرسی گسترده انجام داد گفت که فعالیت‌های هسته‌ای ایران انحراف نیافته.
اگر دنیا هدفش این است که ایران فعالیتش انحرافی نداشته باشد بداند که به قول علما تحصیل حاصله است. اما اگر کسی بخواهد ایران را از توسعه بازدارد، اینکار امکان پذیر نخواهد بود. فناوری هسته‌ای ایران بومی شده و جوانان و اساتید و دانشمندان کشورمان با تلاش و کوششی که حداقل از سال 1367 آغاز شده تا امروز ادامه دادند و به ثمر رساندند و ادامه خواهند داد و ما آماده هستیم در این راستا با دنیا و آژانس همکاری کنیم تا شبهات و ابهاماتی که آفریده شده به طور کامل مرتفع شود.
لازم می دانم بگویم موفقیتی که تا امروز حاصل شده در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله العالی، حمایت های بی دریغ ملت بزرگ ایران و در سایه تلاش و کوشش هم دیپلمات‌هایی که در مسیر مذاکره بر دوش داشتند و هم سایر دستگاه های کشور مانند شورای عالی امنیت ملی، مجلس و همه نهادها و ارگان هایی که به دولت کمک کردند و انشاءالله کمکشان ادامه می یابد.
در اینجا لازم می دانم یاد امام عزیز را گرامی بدارم که در سایه او، راه و خط او، مردم ما مسیر استقلال و استقامت و ایستادگی را آموختند و یادگرفتند و عملی کردند. همچنین از راهنمایی های مقام معظم رهبری که همواره از ابتدا تا کنون ارشادات و رهنمودهای ایشان برای همه ما راهگشا بوده و از همه شهیدان و خانواده‌های شهدا و بویژه شهدای هسته‌ای که نه تنها با تلاش، کوشش و فعالیت خودشان که حتی با نثار خون خودشان باعث شدند تا این فناوری به کمال خود برسد. به نهایت برسد. و ما امروز می توانیم بگوییم که ایران جزو کشورهایی است که دارای فناوری هسته‌ای و از جمله غنی سازی است و این فناوری بازهم ادامه می یابد و در بخش های دیگر در همه زمینه های صلح آمیز هسته‌ای. و با تلاش و کوشش سازمان انرژی اتمی و رئیس محترم این سازمان، همه اندیشمندان و دانشمندان انشاءالله این راه و مسیر ادامه خواهد یافت. تفصیل این بحث را البته تیم هسته‌ای وقتی از سفر برگشتند مفصل‌تر با شما در میان می‌گذارند و جزئیات مسئله را برای شما تبیین می‌کنند.
* حاشیه/ خانواده شهدای هسته‌ای در کنفرانس خبری رئیس‌جمهور شرکت کردند.
روحانی: موفقیت ما در سایه همه اندیشمندان و دانشمندان هسته‌ای و بویژه شهدای هسته‌ای است که خون و زندگی خود را در این راه نثار کردند. افتخار می کنیم به این خانواده های بزرگ که در این مسیر عزیزترین فرد خود را و خانواده خود را تقدیم کردند. و همواره به این ایثار افتخار خواهند کرد و ما هم به صبرشان و استقامت و ایستادگیشان افتخار می‌کنیم.
به همه فعالان اقتصادی می گویم از امروز نوبت شماست. ما مسیر را آماده و هموار کردیم. از امروز باید تلاش و کوشش شما آغاز شود و به مردم عزیز و بزرگوار کشور عرض میکنم که هرچه داریم از شما و ایستادگی و وحدت شما و انسجام شما داریم و از حمایت بی دریغ شما. حماسه 24 خرداد را مردم عزیزمان آفریدند و امروز هم این موفقیت یکی از ثمرات آن حماسه سیاسی است. دولت افتخار می کند که قبل از پایان 100 روز(فردا در واقع صدمین روز شروع دولت است) این موفقیت را به دست آورده و انشاءالله این مسیر و راه با کمک شما ادامه خواهد یافت.
*********************************
mozakerat-genv3
جزییات توافق ایران و 1+5
فارس نوشت:جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 پس از پنج روز مذاکره سخت و نفس گیر در ژنو به توافق دست یافتند و براساس این توافق بزرگ، برنامه غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شد.

این سند چهار صفحه ای است که یک صفحه آن راجع به تحریم هاست. براساس این سند هیچ تحریمی بیش از این نخواهد بود.

تحریم نفتی ایران متوقف می شود و سطح فروش نفت در سطح فعلی حفظ و در آمدهای نفتی آزاد خواهد شد. تحریم پتروشیمی به طور کامل رفع و تحریم صنایع خودروسازی برداشته می شود. تحریم طلا و فلزات گرانبها برداشته می شود و تحریم های بیمه و حمل و نقل و مرتبط با نفت کلا برداشته می شود.
ashton
حق غنی سازی ایران هم در عمل و هم در گفتار در دو جای متن به رسمیت شناخته شد. براساس این توافق ساختار برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران به طور کامل حفظ می شود و هیچ عقبگردی وجود ندارد و غنی سازی ادامه می یابد. فردو و نطنز هم به کارشان ادامه می دهند. براساس این توافق، در مقابل جمهوری اسلامی ایران یکسری اقدامات اعتمادساز انجام می دهد.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک اقدام اعتمادساز ظرف 6 ماه آینده فعالیت های خود در اراک، نطنز و فردو را گسترش بیشتر نخواهد داد، ولی غنی سازی زیر 5 درصد و تولید مواد غنی شده مربوطه در فردو و نطنز همچون گذشته ادامه می یابد.تحقیق و توسعه در برنامه هسته ای ایران هم ادامه پیدا خواهد کرد.

بر طبق این توافق تولید اورانیوم 20 درصد در شش ماه آینده به دلیل عدم نیاز ادامه پیدا نخواهد کرد. تمام اورانیوم غنی شده در داخل کشور باقی می ماند و هیچ ماده ای از کشور خارج نخواهد شد.
***********************************************
obama-genv3باراک اوباما: توافق ژنو گام نخست و مهمی بود
۱۳۹۲/۹/۳
لحظاتی پس از توافق اتمی ایران با گروه ۱+۵ در ژنو، شنبه شب باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن نطقی تلویزیونی ایراد کرد.

آقای اوباما گفت توافق اتمی با ایران یک «گام نخست مهم» برای رفع نگرانی های جهانی در مورد برنامه اتمی ایران است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت این توافق شامل «محدودیت های قابل توجه» می شود و محتمل ترین مسیرهای ایران به سوی بمب اتمی را قطع می کند.

باراک اوباما گفت تحریم ها تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد ایران گذاشت، و با انتخاب رئیس جمهوری جدید ایران در سال جاری ،گشایش جدیدی در دیپلماسی پدیدار شد.

آقای اوباما با یادآوری تماس تلفنی خود با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پاییز امسال به نیویورک آمده بود، گفت جان کری وزیر امورخارجه نیز چندین بار با وزیر امورخارجه ایران صحبت کرده است.

باراک اوباما گفت دیپلماسی را به طور فشرده با ایران به صورت «دوجانبه» و همچنین از مسیر گروه ۱+۵ دنبال کرده است.

او گفت امروز دیپلماسی مسیر جدیدی را به سوی جهانی که امنیت بیشتری دارد باز کرد – آینده ای که در آن می توانیم تایید کنیم برنامه اتمی ایران صلح آمیز است، و این کشور نمی تواند سلاح اتمی بسازد.

رئیس جمهوری آمریکا توافق ژنو را گام اول دانست و گفت با این حال این گام دستاوردهای زیادی دارد. باراک اوباما گفت برای اولین بار در طول دهه گذشته توانستیم پیشروی برنامه اتمی ایران را متوقف کنیم و بخش هایی مهمی از آن را به عقب بازگردانیم.

باراک اوباما با ذکر بخش هایی از موارد توافق ژنو، گفت رویکرد ما در ۶ ماه آینده این است که برای رسیدن به یک راه حل جامع از طریق مذاکره، ایران مثل هر کشور دیگری باید بتواند به انرژی مسالمت آمیز اتمی دسترسی داشته باشد، اما به خاطر کارنامه ای که در نقض تعهداتش داشته، باید محدودیت های سخت تری را در مورد برنامه اتمی اش لحاظ کند که امکان ساخت سلاح اتمی را غیر ممکن می کند.

باراک اوباما هچنین گفت طی سال های، گذشته کنگره یک همکار جدید در اعمال تحریم ها علیه دولت ایران بوده است، و این اقدام دو حزبی پیشرفت امروز را به بار آورد و ما با کنگره همکاری خواهیم کرد. اما اکنون زمان بررسی تحریم های جدید علیه ایران نیست، این کار باعث انحراف اولین گام (توافق ژنو) می شود.

رئیس جمهوری آمریکا گفت جهان امروز در حمایت از ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی متحد است. او گفت: «ایران باید بداند امنیت و رفاه از طریق تسلیحات اتمی بدست نمی آید.»

او همچنین گفت تعهد آمریکا به دوستان و متحدانش به ویژه اسرائیل و همکاران خلیج فارس که دلایل خوبی برای بد بینی به مقاصد ایران دارند، راسخ است.

باراک اوباما گفت در نهایت تنها دیپلماسی در مورد چالش ناشی از برنامه اتمی ایران، راه حل ماندگار می آورد. او گفت به عنوان رئیس جمهوری هر کاری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی می کند و افزود امروز فرصتی واقعی برای دستیابی به یک توافق جامع، مسالمت آمیز داریم و به فکر می کنم باید آن را آزمایش کنیم.

کاخ سفید همچنین پس از توافق اتمی با ایران در ژنو، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد هدف مذاکرات رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک بوده که مانع دستیابی ایران به تسلیحات اتمی شود.

کاخ سفید می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روشن کرده است که دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز به نفع امنیت ملی آمریکا است.

بیانیه کاخ سفید می گوید گروه ۱+۵ و ایران به یک سری تفاهم های اولیه رسیدند که پیشروی برنامه اتمی ایران را به حالت تعلیق در می آورد و بخش هایی از آن را به عقب بر می گرداند. کاخ سفید می گوید اینها اولین محدودیت های معنی داری است که ایران طی حدود یک دهه آنها را پذیرفته است.

بیانیه کاخ سفید می گوید در گام ابتدایی که ۶ ماه طول می کشد، محدودیت های قابل توجهی برای برنامه اتمی ایران در نظر گرفته شده است. این محدودیت ها توانایی های غنی سازی اورانیوم در ایران، ذخایر فعلی اورانیوم غنی شده در ایران، تعداد و قابلیت های سانتریفیوژ ها، و توانایی ساخت پلوتونیوم دارای غنای مورد نیاز برای ساخت سلاح با استفاده از راکتور اراک را در بر می گیرد.

بیانیه می گوید ایران همچنین شفافیت برنامه اتمی خود را بیشتر می کند و با بازرسی های سرزده موافقت می کند.

کاخ سفید می گوید در گذشته اعلام شده بود که ایران از مذاکرات برای خریدن وقت و پیشبردن برنامه اتمی اش استفاده می کند، تمامی گام هایی که ایران بر اساس توافق ژنو بر می دارد، کمک می کند که این کشور از مذاکراتی که برای دسترسی به یک توافق دراز مدت صورت خواهد گرفت، به عنوان پوششی برای پیشبرد برنامه اتمی خود استفاده نکند.

کاخ سفید در ادامه می گوید در مقابل گام های نخستین ایران، گروه ۱+۵ تحریم هایی را به صورت هدفمند، برگشت پذیر و محدود علیه ایران بر می دارد. این تحریم ها به طوری مهندسی شده است که بخش عمده معماری تحریم ها نظیر تحریم های مهم نفتی، بانکی، و مالی باقی می ماند.

بیانیه کاخ سفید می گوید گروه ۱+۵ همچنان به اجرای این تحریم ها ادامه می دهد و اگر ایران به تعهداتش عمل نکند، تحریم های برداشته شد دوباره به اجرا گذشته می شود و تحریم های بیشتری نیز علیه ایران اعمال می شود.
*****************************
carry-genv3کنفرانس خبری وزیر خارجه آمریکا
توافقنامه امنیت اسرائیل را بیشتر کرد/ غنی‌سازی به‌رسمیت شناخته نشد/ تحریم نفت و بانک ادامه دارد/ اراک ساخته نمی‌شود
خبرگزاری تسنیم: وزیر خارجه آمریکا گفت: ایران پذیرفته غنی‌سازی بالای ۵درصد را متوقف کند و ذخیره خود را از بین ببرد. ایران اراک را نخواهد ساخت. تحریم در حوزه نفت و سرویس‌های مالی در ۶ ماه ادامه خواهد یافت و ۴/۲ میلیارد پول نفت ایران به این کشور می‌رسد.
printنسخه قابل چاپ
کری از دولت سوئیس تشکر کرد و گفت:‌ از همکاران خودم در کشورهای 1+5 تشکر می‌کنم و همین‌طور از خانم اشتون که پشتکار دارد. از تیم آمریکا هم تشکر می‌کنم. کری از معاون خود وندی شرمن هم تشکر کرد و گفت وی بسیار ماهر و هوشمند است.
کری گفت:‌ ماه گذشته وارد یک‌سری مذاکرات سریع شدیم و هدف این مذاکرات ساده بود و می‌خواستیم ایران طبیعت صلح‌آمیز برنامه خود را ثابت کند و دلیل آن هم واضح است و شورای امنیت متوجه شده که ایران به تعهدات خود در گذشته عمل نکرده است و از یک‌سری تحرکات استفاده می‌کرد که سؤالات زیادی را ایجاد کرده بود.
اکنون ما گام بزرگی را برای پاسخ به این سؤالات برمی‌داریم و طبق توافق ما جلوی پیشرفت و توسعه برنامه هسته‌ای ایران از اکنون گرفته خواهد شد و دیگر ایران نمی‌تواند دوستان ما در منطقه و در دنیا را تهدید کند. راه‌حل نهایی و جامع ما این دنیا را امن‌تر خواهد کرد و این توافقنامه برنامه هسته‌ای ایران را به عقب خواهد برد و فاصله دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را بیشتر خواهد کرد و این توافقنامه امنیت اسرائیل را بیشتر می‌کند.
فاز بعدی سخت‌تر خواهد بود و در عین حال تأثیرگذارتر هم خواهد بود. ما به این توافق نمی‌توانستیم برسیم الا اینکه ایران خواست پای میز مذاکره بیاید و ظریف به‌سختی کار کرد و ما خوشحالیم که آنها تصمیم گرفتند اینجا بیاید و تلاش کنند برای رسیدن به توافق و از آقای ظریف تشکر می‌کنیم و الآن باید تلاش کنیم که به دنیا اثبات کنیم که برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.
اکنون ما فضایی ایجاد کردیم تا بتوانیم به توافق هسته‌ای نهایی دست یابیم. اوباما به‌سختی تلاش کرد و من در کنگره به تحریم‌های ایران رأی دادم و هدف این تحریم‌ها به پای میز مذاکره کشاندن ایران بود و ما می‌خواستیم هرکاری انجام دهیم تا ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و ما ترجیح می‌دادیم که به یک راه‌حل صلح‌آمیز دست یابیم و امروز گام اول را برداشتیم.
ما به توافقات خود 6 ماه عمل خواهیم کرد و ایران هم به سؤالات ما پاسخ خواهد داد.
اول: این توافق جلوی پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را می‌گیرد به‌شکلی که ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده ایران را بیشتر می‌کند و حرکت ایران به‌سمت بمب اتم را طولانی می‌کند.
ما به بازرسی‌های بیشتر دست می‌یابیم. ایران پذیرفته غنی‌سازی بالای 5 درصد را متوقف کند و ذخیره خود را از بین ببرد.
در حالی که ایران اکنون 200 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد دارد، در 6 ماه آینده به صفر خواهد رسید و ایران سانتریفیوژهای جدیدی نخواهد ساخت و تنها اجازه جایگزین کردن دارد.
ایران اراک را نخواهد ساخت و اگر این تأسیسات ساختش شروع شود به‌سمت یک راه‌حل دیگری خواهیم رفت.
ایران پذیرفته که برنامه خود را برای مانیتورینگ در اختیار ما قرار دهد و این گام اول نمی‌گوید که ایران حق غنی‌سازی دارد. در این سند هیچ حق غنی‌سازی نیامده و این حق در ان‌پی‌تی هم نیامده و در این توافقنامه هم این را نمی‌گوید بلکه اندازه غنی‌سازی ایران می‌گوید که برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران موضوع مذاکره دو طرف هست. طرف دیگر این طرح این است که جامعه بین المللی بخشهایی از تحریم‌های ایران را برمی‌دارد و ما می‌توانیم این تحریم‌ها را البته به حالت اول بازگردانیم و 4 میلیارد و 200 میلیون پول نفت ایران به این کشور خواهد رسید و تحریم‌های طلا و اتومبیل و بخش پتروشیمی ایران هم برداشته خواهد شد و یک و نیم میلیارد دلار صادرات در اختیار خواهد گذاشت و ما تراکنش‌های انسان دوستانه را هم می‌پذیریم.
کمکهای انسان دوستانه را کماکان ادامه می‌دهیم که منبع جدید پولی در اختیار ایران قرار نمی‌دهد.
تحریم‌ها در حوزه نفت و سرویس‌های مالی در 6 ماه آینده ادامه خواهد یافت و تحریم‌های نفتی 25 میلیارد دلار درآمدهای ایران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حدود 16 میلیارد دلار پول فروش نفت ایران کماکان بلوکه خواهد بود.
مجدداً تکرار می‌کنم که این تنها گام اول است. اما گام اولی که تضمین می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران، اراک، نظنز و فردو نمی‌توانند به جلو حرکت کنند. دولت آمریکا به دیپلماسی متعهد هست و از پای نخواهیم نشست و دولت ایران باید فاز اول را به‌عنوان یک آزمون ساده ببیند.
اگر ایران بخواهد برنامه صلح‌آمیز خود را اثبات کند اصلاً سخت نیست و ایران باید به ما ثابت کند که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است. در نهایت می‌دانم کسانی هستند که فرض می‌کنند این توافق کامل نیست و آنها باید بگویند که جایگزین بهتر چه خواهد بود.
ما اعتقاد داریم اگر تحریم‌ها را بیشتر می‌کردیم ایران می‌توانست برنامه خود را به جلو پیش ببرد و ذخیره بیشتری ایجاد کند و کشورهایی مانند اسرائیل و امارات با تهدید بیشتری مواجه شوند.
در سال 2003 ایران 164 سانتریفیوژ داشت اما امروز 19 هزار سانتریفیوژ در ایران وجود دارد و اگر همان سال دولت سابق آمریکا طرح ایران را پذیرفته بود اکنون با 19 هزار سانتریفیوژ مواجه نبودیم و من اعتقاد دارم اکنون ما تصمیم درستی را گرفتیم و اینکه ما تحریم‌ها را اعمال کنیم اتحاد ما با جامعه بین المللی را بیشتر خواهد کرد.
تنها هدفی که ما را به اینجا آورد این است که اطمینان حاصل کنیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد. ما در این هدف محکم هستیم و ظریف و رهبر ایران گفته‌اند ایران به‌سمت بمب هسته‌ای حرکت نمی‌کند و ما حاضریم با احترام متقابل کار کنیم در فضایی محترمانه و ایران باید این موضوع را در عمل به ما ثابت کند.
ما در این مسیر از هیچ اقدامی دریغ نخواهیم کرد.
کری در پاسخ به سؤالی درباره گام بعدی رابطه ایران و آمریکا گفت:‌ به‌وضوح باید بگویم این گام واقعاً قابل توجه است و ریسک بزرگی کرد رئیس جمهور اوباما که از سال 1979 تاکنون ایران و آمریکا اصلاً نمی‌توانستند با یکدیگر حرف بزنند و مقدار زیادی دشمنی در این سالها ساخته شده است. ما در این سالها کمکهای زیادی می‌توانستیم بکنیم. ایران در این سالها نگرانی‌های امنیتی زیادی برای متحدان ما ایجاد کرده و منطقه از لحاظ ثبات دچار مشکل شده است، برای کشورهایی نظیر اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس.
اکنون گام اول حل برنامه هسته‌ای ایران است اگر ایران به حرف خود مبنی بر پایبند بودن به صلح‌آمیز بودن ایران پایبند باشد. ممکن است اتفاقات کنونی همان‌طور که آقای روحانی و ظریف گفته‌اند: ممکن است باعث ایجاد شکلی جدید از رابطه آمریکا و ایران شود.
بگذارید شفاف به اسرائیل و سایر دوستان بگویم که گام بعد این است که ما مدرک شفافی داشته باشیم که هرگونه احتمال حرکت ایران به‌سمت ساخت سلاح هسته‌ای را از بین ببرد.
فکر می‌کنم به‌صورت بالقوه این لحظه بسیار مهمی است اما این فقط یک گام است به‌سمت یک هدف بسیار دشوار تا مطمئن باشیم برنامه ایران قطعاً صلح‌آمیز است.
کری در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تحریم‌های ایران گفت:‌ نتانیاهو دوست من است و برای او احترام زیادی قائل هستم و هفته‌ای چندبار با او صحبت می‌کنم و درباره برنامه هسته‌ای ایران هم چندبار با ایران صحبت می‌کنم، اما مقداری اختلاف نظر داریم. در مرحله استراتژی هیچ اختلاف نظری میان ایران و اسرائیل وجود ندارد و ما می‌خواهیم ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد. امیدواریم به این سمت حرکت کنیم که اثبات شود برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است و می‌دانیم که عدم توافق از توافق بد، بدتر است اما حس می‌کنیم این توافق بدی نیست.
ایران اکنون باید تمامی تأسیسات خود را به ما نشان دهد. اراک اساساً جایی در برنامه صلح‌آمیز ندارد. هدف آمریکا و اسرائیل یکی است.
وی گفت: در خصوص تحریم‌ها هم با همکارانمان در کنگره صحبت خواهم کرد و آنها خود این تحریم‌ها را گذاشتند که ما به این توافق‌ها برسیم. اگر آنها بخواهند مجدداً ایران را تحریم کنند اوباما این امکان را دارد که تحریم‌ها را وتو کند. البته من فکر می‌کنم که کنگره به این سمت حرکت نخواهد کرد و فکر می‌کنم کنگره آمریکا در این مسیر شریک خوبی برای ما خواهد بود.
********************************
ashton1توافق ایران و گروه 1+5 در ژنو

ظریف: غنی سازی برای ایران به رسمیت شناخته شد/ کری: غنی سازی برای ایران به رسمیت شناخته نشده است؛ این یک غنی سازی با مدت محدود است/ توقف پیشرفت در برنامه هسته‏ای و غنی‌سازی بالاتر از 5 درصد در ازای آزادسازی 4 میلیارد دلار اموال بلوکه

رجانیوز
– گروه بین الملل: ایران و 1+5 پس از پنج روز مذاکره لحظاتی پیش به توافق دست یافتند. این خبر را سخنگوی «کاترین اشتون» اعلام کرده است.

به گزارش رجانیوز، «مایکل مان» سخنگوی «کاترین اشتون» مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است. «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه نیز این موضوع را تائید کرده است.

در همین حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ساعتی پیش اعلام کرده که «به دستاورد بزرگی در مسیر مذاکرات دست یافتیم.»

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ایران و کشورهای 1+5 به توافق رسیدند. این توافقی خواهد بود برای رسیدن به یک راه حل اساسی. ما به تفاهم رسیدیم که دو طرف اقدامات اولیه‌ای را به مدت شش ماه انجام خواهند داد.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صبح یک‌شنبه با قرائت بیانیه مذاکرات «ژنو 3″در حضور وزیران خارجه ایران و 1+5 گفت: چهار روز مذاکرات شدید با هم داشتیم و امروز به یک توافقی رسیدیم که به جلو حرکت کنیم. این خیلی دستاورد دیپلماتیک بزرگی است. من تشکر می‌کنم از میزبانان این‌جا و تیم‌هایی که از طرف شش کشور به این‌جا آمدند. هم‌چنین از آقای ظریف و تیم او که واقعا تلاش کردند به این توافق برسیم تشکر می‌کنم و الان یک بیانیه‌ای را به نمایندگی از این افراد می‌خوانم.

او ادامه داد: من و وزیر امور خارجه ایران و کشورهای 1+5 به توافق رسیدیم. این توافقی خواهد بود برای رسیدن به یک راه حل اساسی. ما به تفاهم رسیدیم که دو طرف اقدامات اولیه‌ای را به مدت شش ماه انجام خواهند داد. همین‌طور یک تعهد قوی را داریم برای رسیدن به یک راه حل نهایی.

اشتون اضافه کرد: ما موفق شدیم به این توافق برسیم به خاطر احترام متقابل و برای این‌ که راهی پیدا کنیم برای حرکت به جلو. انجام این اقدامات اولیه فضا و زمانی را فراهم می‌کند که ما در نهایت به یک راه‌حل نهایی و جامع برسیم. راه برای به‌کارگیری اقدامات اولیه سریع به این سمت حرکت خواهیم و با آژانس همکاری خواهیم کرد. این یک گام قابل توجه در روابط ماست.

در پایان وزیران خارجه ایران و 1+5 به همراه کاترین اشتون با یکدیگر دست دادند.پس از اتمام قرائت بیانیه مشترک توسط مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ با یکدیگر دست داده و همدیگر را در آغوش گرفتند.

در این میان وزیر امور خارجه کشورمان و جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نیز برای لحظاتی دست همدیگر را فشردند.

از نکات دیگر این مراسم آغش گرفتن لوران فابیوس توسط محمد جواد ظریف بود.

سایر وزرای گروه 1+5 نیز به دست دادن و روبوسی به یکدیگر روی آوردند.

ظریف: غنی‌سازی ایران ادامه می‌یابد

محمدجواد ظریف اولین مذاکره کننده‌ای بود که پس از پایان مذاکرات در جمع خبرنگاران خارجی حاضر شد.

وزیر امور خارجه با تشکر از خبرنگاران، دولت سوئیس و همچنین از سازمان ملل و اشتون به‌خاطر مدیریت مذاکرات گفت: این گفت‌وگوها خیلی سخت و فشرده بود و 4 روز به طول انجامید و کاری بود که باید انجام می‌شد تا این مسأله حل شود و اکنون در روند رو به جلویی هستیم و مذاکرات بر اساس احترام متقابل بود و این مهم است که همه ما بدانیم فرصتی ایجاد شده تا این بحران حل شود و این کار می‌تواند بر اساس احترام به حقوق ملت ایران انجام شود.

باید این نکته را بگویم که می‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم و تاکنون به موفقیت‌های مهمی دست یافته‌ایم و این البته قدم اول است و باید باز هم کار کنیم تا بتوانیم این بحران را که لازم نبود به وجود بیاید حل کنیم. امیدوارم بتوانیم این بحران را حل کنیم. مردم ایران خواهان احترام به حقوقشان هستند و به دست آوردن اعتماد آنها بسیار مهم است.

ظریف گفت:‌ در توافق امروز برنامه غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده این برنامه ادامه خواهد داشت. ما کمیسیون مشترکی برای اجرای این توافقنامه تشکیل دادیم و امیدواریم بتواند انجام توافقنامه را تضمین کند. ما نیاز داریم این عدم اعتماد تاریخی را از بین ببریم و غرب باید بتواند اعتماد ملت ایران را کسب کند.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه این اقدام ایران آغاز آشتی با غرب است یا خیر، گفت: من فکر می‌کنم که هدف ما حل کردن موضوع هسته‌ای بود. ما معتقد بودیم که اصلاً وجود این بحران لازم نبود. امیدواریم که نتیجه این روند علاوه بر حل بحران هسته‌ای ایران اعتماد سازی باشد و اعتماد ملت ایران به غرب جلب شود و این شروع خوبی می‌تواند باشد. البته این هدف ثانویه ما بود. هدف اولیه حل مسأله هسته‌ای است.

ظریف در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره حق غنی‌سازی گفت:‌ من اعتقاد دارم به جنگ نیازی نیست و باید تهدید به جنگ حذف شود. این گزینه حداقل 6 دهه پیش با ایجاد سازمان ملل از روی میز حذف شد و تهدید نظامی غیرقانونی است و شما نمی‌توانید از قدرت نظامی و زور استفاده کنید. ان‌پی‌تی می‌گوید:‌ هیچ‌کس نمی‌تواند حق غنی‌سازی را از اعضا بگیرد و لازم است که اعضا به رسمیت بشناسند حق مذکور را و سایر اعضای جامعه بین الملل باید بپذیرند که ایران صرفاً از حق خود استفاده می‌کرد و ما اعتقاد داریم که طبق متن ان‌پی‌تی غنی‌سازی حق مسلم ما است و باید به آن احترام بگذارند به حق مذکور و اکنون اعتقاد داریم توافق فعلی در دو موضع جداگانه به‌وضوح اشاره می‌کند که حق ایران به رسمیت شناخته شده است و بخشی از هر راه‌حلی است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: حق مسلم ما به‌وضوح در ان‌پی‌تی هست و این را می‌پذیرد که باید این حق پذیرفته شود. حداقل 2 بار در متن توافق به‌وضوح اشاره شده که ایران این حق را دارد و برنامه غنی‌سازی ایران ادامه خواهد یافت.

وزیر خارجه گفت: این توافق برای حل یک مشکل طراحی شده است. مشکلی که سایه خود را در همه دنیا و منطقه افکنده بود و اکنون هیچ توجیهی وجود ندارد که حل این مشکل کسی را ناراحت کند. من در یادداشتی نوشتم که اولویت ایران منطقه خلیج فارس است و اولویت ما حفظ خواهد شد و در حالی که تلاش می‌کنیم به‌سمت جلو حرکت کنیم کماکان همسایه‌های ما اولویت ما باقی خواهند بود و امنیت همسایگان ما امنیت ما است.
****************************
netanihaho-genv3خشم اسرائیل از توافق هسته‌ای ایران و 5+1 به جوش آمد/ اقرار به بزرگترین پیروزی دیپلماتیک ایران
سیاست > انرژی‌هسته‌ای – در همین زمانی که امیدها نسبت به حل دیپلماتیک پرونده هسته ای ایران به نتیجه رسیده است، خشم اسرائیل از توافقی که آن را «بزرگترین معامله قرن» و «توافق بسیار بد» خوانده، به جوش آمده است.

فاطمه استیری: امضای توافق هسته‌ای ایران و 5+1 در فاصله 100 روز از روی کار آمدن دولت حسن روحانی و بعد از چالش بین دو طرف، مقامات رژیم صهیونیستی را عصبانی کرده است. مذاکراتی که از زمان آغاز آن در زمین بی طرف سوییس، دو طرف مذاکره کننده آن را معنادار، جدی و بسیار مفید ارزیابی می کردند.

مقام های رژیم صهیونیستی از زمان روی کار آمدن دولت روحانی تلاش‌های زیادی برای به چالش کشیدن لحن جدید دولت تازه روی کار آمده ایران در سیاست خارجی آغاز کردند. لفاظی‌ها و خط نشان‌هایی که حال با حصول توافقی بزرگ بعد از 10 سال چالش هسته‌ای خشم اسرائیلی ها را برانگیخته است.چه آنکه در نهایت قدرت دیپلماتیک ایران تلاش مقام های اسرائیل و لابی‌های این رژیم در جوامع بین المللی برای محدود کردن فعالیت هسته ای ایران را با شکستی سخت کشاند.

این درحالیست که صبح امروز و پس از پایان 5 روز مذاکرات سخت و فشرده بین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و گروه 5+1 که از روز گذشته به سطح وزرای خارجه ارتقا یافته بود، طرف‌های حاضر در کنفرانس ژنو، مذاکرات با ایران را مفید و جدی ارزیابی کردند. اما لفاظی‌های اسرائیل که از روز گذشته با تهدید به حمله نظامی هم همراه شده بود راه به جایی نبرد و قفل توافق هسته ای در ژنو برفی باز شد.

در همین راستا، نخست وزیر اسرائیل توافقنامه امضا شده را «بد» توصیف کرد و گفت:​«توافق گروه ۱+۵ با ایران در رابطه با برنامه هسته ای توافق بدی است.» آنگونه که بی بی سی گزارش داده است، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نخستین واکنش به توافق هسته ای حاصل از نشست گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران این توافق را بسیار بد توصیف کرده است.

آنگونه که عصر ایران هم گزارش داده، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بامداد امروز در واکنش به توافق ژنو 3 بین ایران و گروه 1+5 اعلام کرد: این توافق تنها سرعت برنامه هسته ای ایران را کم می کند ولی قابلیت ساخت سلاح هسته ای ایران را از بین نمی برد. این توافقی بد است که آنچه که ایران به آنچه می خواسته رسیده و به ایران اجازه غنی سازی داده شده است.

وزیر اطلاعات اسرائیل: توافق ایران و ۱+۵ اصلا رضایت بخش نیست

بنا به گزارش سی‌ان‌ان یوال استینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل نیز صبح امروز با تاکید مجدد بر موضع رژیم صهیونیستی اذعان کرد که اصلاحات دقیقه نودی که در توافقنامه ایران و غرب صورت گرفته است اصلا رضایت بخش نیست. این توافقنامه هنوز بد محسوب می‌شود و رسیدن به یک راه حل مناسب در آینده را سخت تر از قبل خواهد کرد.

لیبرمن: ایران به بزرگترین پیروزی دیپلماتیک دست یافت

بنا به گزارش عصر ایران از راشاتودی؛ آویدگور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل پس از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 به این مساله اعتراف کرد که این توافق بزرگترین پیروزی دیپلماتیکی است که تهران طی سال‌های اخیر توانسته به آن دست پیدا کند.

وزیر اقتصاد اسراییل نیز در واکنش به نتایج مذاکرات ژنو 3 گفت: ما از این توافق نگرانیم ولی کار دیگری از دستمان بر نمی آید.

با این حال این وزیراسراییلی افزود که تل آویو شش ماه فرصت دارد تا با ارایه هشدارهای لازم جلوی یک توافق نهایی به گفته او بد با ایران را بگیرد. ما الان شرایط آن کودکی را داریم که به پادشاه لخت در حالی که همه از لباس او تعریف می کردند گفت لباسی تنش نیست، این کاری است که ما باید انجام دهیم.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که روز گذشته نیز یک عضو ارشد کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هشدار داده بود درصورتیکه امریکا و شرکای بین المللی اش به توافقی بد با ایران دست پیدا کنند، اسرائیل ممکن است به ایران حمله کند.

به گزارش انتخاب نفتالی بنت وزیر اقتصاد و تجارت اسرائیل به شبکه ی «پی بی اس» آمریکا گفت: اگر توافقی بد منعقد شود، نهایتا احتمال یک اقدام نظمی و جنگ افزایش می یابد.

در این میان چارلی رز مجری شبکه ی پی بی اس که به نظر تعجب کرده بود گفت: یعنی شما می گویید اگر توافقی که روی میز است که از نگاه شما توافقی بد است امضا شود، باعث می شود که اسرائیل مجبور به حمله شود؟

وزیر اسرائیلی در پاسخ گفت: یک توافق بد احتمال گزینه نظامی را افزایش می دهد، بله درست است.وی اضافه کرد: تصور ما این است که ما به عنوان دولتی مستقل هرگز امنیت و موجودیت خودمان را به کسی از جمله امریکا نمی سپاریم.

بنت در ادامه توافق بد با ایران را این گونه تشریح کرد: «اجازه ادامه فعالیت تاسیسات غنی سازی ایران»!
*************************
hossain-shariatmadariشریعتمداری ویژگی‌های یک «توافق خوب» را بیان کرد
در مقابل توقف موقت فعالیت‌ هسته‌ای، باید همه تحریم‌ها لغو شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۱۲
یکی دیگر از خواسته‌های غیرقانونی حریف، توقف ساخت و فعالیت رآکتور آب سنگین اراک است با این بهانه که پلوتونیوم حاصل از فعالیت این رآکتور می‌تواند در ساخت بمب اتمی به کار گرفته شود. این بهانه نیز غیرقابل توجیه است، چرا که معاهده NPT هیچگونه محدودیتی درباره نوع فناوری منجر به تولید سوخت برای بهره‌گیری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای قائل نشده است و چند مورد باج‌خواهانه دیگر از همین دست.
شریعتمداری ویژگی‌های یک «توافق خوب» را بیان کرد
به گزارش جهان، حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان نوشت: تا این ساعت- ۲۳ شنبه شب به وقت تهران- هنوز سرنوشت مذاکرات ژنو نامعلوم است و ایران و ۱+۵ اگرچه به نقطه توافق نرسیده‌اند، ولی از رصد گزارش‌های منتشر شده و برخی از اخبار موثق پیرامونی که به کیهان رسیده است می‌توان حدس – نزدیک به یقین- زد که مذاکرات ایران اسلامی و ۱+۵ در کدام نقطه یا نقاط متوقف شده و هر یک از دو سوی مذاکره برای خروج از بن‌بست پیش‌روی، چه راهکارها و پیشنهادهایی ارائه می‌کنند؟

۱- ابتدا اشاره به این نکته ضروری است که «توافق» به تنهایی و بدون در نظر گرفتن محتوای آن نه «خوب» است و نه «بد». بلکه قضاوت درباره یک «توافق» فقط با ارزیابی متن آن و مشاهده آنچه داده‌ایم و آنچه گرفته‌ایم امکان‌پذیر است. از این روی ذوق‌زدگی برخی از جریانات سیاسی که تنها رسیدن به «توافق» را صرفنظر از محتوای آن، ارزشمند و دستاورد تلقی می‌کنند، شتاب‌زده و قابل تردید است. توافقی قابل قبول و مطلوب است که در آن حق مسلم و قانونی کشورمان تأمین و تضمین شده باشد و از باج‌دهی به حریف اثری در آن نباشد.

۲- اصلی‌ترین محور و نقطه مورد چالش در مذاکرات کنونی، اصرار تیم مذاکره کننده کشورمان بر تأیید رسمی و تضمین کتبی حق غنی‌سازی جمهوری اسلامی ایران از سوی کشورهای گروه ۱+۵ است و حریف از این تأیید و تضمین رسمی خودداری می‌ورزد و در نهایت پیشنهاد می‌کند که این حق را به صورت غیررسمی و برای مدت ۶ ماه می‌پذیرد. اما بحث درباره پذیرش رسمی و مکتوب آن را به پایان دوره موقت ۶ ماهه و ارزیابی فعالیت هسته‌ای محدود- و در مواردی- متوقف شده ایران که پیشنهاد ارائه شده از سوی ۱+۵ است، موکول می‌کند. تیم هسته‌ای کشورمان با توجه به یکی از چند خط قرمزی که از سوی رهبر معظم انقلاب ترسیم و به آنان ابلاغ شده است، با موکول شدن این پذیرش رسمی و مکتوب به آینده مخالفت می‌ورزد. چرا که ایران در آغاز چالش هسته‌ای ۱۰ ساله و در مذاکرات اکتبر ۲۰۰۳ تهران و ادامه آن در بروکسل، تمام فعالیت هسته‌ای خود را تحت عنوان «اعتمادسازی» به حالت تعلیق درآورده بود و در اجلاس پاریس با تروئیکای اروپایی – فرانسه، انگلیس و آلمان- قرار شد درباره صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود «تضمین عینی» بدهد و حریف در مقابل این تضمین عینی، عادی شدن پرونده هسته‌ای کشورمان را تضمین کند. اما در اجلاس بعدی – ۳ ماه بعد- تروئیکای اروپایی اعلام کرد مطمئن‌ترین تضمین آن است که ایران برنامه هسته‌ای خود را به طور کامل متوقف کند!

۳- گروه ۵+۱ – مخصوصاً آمریکا، انگلیس و فرانسه – در این دوره از مذاکرات برای خودداری از پذیرش حق غنی‌سازی ایران که به علت اصلی آن اشاره خواهیم کرد، ترفندهای تازه‌تری به میدان آورده‌اند، از جمله آن که؛

الف: حریف ادعا می‌کند که در معاهده NPT به حق غنی‌سازی برای کشورهای عضو معاهده هیچ اشاره‌ای نشده است! (اظهارات جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا) این ادعا در حالی است که در بند یک از ماده ۴ NPT تأکید شده است؛ «هیچ نکته‌ای در این پیمان- NPT – نباید به گونه‌ای تفسیر شود که حق مسلم همپیمانان در انجام تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز را تحت تأثیر قرار دهد».

و در بند ۲ از همان ماده آمده است؛

«در تبادل تجهیزات، مواد و اطلاعات تکنولوژیک برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده از انرژی هسته‌ای در حداکثر شکل، تمام همپیمانان حق مشارکت داشته و متعهد به تسهیل در انجام آن می‌شوند».
دیروز «هانس‌بلیکس» مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای گفت «مطابق ماده چهارم معاهده NPT، غنی‌سازی اورانیوم یک حق طبیعی و قانونی برای کشورهای عضو است و کشورهای ۵+۱ نباید این ماده را به میل خود تفسیر کنند.»

ب: گروه ۵+۱ می‌گوید، ابتدا جمهوری اسلامی ایران تعلیق و محدود کردن فعالیت هسته‌ای خود را برای یک دوره موقت ۶ ماهه و به عنوان گام‌اول بپذیرد و در پایان این مدت چنانچه روند اجرایی آن مورد قبول بود، درباره حق غنی‌سازی به مذاکره خواهیم نشست! و در مقابل، تیم هسته‌ای کشورمان تأکید می‌کند که فقط در صورت شفاف بودن گام آخر و تضمین عینی و مکتوب آن، حاضر به برداشتن گام اول است.

گفتنی است که متأسفانه بعد از گزارش اخیر یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس، معلوم شد که مسئولان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از ۳ ماه قبل در اقدامی عجیب و غیر قابل توجیه، بخش قابل توجهی از فعالیت هسته‌ای کشورمان را متوقف کرده و یا در سطح نزدیک به توقف کاهش داده‌اند، یعنی پیشاپیش به استقبال خواسته‌های غیرقانونی حریف رفته‌اند که این نکته در یادداشت کیهان ۹۲/۸/۲۷ با عنوان «قرار این نبود که…» آمده و مورد انتقاد قرار گرفته بود.

ج: گروه ۵+۱ اصرار دارد که حق غنی‌سازی ایران را با دو قید «بیرون از خاک ایران»! و «در صورت نیاز»! به رسمیت بشناسد که این پیشنهاد اولاً؛ با متن صریح ماده ۴ معاهده NPT مغایرت آشکار داشته و در نتیجه غیر‌قانونی و باج‌خواهانه است.

ثانیاً؛ مفهوم دیگر آن، توقف کامل فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و محرومیت از این فناوری است. چرا که، اگر قرار باشد از فناوری غنی‌سازی اورانیوم در کشور خود صرفنظر کنیم، سایر فعالیت‌های هسته‌ای و حلقه‌های ماقبل و مابعد این چرخه نیز عملاً غیر ضروری و تعطیل شدنی است.

ثالثاً؛ برخورداری از غنی‌سازی اورانیوم با توجه به قید انجام آن در خارج از کشور، به معنای جواز خرید یا سفارش «اورانیوم غنی‌شده» است و نه «غنی‌سازی اورانیوم» به بیان دیگر، به جای تولید میله‌ها یا صفحات سوخت باید آن را از بیرون کشور تهیه کنیم! و این در حالی است که درخواست خرید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده برای رآکتور تهران که کاربرد آن تولید رادیو‌ایزوتوپ‌ها و تأمین نیاز نزدیک به یک میلیون بیمار خاص بود با وقاحت و زیر پا گذاشتن همه ملاحظات انسانی از سوی آمریکا و متحدانش رد شده بود.

رابعاً؛ قید « در صورت نیاز» یک قید «کلی»، «کشدار» و غیرقابل تعریف است. مثلا می‌توانند ادعا کنند نیاز شما از طریق خرید میله‌های سوخت قابل تأمین است و یا مدعی شوند – و شده بودند – که با توجه به برخورداری ایران از منابع عظیم فسیلی – نفت و گاز – نیازی به انرژی اتمی – سوخت پاک – احساس نمی‌شود!

۴- و اما، چرا آمریکا و متحدان اروپایی آن از تاکید رسمی و تضمین کتبی بر حق غنی‌سازی کشورمان طفره می‌روند و حاضر به پذیرش آن نیستند؟ در این‌باره گفتنی‌های فراوانی هست که از آن میان به دو علت اساسی و اصلی‌تر اشاره می‌شود؛

اول: پیش از این با ارائه اسناد و شواهد غیرقابل انکاری به نقل از مقامات آمریکایی و مراکز رسمی سیاستگذاری این کشور، آورده بودیم که چالش هسته‌ای و ابراز تردید نسبت به تلاش ایران برای تولید بمب ‌اتمی، مسئله اصلی حریف نیست، بلکه این چالش فقط بهانه‌ای برای تحریم‌ها و سنگ‌اندازی در راه پیشرفت پرشتاب جمهوری اسلامی ایران و پرچمداری نهضت‌های اسلامی و ضداستکباری منطقه است و از تکرار آن در این وجیزه خودداری می‌کنیم.

دوم: اگر حریف، به طور رسمی و مکتوب بر «حق غنی‌سازی ایران» تاکید کند، ادامه تحریم‌ها فاقد توجیه قانونی! – بخوانید بهانه – خواهد بود و این با پروژه‌ای که آمریکا و متحدانش علیه ایران اسلامی تدارک دیده و به صحنه آورده‌اند مغایرت دارد. چرا که؛ بخوانید:

۵- بهانه تحریم‌ها چه تحریم‌های یک‌جانبه و چه تحریم‌های تاکید شده در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل – از جمله قطعنامه ۱۷۳۷ – نگرانی از غنی‌سازی در ایران بود و ادعا می‌کردند که غنی‌سازی ایران قابل کنترل در سطح زیر ۵ درصد نیست و ایران برای اطمینان و جلب اعتماد طرف مقابل باید آن را به حالت تعلیق درآورد. بنابراین پذیرش حق غنی‌سازی در خاک ایران به مفهوم آن است که ۵+۱ نسبت به صلح‌آمیز بودن چرخه غنی‌سازی و عدم انحراف آن به سوی تولید سلاح اتمی اعتماد و اطمینان دارد. از این روی بهانه تحریم‌ها و ادامه آن بی‌معنا و فاقد وجاهت قانونی – بخوانید بهانه‌های کنونی – خواهد بود و نه تنها باید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا لغو شود، بلکه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که به همین بهانه و با استناد به ماده ۴۱ منشور ملل متحد صادر شده است نیز نمی‌تواند قابل توجیه باشد.

۶- یکی دیگر از خواسته‌های غیرقانونی حریف، توقف ساخت و فعالیت رآکتور آب سنگین اراک است با این بهانه که پلوتونیوم حاصل از فعالیت این رآکتور می‌تواند در ساخت بمب اتمی به کار گرفته شود. این بهانه نیز غیرقابل توجیه است، چرا که معاهده NPT هیچگونه محدودیتی درباره نوع فناوری منجر به تولید سوخت برای بهره‌گیری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای قائل نشده است و چند مورد باج‌خواهانه دیگر از همین دست.

۷- و اما، اگر قرار است ایران اسلامی به منظور جلب اعتماد حریف!! بخش قابل توجهی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای یک دوره موقت ۶‌ماهه متوقف کند، باید حریف نیز در این فاصله زمانی، تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی را لغو کند، تا توافق به دست آمده متوازن باشد.

۸- و بالاخره ضمن آن که باید خدای مهربان را به خاطر نعمت بزرگ ولایت و تدبیر هوشمندانه حضرتش شاکر بود، مقاومت و ایستادگی تیم هسته‌ای کشورمان و تاکید آنان بر حفظ خطوط قرمز نظام نیز درخور تقدیر و تشکر است.
************************
valid-bentalalتوافق ژنو و ولید بن طلال:
اتحاد سعودی و اسرائیل علیه ایران

ماتیو کامینسکی در تحلیل مواضع اخیر ولیدبن طلال می‌نویسد: از نظر سعودی‌ها «حکومت دین‌سالار شیعه در ایران بزرگ‌ترین تهدید برای جهان عربی اهل سنت است.»

«عماریون»-
متن زیر توسط استاد عبدالله شهبازی تهیه شده است:

در یادداشت قبل به گفتگوی جفری گلدبرگ با ولید بن طلال، منتشره در وبگاه بلومبرگ، اشاره کردم. گزارش 22 نوامبر ماتیوکامینسکی در وال استریت ژورنال جالب‌تر از گفتگوی گلدبرگ با ولید است. روشن است که فعال شدن ولید در رسانه ‌های آمریکا، در آستانه مذاکرات حساس ایران و غرب در ژنو بر سر مسئله هسته‌ ای، و سخن ‌پراکنی او علیه ایران و همصدایی با اسرائیل، و حتی به کار بردن تعبیر «اتحاد اسرائیل و سعودی» علیه ایران، تصادفی نیست. ماتیو کامینسکی در تحلیل مواضع اخیر ولیدبن طلال می‌نویسد: از نظر سعودی‌ها «حکومت دین‌سالار شیعه در ایران بزرگ‌ترین تهدید برای جهان عربی اهل سنت است.»

http://on.wsj.com/1drzPM4

کامینسکی، ولید 58 ساله را این‌گونه توصیف کرده است: یکی از ده‌ها نوه زنده ملک عبدالعزیز، اوّلین فرمانروای سعودی، که ثروتمندترین «بیزنس من»جهان عرب بشمار می‌رود و تصویری مدرن از سعودی عرضه می‌کند؛ دستیاران زن دارد، با جت بوئینگ 747 خصوصی خود سفر می‌کند و با رسانه ‌های غربی به راحتی ارتباط می‌گیرد. کمپانی او اموال فراوان در آمریکا دارد همچون سهام وی در تویتر و هتل پلازای نیویورک. ولید که هفته گذشته در نیویورک بود، با دبیران نشریات مختلف به گفتگو نشست و در چند برنامه تلویزیونی ظاهر شد. ولید سمت رسمی دولتی در عربستان سعودی ندارد و نقش هوّیت بدون سانسور خاندان آل‌ سعود را ایفا می‌کند.

اعضای خاندان سعودی قبلاً نارضایتی خود را از سیاست دولت اوباما در خاورمیانه بطور خصوصی ابراز می‌کردند ولی اینک آن را علنی کرده‌ اند؛ ولی تاکنون هیچ یک همچون «والاحضرت شاهزاده الولید بن طلال بن عبدالعزیز السعود» این نارضایتی را آشکار بیان نکرده بود.

ولید گفت: «ایالات متحده آمریکا دارای سیاست خارجی بود که به خوبی تعریف شده و ساختار یافته بود. ولی متأسفانه اکنون چنین سیاست خارجی وجود ندارد. آنچه [بنام سیاست خارجی آمریکا] هست، فقط بهم ریختگی و آشوب کامل است. سیاست خارجی درکار نیست. منظورم این است که ما این را احساس می‌کنیم. می‌دانید که ما این را احساس می‌کنیم.»

ولید افزود: «آمریکا به پای خودش شلیک می‌کند. عربستان سعودی و من، شخص من، عاشق آمریکا هستیم. ولی آنچه الان در آمریکا رخ می‌دهد، هم از سوی جمهوری‌خواهان و هم از سوی دمکرات‌ها، نه تنها به بهتر شدن تصویر ایالات متحده کمک نمی‌کند بلکه این تصوّر را ایجاد می‌کند که افول آمریکا واقعیت است.»

بنوشته کامینسکی، سیاست اخیر اوباما در مسئله سوریه، موکول کردن دخالت نظامی به رأی کنگره و سپس منتفی شدن آن، حیرت و خشم شدید ریاض را برانگیخته است. آمریکا دخالت نظامی نکرد، جنگ داخلی در سوریه ادامه یافت و [اینک] حکومت بشار اسد و متحدان ایرانی آن در سوریه حرف اوّل را می‌زنند. ولید می‌گوید: «آقای اوباما [در قبال مسئله سوریه] چشم خود را بست.»

ولید درباره مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا در ژنو گفت: سقوط محبوبیت اوباما سبب شده که او به توافق بسیار سریع با ایران نیازمند شود.

کامینسکی می‌نویسد: هر چند در پی حمله تروریستی 11 سپتامبر افکار عمومی آمریکا عربستان سعودی را مقصر می‌دانستند ولی رابطه واشنگتن با ریاض حسنه ماند، ولی اینک روابط فوق به وخامت می گراید و شاید تیره تر از دهه 1980 می‌شود که مسئله فروش هواپیماهای آواکس به عربستان سعودی به موضوع مناقشه میان دو دولت بدل شد.

ولید گفت: «باصراحت می‌گویم»، در دوران اوباما «ارتباطات او [با سعودی] تقریباً صفر بود» بجز دیدار کوتاه سال 2009 از ریاض و ملاقات باملک عبدالله. رونالد ریگان و سایر رؤسای جمهور آمریکا با آل‌سعود پیوندهای خصوصی برقرار می‌کردند ولی اوباما در این زمینه «بسیار سرد است زیرا کاملاً غرق در مسائل داخلی آمریکا شده.» تماس جان کری، در دوران کمتراز یک سالی که وزیر خارجه شده، با سعودی نیز اندک بوده است.

ولید بن طلال جمله معروف نتانیاهو را درباره حسن روحانی به کار برد و رئیس جمهور جدید ایران را «گرگ در لباس گوسفند» خواند. ولید در مصاحبه‌های خود در نیویورک تعبیر حیرت انگیزاتحاد عربستان وهابی حافظ اماکن مقدسه اسلام و دولت یهودی را به کار برد و گفت: «برای اوّلین بار منافع عربستان سعودی و اسرائیل تقریباً منطبق شده» و این، بگفته ولید، «شگفت» و «باورنکردنی» است.
*************************************
ashton-genv3وعده کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا برای لغو کدام بخش از تحریم ها بود:
امتیاز دروغین رفع تحریم پتروشیمی

تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران است که تنها تحریم جدید در صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود و عمر آن به ۶ ماه هم نمی‌رسد. در واقع اروپا و آمریکا بازارهای خود را به روی محصولات پتروشیمی ایران بسته‌اند. با این وجود عملاً این تحریم که قرار بود در صنعت پتروشیمی ایران فلج‌کننده باشد به دلایل مختلف تأثیر مورد نظر غربی‌ها را نداشت و عملاً ناکام ماند. چرا که از یک سو محصولات پتروشیمی بسیار متنوع و خریداران آن نیز بسیار متکثرند و ردیابی آن‌ها عملاً ممکن نیست و از سوی دیگر بازار محصولات پتروشیمی جهان بر خلاف بازار نفت بسیار تشنه است.
به گزارش پایگاه 598، مسئله هسته‌ای ایران ظاهراً بهانه اصلی اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا علیه کشورمان است و طبعاً انتظار از نتیجه مذاکرات هسته‌ای حذف همه یا بخشی از این تحریم‌ها است.

دو تحریم مهم که بخش اصلی درآمدهای کشور را هدف قرار داده تحریم‌های نفت و پتروشیمی است که اولی مهم‌ترین منبع درآمد کشور و دومی بزرگ‌ترین رقم صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌دهد. این به جز فشارهای غیررسمی به کشورهای مختلف برای لغو قراردادهای مختلف با ایران از جمله قراردادهای صادرات گاز است که کمابیش انجام می‌شود و ادامه دارد. اما ساختار تحریم‌های این دو بخش راهبردی چگونه طراحی شده است و برداشته شدن آن‌ها به چه معنا است؟

تحریم‌ نفت خام

غربی‌ها مدت‌ها است سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران و همچنین تحویل تجهیزات پیچیده نفتی به ایران را تحریم کرده‌اند و به هر قیمتی که شده اجازه نمی‌دهند تجهیزاتی که استفاده از آن‌ها برای اجرای پروژه‌های مهم نفتی مثلاً در پارس جنوبی حیاتی است به دست ایران برسد. در کنار آن تحریم‌های مربوط به حمل‌ونقل و بیمه کشتی‌های نفت‌کش نیز علیه ایران وضع شد که با ایجاد بیمه‌های «حفاظت و غرامت» داخلی و دیگر تدبیرها تا حدود زیادی ناکام ماند. با این وجود بخشی از تحریم که واقعاً برای کشور مشکل ایجاد کرده تحریم فروش نفت خام است. تحریم نفت خام ایران خود از دو بخش مجزا تشکیل شده است:

اول: تحریم فروش نفت خام که بر اساس آن آمریکا از کشورهای خریدار نفت ایران خواسته است که در بازه‌های زمانی ۳ ماهه به میزان مشخصی از خرید نفت ایران بکاهند و نفت ایران را با دیگر نفت‌های موجود در بازار نفت جایگزین کنند؛ در غیر این صورت کشورها و شرکت‌هایی که از اعمال این تحریم خودداری کنند خود با تحریم تجاری آمریکا روبرو خواهند شد.

این تحریم در وهله اول باعث شد کشورهای اروپایی خرید مستقیم نفت از ایران را متوقف کنند. خریداران آسیایی که مشتریان اصلی نفت ایران بودند نیز متناسب با خواسته‌های آمریکا و زیر سایه تهدید این کشور خرید نفت از ایران را به میزان قابل‌توجهی کاهش دادند. آمریکایی‌ها هر سه ماه یک‌بار برای نگه داشتن تعادل در بازار نفت جهان و کنترل قیمت نفت در میزان مجاز واردات نفت از ایران بازنگری می‌کند و آن را ثابت نگه داشته یا کاهش می‌دهد.

بعضی منابع معتقدند صادرات نفت ایران از 7/2 میلیون بشکه در روز به نزدیک ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. خبرگزاری‌های خارجی صادرات نفت خام ایران در چند ماه اخیر را ۷۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده‌اند.

دوم: تحریم انتقال پول ناشی از فروش نفت ایران است که مشکلاتی جدی برای کشور ایجاد کرده است.

علاوه بر آمریکا، شرکت‌های اروپایی نیز با اعمال تحریم شبکه بین بانکی «سوئیفت» و نقل و انتقالات مالی و بانکی، به اثربخشی این بخش از تحریم‌ها یاری رسانده‌اند. در اثر این‌گونه از تحریم، بخش قابل‌توجهی از پول نفت ایران در کشورهای اروپایی و آسیایی باقی‌مانده و قابل انتقال به کشور نیست و عملاً کشور از این منابع محروم شده است. آمریکایی‌ها حتی از واردکنندگان نفت ایران خواسته‌اند به جای پول نفت، کالاهای غیرتحریمی و به خصوص کالاهای مصرفی به ایران تحویل دهند. به عنوان نمونه تنها در کشور چین ۱۸ میلیارد یورو از پول نفت ایران بلوکه‌شده است و امکان انتقال آن به کشور تقریباً وجود ندارد.

تحریم پتروشیمی

تولید و صادرات محصولات پتروشیمی بعد از نفت بزرگ‌ترین درآمد ارزی کشور را ایجاد می‌کند و طبعاً آمریکا و اروپا بعد از تحریم نفت به دنبال تحریم صنعت پتروشیمی ایران رفته‌اند. با این تفاوت که بخش اعظم صنعت پتروشیمی ایران، خصوصی شده و دولتی نیست تا حتی شامل بهانه‌های بی‌معنایی مانند تأمین مالی صنعت هسته‌ای ایران باشد.

ساختار تحریم صنعت پتروشیمی ایران از ۳ بخش تشکیل شده است:

اول: تحریم فاینانس و تأمین مالی ایجاد واحدهای پتروشیمی است که تحریم جدیدی محسوب نمی‌شود و مشکل قابل‌توجهی برای توسعه این صنعت ایجاد نکرده است. در واقع با وجود اینکه اغلب واحدهای پتروشیمی کشور با فاینانس بانک‌های خارجی و به خصوص اروپایی احداث شده‌اند اما با قطع این فاینانس در اثر اعمال تحریم‌ها، واحدهای جدید پتروشیمی با استفاده از منابع داخلی احداث می‌شوند. در حال حاضر بخش عمده‌ای از تسهیلات صندوق توسعه ملی به طرح‌های پتروشیمی اختصاص یافته است و در کنار آن با استفاده از منابع بلوکه‌شده ایران در چین، خطوط اعتباری برای فاینانس کردن پروژه‌های پتروشیمی و پالایشی ایران ایجاد شده است. به همین دلیل این بخش از تحریم‌های صنعت پتروشیمی عملاً تأثیر خاصی در توسعه این صنعت و درآمدهای ناشی از آن نداشته است.

دوم: تحریم دانش فنی، تجهیزات و کاتالیست‌ها است که این مورد نیز از جمله تحریم‌های جدید نیست و شاید جدی‌ترین بخش تحریم صنعت پتروشیمی ایران باشد. با این وجود، تحریم تجهیزات و کاتالیست‌های مورد نیاز این صنعت که تحریمی مسبوق به سابقه است باعث حرکت به سوی خودکفایی و ساخت داخل بسیاری از تجهیزات و کاتالیست‌ها شده است به گونه‌ای که میزان تولید بعضی از کاتالیست‌های مهم چند برابر نیاز کشور است و حتی امکان صادرات آن‌ها نیز وجود دارد. شرکت‌های ایرانی در عین حال دانش فنی احداث واحدهای جدید پتروشیمی را به خصوص با توجه به دانش فنی واحدهای قدیمی تا حدودی در اختیار دارند و دسترسی به دانش فنی نیز مشکل غیرقابل‌حلی برای آن‌ها محسوب نمی‌شود. این شرکت‌ها بعضاً با مشکل تأمین بعضی تجهیزات پیچیده مواجه بوده‌اند که این مشکل نیز از طریق دور زدن تحریم‌ها و همچنین برنامه‌ریزی برای ساخت تجهیزات و بومی‌سازی آن‌ها و تشکیل کنسرسیوم‌های سازنده تجهیزات تاکنون تا حدودی حل شده و در آینده نیز تقریباً به طور کامل قابل حل خواهد بود.

سوم: تحریم صادرات محصولات پتروشیمی ایران است که تنها تحریم جدید در صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود و عمر آن به ۶ ماه هم نمی‌رسد. در واقع اروپا و آمریکا بازارهای خود را به روی محصولات پتروشیمی ایران بسته‌اند. با این وجود عملاً این تحریم که قرار بود در صنعت پتروشیمی ایران فلج‌کننده باشد به دلایل مختلف تأثیر مورد نظر غربی‌ها را نداشت و عملاً ناکام ماند. چرا که از یک سو محصولات پتروشیمی بسیار متنوع و خریداران آن نیز بسیار متکثرند و ردیابی آن‌ها عملاً ممکن نیست و از سوی دیگر بازار محصولات پتروشیمی جهان بر خلاف بازار نفت بسیار تشنه است و حتی گفته می‌شود در صورت حذف بعضی محصولات ایرانی از این بازار، کمبودهای شدید و بازار سیاه برای این محصولات ایجاد می‌شود.

به همین دلیل است که شرکت‌هایی که صادرات و بخش بازرگانی محصولات پتروشیمی ایران را بر عهده دارند می‌گویند نه یک تن محصول روی زمین مانده دارند و نه یک سنت پول محصولات جایی باقی‌مانده و بلوکه‌شده است. در واقع اساساً با تکیه بر این گزاره که تحریم میلیون‌ها قلم کالای ساخته‌شده ممکن نیست یکی از برنامه‌های راهبردی ایران در مقابله با تحریم‌ها انتقال از صادرات تک محصولی نفت به صادرات محصولات و مصنوعات ساخته‌شده از محصولات پتروشیمی است.

آمریکایی‌ها وعده لغو کدام بخش از تحریم‌ها را داده‌اند؟

بر اساس آنچه در رسانه‌ها درباره پیشنهادات غربی‌ها در مذاکرات ژنو منتشر شده است، آمریکایی‌ها در این مذاکرات از ایران خواسته های گزافی داشته اند. در مقابل آمریکایی‌ها اجازه خواهند داد بخشی از درآمدهای بلوکه‌شده نفتی ایران به صورت تدریجی (قسطی) آزاد شود. بر اساس آنچه در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا مطرح شده است این رقم بین ۳ تا ۶ میلیارد دلار خواهد بود. در عین حال درباره لغو تحریم‌های پتروشیمی و خودروسازی و طلا نیز مواردی مطرح شده است و آمریکایی‌ها مدعی هستند ایران در طول دوره ۶ ماهه لغو این تحریم‌ها با صادرات طلا، محصولات پتروشیمی و خودرو می‌تواند درآمدهایی کسب کند. با این حال، همان‌گونه که اشاره شد ایران در صادرات محصولات پتروشیمی به عنوان اصلی‌ترین کالای صادراتی خود مشکل شدید و غیرقابل‌حلی ندارد و درآمدهای صادرات این محصولات نیز اغلب بدون مشکل به کشور بازمی‌گردد.

با این وجود غربی‌ها و به خصوص آمریکایی‌ها بارها تاکید کرده‌اند که ساختار اصلی تحریم‌ها دست‌نخورده باقی خواهد ماند و عملاً در قوانین تحریم فروش نفت ایران و همچنین تحریم سوئیفت و مبادلات مالی که اصلی‌ترین مشکلات را برای کشور ایجاد کرده است تغییر خاصی ایجاد نخواهد شد. به عبارت دقیق‌تر آمریکایی‌ها به صورت موقت اجازه انتقال بخشی از درآمدهای قبلی ایران را صادر خواهند کرد اما تحریم فروش نفت و تحریم مبادلات مالی کماکان به قوت خود باقی خواهد بود و آمریکایی‌ها بدون ارائه هرگونه تعهدی هر زمان که اراده کنند می‌توانند حلقه آن را تنگ کرده یا رها کنند. خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیراً در گزارشی بر اساس گفت‌وگو با دو مقام آمریکایی مطلع از مذاکرات هسته‌ای تاکید کرده آنچه در مذاکرات ژنو مطرح است، تخفیف‌های جزئی و کم‌اهمیت به ایران در زمینه تحریم‌ها در مقابل بازداشتن ایران از فعالیت‌های هسته‌ای است. با توجه به حقایق ذکرشده، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که غربی‌ها عملاً امتیاز دندان‌گیری به ایران نداده‌اند که نتایج مذاکرات را در این بخش، به نفع ایران دانست.
***************************
zarif-fabiosچین:توافق هسته‌ای در جهت حفظ صلح در خاورمیانه است/ وستروله: توافق هسته‌‌ای با ایران «نقطه عطفی» است
المنار نوشت: وزارت خارجه چین اعلام کرد که توافق میان ایران و گروه 1+5 درباره برنامه هسته ای ایران در راستای حفاظت از صلح در خاورمیانه صورت گرفت.

دور سوم مذاکرات هسته ای ایران و 6 قدرت جهانی شب گذشته با حصول یک توافق موقتی پایان یافت و براساس آن توافق شد که بخشی از برنامه هسته ای ایران در برابر تسهیل بخشی از تحریم‌ها محدود شود.

وستروله: توافق هسته‌‌ای با ایران «نقطه عطفی» است

«گیدو وستروله» وزیر خارجه آلمان از توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی با عنوان نقطه تحول یاد کرد.

همچنین لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: «توافقنامه میان ایران و 1+5 بر حق ایران برای غنی‌سازی صلح‌آمیز تاکید می‌کند و هر گونه دسترسی ایران به تسلیحات هسته‌ای را مسدود می‌سازد.»

وی افزود: «این مکانیزم شامل نظارت شدید بر توافقنامه جاری است و نتایج آن بستگی به تلاش‌های و آمادگی‌ها دارد.»

فابیوس گفت: بعد از یک دهه ناامیدی، این پیشرفتی است که برای جامعه بین‌المللی و امنیت منطقه و جهان حائز اهمیت است.»

شهر ژنو از روز چهارشنبه 29 آبان به فاصله 10 روز بعد از نشست قبلی و برای سومین بار در دولت یازدهم میزبان مذاکرات ایران و گروه 1+5 بود. سرانجام بامداد امروز ایران و 1+5 بعد از چندین دور مذاکرات سخت و طافت‌فرسا به توافق رسیدند.

جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده بود که تن به زیاده خواهی‌ها نمی‌دهد و هیچ پیش شرطی را نمی‌پذیرد. مقامات کشورمان همواره اعلام کرده بواند که موضوع غنی سازی به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

نوشته شده در سیاسی. 1 Comment »

یک پاسخ to “آغاز پایان ماجراجوئی هسته ای، فرصتی برای پیشروی مردم ایران”

  1. darush Says:

    بسیار عالی


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s