«زندگی ساده» و «دوشیزه کوچولوی تن فروش»

Download (1)مرد چند دقیقه ای به دختر بچه ها نگاه کرد و بعد از صاحب روسپی خانه پرسید: «جوان تر هم دارید» ؟!!!
روشنگری. دنیای سیاست و دنیای مد دور هم به نظر میرسند. اما نادیا پلسنر، دانشجوی هنر دانمارکی و کنشگرآنلاین حقوق بشر، ترکیب جالبی از آن بوجود آورد که نظر بسیاری را جلب نمود و ابتکار او را به یکی از کارزارهای موفق چند سال اخیر تبدیل کرد.اما این ابتکار به مذاق همه خوشایند نبود. به همین دلیل او سه سال است با قاضی و دادگاه سرو کار دارد.


«زندگی ساده» و «دوشیزه کوچولوی تن فروش»

kodak_sexپلسنر که با گروهی از طراحان علیه خشونت در دارفور کار میکند، تصویری را طراحی کرد که یک کودک لاغر آفریقایی قربانی خشونت را نشان میدهد که کیفی با مارک شرکت معروف مد پاریسی Louis Vuitton روی یک ست خود انداخته و یک سگ کوچک صورتی رنگ در بغل گرفته است. او نام «زندگی ساده» را برای این طرح انتخاب کرد و آنرا در کارزار علیه خشونت در دارفور و فشار بر دولت سودان به کار گرفت. طرح مورد استقبال گسترده قرار گرفت و پوستر هاو تی شرت های مزین به این طرح، با سفارشات متعددی روبرو شد. بهای هر پوستر ۲۰ و هر تی شرت ۵۳ دلار است و پول آن به کارزار دارفونیکا اهدا میشود.

پلسنر در توضیح علت استفاده از طرح گفته است: همه تصویر کودکان گرسنگی کشیده و لاغر آفریقایی را دیده اند و معنای آن را میدانند، اما واقعیت این است که دیگر این تصویر کافی نبود و به ابتکار بیشتری نیاز بود.

اما این استدلال برای Louis Vuitton کافی نبود و وکلای این شرکت مد معروف پاریسی در سال ۲۰۰۸ شکایتی به دادگاه ارائه دادند و نادیا پلسنر را به سرقت مارک خود متهم کردند و او را به دادگاه کشیدند و خواهان توقف فروش تی شرت ها و پوسترها و تعطیل تمام ورک شاپها و نمایشگاه های مربوط به آن شدند. آنها همچنین برای هر روز ادامه کارزار در هر شکل ۵۰۰۰ یورو جریمه درخواست کرده اند.

پلسنر به این نکته هم اشاره کرده است که تمرکز غیر عادی رسانه ها روی صنعت مد و نمایش به بهای کم توجهی به مشکلات عمده جهانی نیز در این طراحی نقش داشت. به همین جهت او سگ را صورتی طراحی کرد، درست مانند سگ هایی که در بغل مشاهیر هالیوود در رسانه ها دیده میشود. در واقع او این تمرکز منفی را به نقدی مثبت تبدیل کرد.

بنا بر گزارش عفو بین الملل بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر در درگیری های دارفور کشته شده اند و بیش از دو میلیون در معرض خطر قرار دارند. دو میلیون و نیم نفر از دارفوری ها بی خانمان شده و در چادرها زندگی میکنند.

مدخانه Louis Vuitton سال گذشته ۲۸٫۲۶ میلیارد دلار سود داشت. پلسنر در سال ۲۰۰۸ نتوانست توافق مدیران شرکت برای توقف روند دادگاه را جلب کند. آخرین دادگاه پلسنر در آوریل امسال در هاگ برگزار شد و پلسنر در وبسایت خود نوشته است عده زیادی از هنرمندان باحضور در دادگاه از او حمایت کرده اند.

پلسنر یک کارزار آنلاین دیگر علیه تن فروشی دختر ان خردسال تحت عنوان « دوشیزه تن فروش کوچولو» Little Miss Child Prostitute نیز به راه انداخته است. او گفت ایده در هر دو اندکی مشابه است: چیزی از غرب بر میدارید، کمی آنرا تغییر میدهید، آنوقت معلوم میشود دنیای کودکان در بخشی دیگر از جهان چقدر متفاوت است.

پلسنر در وبسایت خود نوشت بعد از مشاهده یک فیلم مستند از فروش دخترکان کوچک در هند تصمیم به این کارزار گرفت:« چندی پیش یک مستند تلویزیونی در باره فحشاء کودکان در هند دیدم. فیلمبرداران توانسته بودند به عنوان مشتری دوربین را به روسپی خانه وارد کرده و فیلمبرداری کنند. آنها مشغول فیلمبرداری بودند که یک مشتری دیگر وارد شدند و صاحب روسپی خانه ۱۰ دختر بچه بین ۹-۷ سال را در مقابل او ردیف کرد. مشاهده چهره کودکان قلب آدم را منفجر میکرد، ولی اظهار نظر مشتری حتی بیش از آن مرا تکان داد. مرد چند دقیقه به دختر بچه ها نگاه کرد و بعد از صاحب روسپی خانه پرسید: «جوان تر هم دارید» ؟!!!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s